Z uwagi na celibat księża za główne źródło grzechu uważają seksualność człowieka, która jest wszak zupełnie naturalna, a instytucja spowiedzi może prowadzić jedynie do wykrzywienia społecznej i osobowej formacji dzieci poprzez kontakt z osobami o zaburzonej osobowości - pisze czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgadzam się w pełni z prof. Magdaleną Środą, że spowiedź dzieci powinna być odsunięta w czasie, a odpowiedź Andrzeja Wielowieyskiego jest dowodem hipokryzji środowisk bliskich Kościołowi i nieuwzględniania wielu świadectw, które dopiero teraz wychodzą na jaw. Osobiście w wieku 13 lat doświadczyłam spowiedzi, po której stopniowo odsuwałam się od Kościoła. Wychowana w rodzinie katolickiej wierzyłam we wszystko, co głosili księża, w tym w świętość spowiedzi i m.in. w całkowite odpuszczenie grzechów po zaliczeniu spowiedzi w 9 pierwszych piątków miesiąca (ciekawa jestem, czy to nadal jest propagowane w Kościele).

W czasie spowiedzi przed kolejnym, 8. piątkiem ksiądz, widocznie znudzony moimi pospolitymi grzechami, zaczął mnie uświadamiać, że grzeszyć można także myślą, i zaczął wypytywać o "nieczyste" myśli, sugerując wyobrażanie sobie jakichś obleśnych sytuacji. Byłam przestraszona i coraz bardziej skonfundowana, zwłaszcza że ksiądz kwestionował moje odpowiedzi. Na zakończenie ksiądz, który widocznie dobrze się bawił, zażądał, abym kolejną spowiedź odbyła też u niego. Uciekłam z kościoła, jakby mnie diabeł gonił, a w kolejny piątek poszłam do spowiedzi do innego księdza w innym kościele.

Ta sytuacja jednak ciągle mnie dręczyła i rozmyślania o tym zdarzeniu doprowadziły mnie do wniosku, że spowiedź jest zupełnie niepotrzebna Bogu, a odpuszczenie grzechów w jej rezultacie to szalbierstwo duchowieństwa. Było to jednym z powodów niechodzenia do kościoła. Niedawno usłyszałam, jak jedna z posłanek powiedziała publicznie, że straciła wiarę jako dziecko w wyniku spowiedzi, a w wywiadzie jeden z kandydatów na księdza, który opuścił seminarium, powiedział, że uczyli ich tam, jak w czasie spowiedzi poszerzać świadomość grzechu u przystępujących do niej, i to odświeżyło moje nieprzyjemne wspomnienia sprzed wielu lat.

Z uwagi na celibat księża za główne źródło grzechu uważają seksualność człowieka, która jest wszak zupełnie naturalna, a instytucja spowiedzi może prowadzić jedynie do wykrzywienia społecznej i osobowej formacji dzieci poprzez kontakt z osobami o zaburzonej osobowości.

Maria

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dawno dawno temu ksiądz spytał mnie przy spowiedzi: -"Miałeś z nią stosunek?" No i to była moja ostatnia spowiedź.
  @jazzina2
  A miałeś?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @pulkownik_kilgore
  no, wreszcie ktoś zadał to pytanie!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Trzymać dzieci jak najdalej od tej podłej instytucji.
  już oceniałe(a)ś
  52
  1
  nie ze względu na celibat tylko z tego powodu ze seksualnosc była jest i będzie więc robiąc z niej grzech kościól przywiazuje do siebie człowieka
  już oceniałe(a)ś
  41
  1
  Bóg, bez księży spowiedników, gó... by wiedział o świecie i ludziach. Byłby jak tępe dziecko pozbawione edukacji. Z tej ciemnoty wyciągają go księża w takcie masturbacji dokonywanych podczas spowiedzi młodych ludzi.
  @steuermann
  Tak by było, gdyby istniał.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @realista_eu
  Czyli masturbują się na własny rachunek?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jestem psychologiem dziecięcym. Spowiedź to jedna z opresji, której należy oszczędzić dzieciom. Księża nie mają ani prawa ani świadomości , jak krzywdzą dzieci.
  @alod
  Jakie grzechy moze miec dziecko ?!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @halo-halo
  Jak się okazuje myśli.
  Nieczyste.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Sumiasty
  Czy można je umyć?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Spowiedź to taka operetka, która fundujemy dzieciom, jako ofiarom totalitarnego systemu podporządkowywanie sobie ludzi poprzez wzbudzanie poczucia winy.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  "całkowite odpuszczenie grzechów po zaliczeniu spowiedzi w 9 pierwszych piątków miesiąca" - a to zwykła pojedyńcza spowiedź nie daje odpuszczenia grzechów?!
  @daniel.waw.pl
  Oczywiście, że spowiedź daje odpuszczenie grzechów. Autorka listu błędnie interpretuje praktykę spowiedzi w 9 pierwszych piątków miesiąca.
  już oceniałe(a)ś
  1
  11
  @Berenika
  Księża i zakonnice powinny udzielać się raczej na forach bliższych ich wierze a nie na forum GW, tu nie podzielamy wiary ani w piątki miesiąca ani w inne kościelne gusła, staramy się być dobrymi ludźmi na co dzień.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Po co chodzić do obcego chłopa i mu się zwierzać?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0