"Nasi politycy nas zdradzili i mamy dość płacenia za to. W piątek, 28 października wychodzimy na ulice Warszawy, żeby zaprotestować przeciwko wysokim cenom energii i uzależnieniu od paliw kopalnych z Rosji" - mówią organizatorki Strajku Kryzysowego
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- W piątek 28 października, w środku kryzysu energetycznego, nasilającej się inflacji, wojny w Ukrainie i innych kryzysów mających swoje źródło w nieudolności polityków i paliwach kopalnych, wychodzimy na ulice, by powiedzieć wprost, że mamy dość kryzysów, w które wprowadzają nas rządzący - mówi aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak.

20-letnia Wiktoria razem ze swoją rówieśniczką Dominiką Lasotą tworzą inicjatywę Wschód, której celem jest pokazywanie związków między wojną a kryzysem klimatycznym. - Od miesięcy walczymy o wprowadzenie pełnego embargo na rosyjskie paliwa kopalne i prowadzimy kampanię mającą na celu uświadamianie źródła wojny w Ukrainie – naszej zależności od gazu, ropy i węgla od dyktatorów. Wskazujemy, że istnieje alternatywa – odnawialne źródła energii i sprawiedliwa transformacja. To podstawy konieczne do stworzenia bezpiecznego świata. Wywieramy presję na polityków i polityczki, organizując się na szczeblu lokalnym, państwowym i międzynarodowym - mówi Jędroszkowiak. 

Na najbliższy piątek aktywistki zaplanowały Strajk Kryzysowy przeciwko polityce polskiego rządu. Przyłączy się do nich m.in. szef AGROunii Michał Kołodziejczak. - Całkowitą winę za brak węgla, inflację, drożyznę ponosi rząd PiS i lata zaniedbań poprzedników. Politycy i polityczki stawiają na własne zyski i stołki, nie nasze bezpieczeństwo. W wyniku kłótni premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina nie opodatkowano nadprogramowych zysków spółek energetycznych, które zarabiają na biedzie Polek i Polaków i rosyjskiej wojnie w Ukrainie - mówią organizatorki. 

Protest rozpocznie się o godz. 18. pod Pałacem Kultury od strony Marszałkowskiej w Warszawie. Szczegóły marszu dostępne będą na stronie facebookowej wydarzenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem