Czytelnik podpowiada ideowe źródła i wzory zachowań ruchu "kamratów".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piotr Głuchowski poświęcił w „Dużym Formacie" długi i wnikliwy artykuł ruchowi politycznemu zainicjowanmu przez pana Olszańskiego vel Jabłonowskiego. Fakty zgromadzone przez Głuchowskiego mówią same za siebie, co najwyżej zadziwić musi tolerancja władz Bydgoszczy dla nagminnego łamania prawa. To niestety w PO już tradycja, by wspomnieć o długoletniej niemożności podjęcia stanowczych działań w stosunku do posądzanego o kryminalne czyny niejakiego Ziobry.

Prawie zupełnie nie poruszono natomiast w tym obszernym artykule źródeł ideowych oraz wzorów zachowań tego przestępczego ruchu. Pierwszej wskazówki dostarczyć może względnie rzadko w Polsce używane słowo „kamrat". Otóż używane ono było jako „camerata" – ale wymawiane z plebejska „kamrata" – przez najbardziej radykalne odłamy włoskiej partii faszystowskiej, czyli bojówki „czarnych koszul" (camicie nere) zgrupowanych w tzw. drużynach działania (squadre d’azione), które terroryzowały na początku (1921-25) i na końcu (1943-45) ery faszystowskiej przeciwników politycznych, ale też i szersze kręgi ludności. Olszański zresztą też lubuje się w czarnym kolorze. Do tego u niego dochodzi częsty na ekstremalnej prawicy zapaszek neopoganizmu, no i oczywiście na poły agenturalne zaangażowanie prorosyjskie, gdyż do tego ogranicza się panslowianizm Olszańskiego.

Warto by tu przypomnieć fakt, iż córka Olszańskiego uzyskała znakomicie płatną główną rolę w rosyjskim filmie-eposie historycznym o polskiej kochance cesarza Mikołaja II. Trzeba więc przyznać, iż czasami ambasador rosyjski Andriejew sięga po dość subtelne metody wpływania – poprzez okrężne poparcie dla oszołomów w rodzaju Olszańskiego – na polskie życie polityczne.

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  no i Olszanski nie zarobil od prawie czterdziestu lat ani grosza - wiem kto go utrzymuje, ale nie powiem
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Przecież to wypisz wymaluj Czarna Sotnia.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Tradycja lizania dupy ruskim to esencja polskiego ruchu narodowego. Od eNDeków, którzy w 1905 razem z Ochraną strzelali w plecy strajkującym robotnikom, przez Piaseckiego agenta NKWD, Moczara na krótkiej smyczy, stowarzyszenie Grunwald ze starym Giertychem, propagujące Jaruzela i stan wojenny, aż po dziś dzień tj. ostatnie 30 lat działania tej piątej kolumny przeciwko demokracji w kraju. Ma kapitan Jaszczur godnych siebie poprzedników, stado zaprzańców i kolaborantów.
  @wujcioszela
  otoz to, ndecja to zawsze byla zakala tego kraju, mam nadzieje ze znajdzie sie pilsudzki co go odstrzeli.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @disillusioned_and_in_denial.
  pilsudski
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @wujcioszela
  Taka już polska szlachecka tradycja. Niszczenie własnego kraju za ruskie srebrniki. Czy w pierwszej, czy w drugiej Rzplitej to samo. Ot taki tani narodek, gdzie nikt się nie lubi więc i zarobić na krzywdzie rodaka nie żal.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @disillusioned_and_in_denial.
  pilsudski

  chyba raczej "Piłsudski"?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ja, richtig. Polnische Kameraden Partei. Heil Oszański!
  @e.olsen
  Ein Rechtsschreben Fehler, nicht Heil nur ch....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Haha, co to za czub nacjonalistyczny?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To miszczu poprawnej polszczyzny
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ausgeburt der Hölle, das ist er!
  już oceniałe(a)ś
  2
  1