Lekarze i lekarki: zabierzcie głos. Jest on niezwykle ważny i ma szanse realnie zmienić sytuację kobiet - napisała w apelach do ginekologów i psychiatrów Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Listy do lekarzy dotyczą przerywania ciąży w ustawowych przypadkach: kiedy zdrowie i życie kobiety w ciąży jest zagrożone oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA) zaapelowała do lekarzy i lekarek ginekologii oraz do psychiatrów w sprawie ochrony zdrowie kobiet w ciąży. Apele zostały wysłane do przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Pod apelami podpisało się 120 organizacji i inicjatyw społecznych zrzeszonych w Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem.

Apel do ginekologów

Zaświadczenia od psychiatrów, którzy z całą stanowczością stwierdzają, że ciąża zagraża zdrowiu lub życiu danej osoby, są tak samo wiążące, jak zaświadczenia wydane przez ginekologa. Biernie przyglądanie się cierpieniu osoby w ciąży oraz jej bliskich jest niedopuszczalne. Ratowanie życia i zdrowia, również zdrowia psychicznego kobiety powinno być zawsze na pierwszym miejscu. W ustawie od lat przewidziane są przypadki, w których dozwolona jest terminacja ciąży.

Jesteśmy Waszymi pacjentkami i chcemy mieć do Was zaufanie. Chcemy się czuć bezpiecznie pod Waszą opieką. Utrudnia to postawa części ginekologów, którzy nadinterpretowują i tak skrajnie restrykcyjne prawo. W sytuacji, kiedy kobieta zgłasza się ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i spełnia przesłanki ustawowe, nie musicie czekać, aż płód obumrze. Nie wahajcie się działać.

Drodzy ginekolodzy, czy naprawdę musimy wyjeżdżać za granicę, żeby chronić nasze życie i zdrowie? Odpowiedzcie na nasz apel i okażcie nam wsparcie. Zachęcamy ginekolożki i ginekologów do współpracy z FEDERĄ, która na bieżąco pomaga osobom w ciąży m.in. poprzez Telefon Zaufania.

Zapraszamy do kontaktu: nr tel.: +48 22 635 93 95, e-mail: kontakt@federa.org.pl

Apel do psychiatrów

Wiemy, że wielu z Was jest przekonanych, że zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety w ciąży jest przesłanką do aborcji, jednak Polskie Towarzystwo Psychiatryczne milczy w tej sprawie. Brak oficjalnego stanowiska to ciche przyzwolenie na ignorowanie kobiet, które znalazły się w dramatycznej sytuacji.

Pamiętajcie, że macie prawo wystawić zaświadczenie, jeśli widzicie, że kontynuowanie ciąży zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Zabierzcie głos, w którym przypomnicie środowisku medycznemu, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Wasz głos jest niezwykle ważny i ma szanse realnie zmienić sytuację kobiet.

Doceniamy lekarki i lekarzy, którzy zaangażowali się w naszą sieć wsparcia i przyjmują pacjentki na konsultacje. Wciąż jest Was jednak za mało. Potrzebujemy Waszej pomocy i zaangażowania. Chcemy wiedzieć, że możemy na Was liczyć.

Psychiatrko, psychiatro: jeśli chcesz zaangażować się i dołączyć do sieci wsparcia, zapraszamy do kontaktu z FEDERĄ:

nr tel.: +48 22 635 93 95, e-mail: kontakt@federa.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mam nadzieję, że po depislamizacji Polski wszystkie gnidy, które przyłożyły rękę do cierpienia i śmierci kobiet zostaną rozliczone i ukarane.
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  "Lubią tortury, tak ich podnieca rodzenie martwych płodów..." Stop ideologii katobigoterii i instytucjonalnej przemocy wobec kobiet (KTBGT+)! youtu.be/trP1JKOPZ6M
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Polscy ginekolodzy, w większości mężczyźni, nienawidzą kobiet. Kochają kasę i katotalibskich przekonania a to prowadzi do piekła kobiet.
  @exxxx2015
  Ale są też kobiety które szanują kobiety :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  dziadekzbielan: Trzeba było nie głosować na pis.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Kato-prawica rozpowszechnia mit, że jesteśmy narodem wybranym przez Boga do bycia bohaterami. Gdzie to bohaterstwo-indywidualny hart ducha lekarzy w szlachetnych sprawach, jak np. ochrona życia kobiet w ciąży? Liczy się tylko nie utracenie pracy i wysokiej pensji, jak np. w "Ziobro-kraturze"?
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  pandemia i pis pokazały, że lekarze wrzód na d...pie obywatelskiego społeczeństwa. Przydałaby się prosta weryfikacja: czy pomagasz ludziom, czy jesteś w służbie watykańskich hien /klauzula sumienia/. Odpowiedź pozytywna na drugie pytanie oznacza: wypie...alaj z publicznej służby zdrowia, na twoje miejsce zatrudni się pięciu przyzwoitych lekarzy ze wschodu !!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Proszę Państwa - albo kobiety to bezwolna i ciemna masa, której nieustająco "ktoś coś robi", albo to obywatelki, świadome swoich praw i znające sposoby upominania się o nie. Jakoś w tym wiecznym narzekaniu, że "ktoś nam coś robi" nie dostrzegam śladu autorefleksji, że w wielkiej mierze kobiety same do tego się przykładają. Tak, to kobiety, które w Polsce mają przewagę, oddają władzę swoim wrogom; tak, to kobiety podtrzymują religijny system mizoginicznej opresji; tak, Kaja Godek, Elżbieta Witek i Julia Przyłębska to kobiety.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Mam pytanie do wszystkich przeciwników aborcji: powiedzcie proszę jak wyglądałby świat, jak wyglądałoby życie ludzi i jego jakość, gdyby KAŻDA ciąża (która nie poroni się z przyczyn naturalnych) kończyła się porodem i pojawieniem się nowego obywatela. Proszę nakreślić nam tę wizję.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0