W Teatrze Polonia trwa dyskusja po spektaklu "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer i w wykonaniu Krystyny Jandy. Spektakl oparty jest na wspomnieniach z ponurego 1968 roku ówczesnej nastolatki, polskiej Żydówki Sabiny Baral. Transmitujemy ją na Wyborcza.pl
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W spotkaniu biorą udział: Sabina Baral, Krystyna Janda i Magda Umer oraz – jako gość honorowy – red. Marian Turski. Rozmowę można obejrzeć na żywo w teatrze, albo na profilu FB Teatru Polonia oraz na stronie wyborcza.pl i naszym profilu Facebookowym.

 "O czym będzie ta rozmowa i czy można ją będzie rozumieć, nawet jeśli nie widziało się spektaklu? Sądzimy, że tak, a za argument niech posłużą słowa, cytowanego już młodego recenzenta i widza, pana Michała Prusa: Spektakl przedstawia (…) historię wiecznie wojennej Polski bez tuszowania żadnych faktów. Opowiada o ojczyźnie, Europie, świecie, o Polakach, Żydach, Włochach, Austriakach, Amerykanach, mieszkańcach Wrocławia, Śląska, ludziach Sybiru, Oświęcimia. Opowiada w jakimś stopniu o każdym z nas i o wszystkim, z czego społeczeństwo się składa. Nie krzyczy, ale mową i śpiewem woła głośniej. Ogranicza formę, by zamknąć w jej esencji tyle, żeby dotrzeć do każdego. W znane wiersze i piosenki tchnięto nowego ducha. (…) Tu się patrzy inaczej na to, co wszyscy znamy; Tuwim, Leśmian, Pawlikowska-Jasnorzewska stają się już innymi osobami" – napisali w zapowiedzi organizatorzy spotkania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo wartościowa inicjatywa Krystyny Jandy, prawdziwa kultura i dyskusja nie zeszły tym razem do podziemia (jak podczas okupacji), ale weszły na chmurę w internecie! Brawo, razem zrzucimy władzę tych oszustów i uzurpatorów, ale o prawdę i uczciwość trzeba walczyć stale.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0