"Czy chamstwo jest prawem, czy wulgarność jest prawem?" - pytał w 2011 r. profesor Wiktor Osiatyński. Mięło 11 lat i jak dotąd nikt nawet nie starał się odpowiedzieć na te pytania. Ja zadaję dodatkowe, czy chamstwo w Polsce zwycięży?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Otóż nade wszystkim chyba nienawidzę chamstwa i to chamstwa w znaczeniu: oglądanie chama, obcowania z chamem, problemów z chamem, otoczenia chama i wreszcie chama samego jako takiego" Zdzisław Beksiński

Zdemenciałe archeolocelebrytki" - tak, jego zdaniem dowcipnie, ocenił uczestniczki powstania warszawskiego Wandzie Traczyk-Stawskiej i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, doradca prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz. Przy okazji dostało się też  Piotrowi Kraśko, którego ten podobno kulturalny były dziennikarz, a dzisiaj już beneficjent „dobrej zmiany", nazwał kretynem. Skąd ten atak. Obie panie na temat naszej rzeczywistości politycznej mają inną opinię niż doradca prezydenta.

Na chamstwo jak się okazało, nie mają monopolu i patentu tzw. nowe elity, z takim trudem tworzone przez Jarosława Kaczyńskiego, "bo poprzednie się nie sprawdziły". Chamieją „trzymający władzę", chamieją „wybrańcy narodu" i lud często zwany teraz suwerenem. 

Warto jednak pamiętać, że „ryba psuje się od głowy". W Polsce, ale nie tylko, nadeszła era współczesnego barbarzyństwa, agresji i wulgarności, prostactwa i grubiaństwa. Takie zachowanie to również rezultat populizmu i demagogii. Dzisiejsza narracja „dobrej zmiany": to oni zbawcy, którzy podnoszą lud z kolan, oddają mu głos, ale i bardzo często twierdzą, że przemawiają jego głosem, w jego imieniu. Z tego rzekomo ludowego prostactwa PiS uczynił swój oręż, jak się okazało bardzo skuteczny.

Kiedyś Andrzej Lepper proroczo powiedział o Sejmie: "że tu Wersalu nie będzie". Miał niestety rację. Sposób prowadzenia obrad i procesu legislacyjnego w Sejmie RP przez przedstawicieli tzw. Zjednoczonej Prawicy, w tym przerywanie wypowiedzi posłów opozycyjnych, czasami epitetami pod ich adresem, łącznie z „witkowaniem" stosowanym przez marszałek sejmu Elżbietę Witek to jeden wielki skandal. A rezultat takiej pracy to tworzone nagminnie buble legislacyjne i skandale międzynarodowe wynikające z takiego sposobu uchwalania ustaw. Powszechne epitety w życiu publicznym: kanalie, gorsze sorty, zdradzieckie mordy, chamska hołota, kretyni. Ich autorzy: Kaczyński, Brudziński, Sikorski, Tarczyński, Kaleta, Kowalski, Czarnek i wielu innych.

Ryszard Terlecki, szara eminencja obozu rządzącego, podobno arbiter manier, gorzej z elegancją, słynie z wielu wypowiedzi prymitywnych, impertynenckich i chamskich, zarówno w stosunku do opozycji, jak i dziennikarzy reprezentujących media niezależne, nazywane przez „dobrą zmianę" mediami polskojęzycznymi. Jedna z jego wypowiedzi to „jakieś kobiety nasłuchały się Tuska i myślą, że chamstwem i agresją zdobywa się popularność".

Krystyna Pawłowicz jako posłanka bardzo często obrażała przedstawicieli opozycji aby np. "opanowała chamstwo lewackie". Jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie zmieniła stylu wypowiedzi. Te wpisy do mediów społecznościowych i wypowiedzi wielu polityków "dobrej zmiany" Karolina Lewicka określiła, nie tylko jako chamstwo i głupotę. Ale jako streszczenie strategii PiS-u. I chyba miała rację.

"Czy chamstwo jest prawem, czy wulgarność jest prawem?", pytał w 2011 r. profesor Wiktor Osiatyński. Mięło 11 lat i jak dotąd nikt nawet nie starał się odpowiedzieć na te pytania. Ja zadaję dodatkowe, czy chamstwo w Polsce zwycięży?

Andrzej z Żoliborza

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kaczyński zawsze był cwanym chamem, tylko dość marni publicyści, dziennikarze uczynili z niego Strategosa, politycznego szachistę wizjonera, inteligenta z Żoliborza. Otoczony podobnymi sobie chamami i krętaczami wzbudził podziw wśród Ciemnego Ludu!!!
  @korab1
  No,no,a kto mówił,że jest z innej półki ?Dziś zaś : "Tak naprawdę to nie ma ludzi na świecie dużo mądrzejszych niż ja "
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @wielokropek-777
  Zgadzam sie z nim, nikt nie ma tyle rozumu co on, nawet para koni mu nie dorówna. Chyba że wliczy się furmana:))
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @korab1
  Szczerze mówiąc, wśród polityków (zwłaszcza tych znanych) obserwuję znacznie mniej chamstwa, niż na sąsiednim bazarku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @wielokropek-777
  To raczej bezdenna głupota.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @korab1
  Ostatnio tatulo p. rezydenta, ten od nieszkodliwego smogu, dał popis prostactwa prowadząc obrady sejmiku małopolskiego. Nie dziwi nic.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Od 12 lat mieszkam na wsi, język którym rządzący do nas mówią , ale i treść większości odpowiada.Ludzie ci nie lubią mądrzejszych od siebie, kulturalniejszych. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby powiedzieć, że na wojnie w Jugosławii trochę strzelano, a trochę tańczono. Moim zdaniem przekroczone zostały już wszelkie granice z których chamstwo jest drobnostką. Mamy do czynienia już barbarzyństwem biorąc pod uwagę tę wypowiedź. Oczywiście mnóstwo jest innych przykładów ,miejsca by nie starczyło żeby je tu przywołać.Wypowiedź ta jednak mocno wskazuje jak bardzo zdziczeliśmy przez ostatnie 7 lat. Nie wiem co by się musiało stać byśmy kierowali się zasadami humanitarnymi i w drugiej osobie widzieli zwykłego człowieka, który jest trochędobry, trochę zły, taki jak i my.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  Próżne obawy przed tym, co już się stało. Ostrzeżeniem we właściwym czasie było "Tango" Mrożka.
  @Jael
  Mnie się wydaje że Mrożek pisząc Tango w latach 60-tych nie prorokował, tylko przedstawił to co działo się wokół. Widać silne analogie być może dlatego że i wtedy i dziś mamy władzę zainstalowaną przez Rosjan, opartą na licznych i ambitnych Edkach.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @marudny
  Ależ nie podejrzewam Mrożka o profetyzm. Dlatego napisałam o "ostrzeżeniu we właściwym czasie" - czyli wtedy, gdy proces "rządów ludu" już się toczył, ale jeszcze mało okrzepł.
  Nie mam tylko pojęcia, czemu tu się doszukiwać "rosyjskiego szpona" - dostatecznie dobrze widoczne było co innego. co też było wcześniej, go gruntu rodzime; tyle że jeśli już zajmowało literaturę, to albo awangardę (Witkacy), albo minorum gentium (Dołęga Mostowicz).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To porzekadło , ze ryba psuje się od głowy jest subtelnością wobec tego co ? mówi ? bo to bełkot ale bardzo niebezpieczny tz kaczynski . Jego retoryka promuje najgorsze obyczaje . Nazywacie to państwo chamstwem , to bardzo duży skrót !!!!!
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  "... czy chamstwo w Polsce zwycięży?"

  Chamstwo w Polsce już zwyciężyło i rządzi od 7 lat pod postacią mrożkowego Edka.
  Pytanie, czy i kiedy uda sie wyrzucić tego Edka za drzwi.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Trafna wypowiedż na temat panoszącego się chamstwa w obyczajach polityków, którzy mylnie sądzą, że to się spodoba elektoratowi.
  Czy jednak chamstwo w Polsce zwycięży ? Moim zdaniem - na pewno nie. To nie jest zachowanie i język prawdziwych elit kulturalnych, politycznych, biznesowych czy edukacyjnych. A tak zw. "prości czy zwykli ludzie" w większości posługują się poprawną a często ładną polszczyzną i respektują zasady dobrego wychowania. Dlatego to chamstwo i wulgaryzmy są tak bardzo widoczne i rażące.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  zawsze zaczyna się od kłamstwa i pychy, i obojętności reszty
  Jak popatrzymy na historię dobrozmieńców to KŁAMSTWO I PYCHA to podwaliny ich sukcesu.
  Tylko dlaczego MY jesteśmy w masie tak obojętni?
  ze strachu, z poczucia niemocy?
  A czego się boimy ? LUSTRA ?
  A niemoc skąd ? Bo się NIE CHCE ?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Pisowska Polska chamem stoi! Ich nierosły jarozbaw jest ich emanacją. Koń jaki jest, każdy widzi!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0