Rewolucjoniści muszą mieć swoich ludzi w każdym obszarze życia publicznego, wszak o to w rewolucji chodzi. Najlepszymi kandydatami do wysokich stanowisk stają się więc ci, którzy we własnym mniemaniu od dawna winni je piastować, tylko dotychczasowe elity blokowały im do nich dostęp.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest sędzią VII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków

Vilfredo Pareto przysłuchuje się wrzeszczącej z okna prokurator

Jaki jest związek pomiędzy krzyczącą z okna na swą podwładną, szefową jednej z warszawskich prokuratur rejonowych, a XIX-wiecznym włoskim myślicielem Vilfredem Pareto? Związek jest oczywisty, rzekłbym bezpośredni.

Vilfredo Pareto to filozof i jeden z prekursorów socjologii, który w swym sztandarowym dziele „Traktat o socjologii ogólnej" wyłożył teorię „krążenia elit". Ujmując rzecz w skrócie, zdaniem włoskiego uczonego każda rewolucja ma swój wymiar ściśle personalny. Zwykle polega on na tym, iż drugi bądź trzeci szereg pretendujący do stanowisk decyzyjnych w określonej profesji kontestuje pierwszy, który owe stanowiska dzierży, po linii przywracania porządku i koniecznych reform, ale tak naprawdę wyłącznie po to, by zająć jego miejsce.

Rewolucjoniści jak wiadomo muszą mieć swoich ludzi w każdym obszarze życia publicznego, wszak o to w rewolucji chodzi. Najlepszymi kandydatami do wysokich stanowisk stają się więc ci, którzy we własnym mniemaniu od dawna winni je piastować, tylko dotychczasowe elity blokowały im do nich dostęp. Tacy

kandydaci, wydobyci z zawodowego i zwykle zasłużonego niebytu, wykazują się bezgraniczną lojalnością oraz gotowością wykonania każdego postawionego im zadania, bez jakiejkolwiek refleksji kontestacji czy wstydu.

Wiedzą bowiem, że wszystko zawdzięczają swym politycznym pryncypałom. Przy czym kwestia kompetencji merytorycznych, predyspozycji do pełnienia określonych funkcji czy w ogóle zespołu cech, które winny im podpowiedzieć, gdzie przebiega granica zwykłego obciachu, nie pojawia się nawet na odległym miejscu formularza rekrutacyjnego, jeśli taki w ogóle jest im wręczany przez rewolucyjną zwierzchność.

Warto czytać Pareto, bo gdy już się przebrnie przez jego „Traktat o socjologii ogólnej", a podążając niejako naturalną inercją, zahaczy nawet pobieżnie o „Naukę nową" innego Włocha; Giambatisy Vico, który wykładał cykliczność dziejów powtarzających się w nieskończonych fazach, to pewne zachowania przedstawicieli nowej elity, przede wszystkim w wymiarze sprawiedliwości, zyskują określony kontekst.

Otóż staje się wówczas jasne, dlaczego szefowa prokuratury pokrzykująca z okna na przygotowującą się do udzielenia wywiadu prokurator, która jest twarzą walki o niezależność tej instytucji, a później sporządzająca z tego zdarzenia notatkę służbową w iście morozowskim stylu „uprzejmie donoszę", musiała czekać na rewolucję by dostać swoją szansę. Skąd wziął się pomysł pewnej prezes sądu, która na czas marszu „1000 tóg" dokonała konfiskaty i zamknęła w sądowej szafie pancernej togi sędziów, aby ci nie mogli wziąć udziału w tym bezprecedensowym wydarzeniu. Dlaczego pewien neosędzia z Sądu Najwyższego nie dostrzega żenady w tym, że pisze list do prezesa, w którym chlipie płaczliwie, że inni sędziowie niezbyt chętnie  podają mu dłonie na przywitanie. Jak to jest, że prezes innego sądu bez żenady i z niezdrową fascynacją w spojrzeniu drze na oczach sędziów tegoż sądu i pod obiektywami kamer, projekt uchwały, która miała być przyjęta na zgromadzeniu, a inna prezes i zarazem przewodnicząca kiedyś konstytucyjnego organu, mającego stać na straży sędziowskiej niezawisłości, w telewizyjnym wywiadzie czyni uwagę, iż sędziowie to w istocie „pożyteczni idioci".

Nie zakładam nawet przez moment, by „bohaterowie" tych rzeczywistych zdarzeń studiowali Pareto. Istnieje jednak powszechnie znana prawda, którą pewnie nawet oni słyszeli. Głosi ona, że każda rewolucja pożera własne dzieci.

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetny tekst.

  A zdanie "Głosi ona, że każda rewolucja pożera własne dzieci." należy spokojnie dokończyć takim oto stwierdzeniem - oby jak najszybciej zeżarła.

  A każdego politycznie wywindowanego "prawnika" trzeba będzie bezwzględnie zlustrować i ewentualnie cofnąć do miejsca, w którym swą "karierę" zaczął lub też całkowicie wydalić z prawniczych szeregów.
  @Melania65
  Zeżarła i czem prędzej wydaliła....
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Melania65
  Zlustrować różne schaby, radziki, dalkowskie, nawackie i inne miernoty wyciągnięte z zatęchłych zakamarków, gdzie, zgodnie ze swoimi kompetencjami i wartością zawodową, zajmowały się dotąd rozsądzaniem spraw o kradzież przetworów z piwnicy, roweru, kilku kur czy podbicie przez pijaka oka sąsiadowi.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Melania65
  "każdego politycznie wywindowanego "prawnika" trzeba będzie bezwzględnie zlustrować i ewentualnie cofnąć do miejsca, w którym swą "karierę" zaczął lub też całkowicie wydalić z prawniczych szeregów."
  Naprawde wierzysz ze tak sie stanie?
  Wydaje mi sie ze Polska - po dewastacjach kaczynsko-ziobrowych - juz nie ma wystarczajacych sil w dowolnej dziedzinie zycia publicznego by taka kolejna rewolucje (czy raczej anty-anty-rewolucje) przeprowadzic. Ani w sadownictwie ani w obajtkowszczyznie (zyciu ekonomicznym; nie wierze zeby mozna bylo odebrac pieniadze kt pociotkowie pisopatów dostali za swoja wierna sluzbe dla dyktatora Polski), a juz na pewno nie w polityce. Tym bardziej ze jesli wogóle opozycja zwyciezy to bedzie to zwyciestwo 51 % dla opozycji, 49 % dla PiSu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Melania65
  Tekst świetny, ale niestety mało zrozumiały dla nowych drących ryja elit. Czytanie ze zrozumieniem jest niezbyt mocną stroną tej ekipy.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Melania65
  Też życzę rewolucji "Smacznego!"
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Elita z sutenera jelita.
  W każdej dziedzinie życia pis dzielcy uruchomili rezerwy farfocli, które do takiej elity aspirują i krążą.
  Stale po okrężnicy.
  Obciach, wstyd, zażenowanie...?
  To ich czas, ich zapach z nimi chodzi.
  @bra-tanki
  sutener twierdzi że od smrodu nikt
  a od przeciągu nie jeden
  całej pisBOLSZEWII życzę nieustającego przeciągu
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Od dawna było wiadomo, że PiS ma krótką ławkę, która okazała się niestety niską półką
  @jww2020
  Niby ławka krótka, ale wciąż rosną zastępy miernych, biernych ale wiernych idiotów, którzy za garść srebrników nie cofną się przed niczym.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @jww2020

  A jak inaczej Kaczyński mógłby z niej wyciągać nowe elity?

  TomiK
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Puenta znakomita! Krzyczącej pani prokurator proponuję przypomnieć sobie chociażby los Robespierre`a.
  @agmag11
  Wrzeszcząca pani prokurator zabrana prosto spod straganu na targowisku, to przywykła do takiego załatwiania spraw.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @agmag11
  I co by jej z tego przyszlo?
  Realizmu! Przeciez nikt - ani ty, ani ja, ani Tusk - ej na gilotyne nie wysle.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @witowita
  Ech... To metafora... Robespierre`a "zeżarła" rewolucja, na której czele stał.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Obawiam się, że tłumaczenie pisowskiej "filozofii" konstatacjami włoskiego myśliciela jest zupełnie zbędne. Kaczyński wie z własnego doświadczenia, że we w miarę normalnym państwie takie miernoty, jak on i jego poległy brat są bez szans na odegranie znaczącej roli w życiu społecznym. W opozycji bracia działali, ale do pięt nie dorośli ani Michnikom i Kuroniom, ani nawet wiejskiemu elektrykowi po zawodówce. W wolnej Polsce nie potrafili utrzymać przy życiu gazety, która reprezentowałaby ich poglądy, nie mówiąc o zdobyciu znaczącego udziału w rynku telewizyjnym. W polityce partia PC, choć nawet sprytnie pomyślana jako osadzona w centrum i rozdająca etykietki "prawica", "lewica", "ekstrema" też właściwie niczego nie osiągnęła.

  I tu pojawia się zaginiony, mityczny wręcz rys geniuszu Jarosława Kaczyńskiego: Gnom wpadł na pomysł zdobycia władzy przy poparciu najprymitywniejszej, ale też najmniej wartościowej części elektoratu - właśnie takich nieudaczników, jak on sam. Przy czym nie chodziło wprost o ludzi najsłabiej wykształconych i najgorzej zarabiających, ale o tych, którzy najmniej znaczyli w swoich środowiskach i zawodach. To mógł być murarz, który nie umie użyć poziomicy, zegarmistrz nie mający pojęcia o zegarkach, budzący uśmiechy kolegów ekonomista, przedsiębiorca bez biznesplanu, inżynier bez angielskiego, czy profesor wypchnięty na szczyt przez kolegów, którzy chcieli odsunąć go od dydaktyki.

  A jak już się władzę zdobędzie, to kolejny krok jest oczywisty. Należy na wszelkie możliwe stanowiska mianować ambitne miernoty z trzeciego szeregu. Tak mierne miernoty, żeby nikt nie mógł mieć wątpliwości. Żałosnego prawnika bez kompetencji i przyzwoitości zrobić prezydentem, nieudaczną sędzinę prezeską TK, babę z jakichś Brzeszcz premierem, wójta o lepkich rączkach prezesem największej państwowej firmy, do tego otoczyć się ludźmi z popapranymi życiorysami i kompromitującymi ich teczkami - i mamy armię, która zrobi absolutnie wszystko, by utrzymać się przy żłobie.

  A elektorat da się utrzymać w ryzach strasząc go Niemcami i Brukselą, no i przede wszystkim rozdając mu pieniądze. Nie za pracę, a za samo istnienie. Ile się da. A o jutro niech martwią się inni, bo Kaczyński ma swoje lata i już się martwić za bardzo nie musi. Młodsi mogą nakraść na zapas, ile tylko udźwigną, bo w końcu nie są aż tak durni, by wierzyć, że po upadku obecnych rządów będą mogli utrzymać się na powierzchni pracą własnych rąk i głów.
  @jac_l_w
  Bardzo dobra analiza.
  "Tak mierne miernoty, żeby nikt nie mógł mieć wątpliwości. "
  Ja dodam jeszcze o mianowaniu odmrozonego ze sredniowiecza przyglupa na stanowisko ministra edukacji i nauki. I juz nie wspomne o wzieciu agenta rosyjskiego na ministra obrony !!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @jac_l_w
  Oczywista oczywistość. Nie trzeba czytać filozofów by zniszczyć państwo i siać nienawiść. Taki Adolf też nie czytał włoskiego filozofa.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @jac_l_w
  "Gnom wpadł na pomysł zdobycia władzy przy poparciu najprymitywniejszej, ale też najmniej wartościowej części elektoratu" .

  To nie jest oryginalny pomysł gnoma. Bez mała 100 lat temu na taki właśnie pomysł wpadł niejaki Adolf Hitler i zaprezentował go w swoim dziele pt. "Mein Kampf". A kilka lat później, dzięki zastosowaniu tego pomysłu (plus zmasowanej, kłamliwej propagandy) w praktyce, jego partia wygrała demokratyczne wybory a on sam został najpierw kanclerzem Republiki Weimarskiej, a rok później Führerem III Rzeszy. Tak więc nasz gnom nie musiał sam niczego wymyślać. Skorzystał ze sprawdzonego pomysłu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @buffalo96

  Gwoli prawdy Adolf został kanclerzem dzięki poparciu ówczesnych niemieckich elit.

  TomiK
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @fawad
  Nie do końca elity Adolfa popierały. To bardziej było tak, że skoro prymitywne ogłupione propagandą masy dały mu wielki wpływ na politykę państwa, to elity myślały, że są w stanie go "ucywilizować" wciągając do rządów. Jak wyszło - wiemy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @jac_l_w
  Dopowiem i ja coś na marginesie obydwu słusznych tekstów. Oto mój profesor od architektury użyteczności publicznej powiedział nam kiedyś: "Nie myślcie, że prawdziwa wartość, cnota, czy wiedza obronią się same. Załatwi ją zdeterminowana miernota, bo jej siłą jest fakt, że ona wie, że nie dorasta." Potem całe życie obserwowałem to w polityce, w korporacjach, na uczelniach... Porażki ludzi wielkich, którzy uznawali, że są zbyt nobliwi, żeby się zniżać do kopania się po kostkach z jakąś miernotą.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Ostatnie zdanie: ,,każda rewolucja pożera własne dzieci''
  Oby jak najszybciej!
  @adamp_314
  Chyba zbytnią złośliwością by było, powiedzieć prezesowi w tej sytuacji - smacznego.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @jww2020
  To prezes będzie pierwszy pożarty, a więc nie jemu trzeba powiedzieć smacznego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ludzi da się ogłupić, oszukać, wmówić że "oni" są źli, że się nie znają, że trzeba ich wymienić. Największą przeszkodą jest rzeczywistość: nie da się zadekretować zmiany praw fizyki. I tutaj niekompetencja funduje twarde lądowanie. Naprawdę twarde.
  @jeszcze_jeden_grzesznik
  Szkoda ze nie zauwazyles ze prawa fizyki maja sie nijak do praw rzadzacych w zyciu spol.-polit. Tu rzadza prawa suwerena.
  Gdyby bylo tak jak chialbys (i ja zreszta tez) to pisopaci nie wygraliby juz poprzednich wyborów.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @witowita
  Może źle się wyraziłem. Nie da się zadekretować dobrostanu, wzrostu gospodarczego, braku kryzysów, itd. itp. A wszystko wskazuje na to, że gdy suwerenowi się pogorszy, to i poparcie dla PiS spadnie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Brawo Panie Sędzio. Duża litera nieprzypadkowa.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0