Nie reagując i nie protestując, stajemy się wspólnikami tej władzy, dajemy im przyzwolenie na wprowadzanie ich porządków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Władza szczuje. Szczuje jednych na drugich, ale zasadniczo silni mają się czuć dobrze.

Od samego początku panowania PiS o swoje prawa muszą walczyć osoby niepełnosprawne, "wózkowicze" i ich rodziny. Brzmi to niedorzecznie, ponieważ państwo wyznaniowe zasadniczo powinno hołubić właśnie te osoby na wzór Chrystusa, który uzdrawiał i się za nimi ujmował.

Ostatnio Barbara Nowak, kuratorka oświaty z Małopolski, zasłynęła zdaniem tak skandalicznym i oburzającym, że znów wprawiła w osłupienie. Równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia. Tylko część dzieci ze specjalnymi potrzebami radzi sobie w szkole masowej. Forsowanie inkluzji przez Eu. Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej szkodzi wszystkim dzieciom.

Drodzy Państwo,

to, z czym mamy do czynienia w Polsce od 2015 roku, można by nazwać studium psychopatii, począwszy od samego Kaczyńskiego, poprzez rozmaite osoby w rządzie, a skończywszy na takiej właśnie Barbarze Nowak.

Szkolnictwo integracyjne, którego sens podważa i które kwestionuje pani Nowak, spełnia podwójną rolę: po pierwsze rewalidacyjną i uspołeczniającą uczniów z niepełnosprawnościami, po wtóre - edukacyjną dla pozostałych dzieci, by uczyły się pomagać i traktowały niepełnosprawność jako oczywistość, która zawiera się w świecie społecznym.

Jeśli zrezygnujemy ze szkolnictwa integracyjnego, dzieci niepełnosprawne będą wyobcowane, a dzieci zdrowe będą pozbawione doświadczenia współpracy z nimi.

To nie do pomyślenia, że w naszym stuleciu ktoś na eksponowanym stanowisku oświatowym może snuć tego typu dywagacje. Protestujmy! Nie przyzwyczajajmy się do takich słów i gestów, pozbawionych człowieczeństwa. Nie reagując i nie protestując, stajemy się wspólnikami tej władzy, dajemy im przyzwolenie na wprowadzanie ich porządków. Nasza bierność ich ośmiela.

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Powtarzam to samo. Opozycja ma caly arsenal atomowy, ktory moze uzyc aby walic w pis dniami i nocami. Te wszystkie fimamsowe wały, nepotyzm i chamstwo i niebywala buta (a brocha mowila sluzba i skromnosc) codzienna, wystarczy zeby bombardowac media i prokuratury a tymczasem opozycja sie usmiecha i uwaza ze deszczyk pada.... Do xuja z taka opozycja
  @edek_zawsze
  *finansowe
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Niech napuszcza jednych Polaków na drugich. Będą się nawzajem nienawidzieć i wyniszczać a dyktatura w mętnej wodzie dalej będzie łowiła grube ryby dla siebie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0