Prawnicy, sędziowie nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka - powiedział sędzia Krystian Markiewicz, odbierając nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polski sędzia, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia", Krystian Markiewicz otrzymał wczoraj nagrodę od Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ). Jest to wyjątkowe wyróżnienie. Nagrodę otrzymały tylko trzy osoby z całego świata. Jej wręczenie nastąpiło podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, który odbywał się w Izraelu [21 września]. W zjeździe tym biorą udział sędziowie z 71 krajów. Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.

 „Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w Unii Europejskiej, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania" – powiedział, odbierając nagrodę, sędzia Markiewicz. - Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka - apelował do zgromadzonych sędziów laureat. Przestrzegł również mówiąc: - Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w karykaturę.

Sędzia Krystian Markiewicz ma 46 lat, jest sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach. Od 2016 r. jest również prezesem największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce – Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia". Był ofiarą ataku hejterów z grupy Kasta, która działała przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Rzecznicy dyscyplinarni, powołani przez Zbigniewa Ziobrę, przedstawili mu kilkadziesiąt zarzutów dyscyplinarnych związanych z jego działalnością w Iustitii.

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Panie Sędzio, gratulacje i podziękowania. Dobrze, że świat ma świadomość, że są w Polsce porządni sędziowie i uczciwi ludzie.
  już oceniałe(a)ś
  52
  0
  Gratuluje Panie profesorze.
  już oceniałe(a)ś
  46
  0
  Oczywiście gratulacje. Wniosek: dzięki jedynie słusznej partii nasz kraj osiągnął poziom prawny Turcji i Gwatemali. Ale przecież suwerena to nie dotyczy ...
  już oceniałe(a)ś
  42
  1
  Panie Sędzio
  Gratulacje i wielkie, wielkie podziękowanie
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  Polska, Turcja, Gwatemala, to tu teraz jesteśmy?
  @aga10
  ....., idąc w kierunku białoruskim, ....
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @aga10
  No tak, prawość najlepiej widoczna jest, gdy się musi przeciwstawiać faszystowskim reżimom.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Serdeczne gratulacje. To wielkie i zasłużone wyróżnienie. Wierzę, że walka o praworządność w Polsce zakończy się niebawem sukcesem.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Gratuluję oczywiście i jestem dumna, że mimo wszystko walczymy. Zyczę siły i odwagi oraz dużo zdrowia.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Moje gratulacje panie Sędzio Markiewicz i pełen uszanowania ukłon.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1