Narzekaliście na nauczycieli, że mają za długie wakacje, że w głowach im się przewraca, to teraz płacicie za swoją durnotę - komentarze czytelników po reportażu Aleksandry Szyłło.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czarny obraz szkoły wyłania się z reportażu Aleksandry Szyłło "Pierwsza wywiadówka: Fizyka nie będzie, etyka w sobotę".

Skoro w szkołach brakuje prawie 17 tysięcy nauczycieli, a w samej Warszawie ponad 3 tysiące, to nic dziwnego, że niemieckiego ma uczyć polonistka nieznająca języka, a w technikum informatycznym nie ma komu prowadzić elektronicznego dziennika – będzie papierowy. Istnieje też problem nieznających języka polskiego ukraińskich uczniów, którzy pojawili się w klasach.

Z tym wszystkim muszą mierzyć się nauczyciele i dyrektorzy szkół. Ministerstwo umyło ręce i nie widzi problemu.

Wasze komentarze:

Celuloid69: W czasie strajku nauczyciele walczyli o jakość nauczania, o swoją godność i w trosce o przyszłość uczniów. Co usłyszeli? Że mają zawód misyjny i nie mają głosu, a jak za mało zarabiają, niech zmienią pracę... to zmienili, o co teraz rejwach? Podnoszą go często ci, którzy zazdrościli nauczycielom wakacji? Niech zazdroszczą dalej, wybierając raz jeszcze cudownego Jarka. Każda ekipa rządowa od 30 lat olewała szkołę i jakość nauczania. Żadna nie ma zasług w tym zakresie, pozostawiając coraz bardziej wykoślawioną edukację kolejnym deformatorom. Ale też żadna władza nie obróciła się tak przeciw oświacie.

exxxx2015: Głosowaliście na PiS, to macie teraz za swoje. Korepetycje, korepetycje, korepetycje, bo dzieci się zmarnują. Narzekaliście na nauczycieli, że mają za długie wakacje, że w głowach im się przewraca itd., to teraz płacicie za swoją durnotę.

Dany.ainge: Oczywiście, wszyscy byśmy chcieli, aby nauczyciele dobrze zarabiali, prawda? A z czego są pensje nauczycielskie? Ano z podatków są. A jakie w Polsce są podatki? Za wysokie, o wiele za wysokie – bez przerwy to czytam w komentarzach na forum. Niech więc wam PiS obniży PIT do 12% i cieszcie się. Będzie jak w Ameryce Łacińskiej: kto ma kasę, ten wysyła dziecko do szkoły prywatnej, kto nie ma, wysyła do beznadziejnej publicznej. Wasze bullshit jobs w korpo, gdzie często zarabia się za nie wiadomo co, warte są tego. Ludzie sobie nie zdają sprawy, że ich dzieci spędzają z tymi nauczycielami ogromną ilość czasu i ich wkład w wychowanie owych dzieci jest spory.

wnuk: Jacek Żakowski kiedyś mądrze powiedział: nasze dzieci uczą złamani i spauperyzowani nauczyciele. Czy to właściwe osoby do wyznaczania dzieciom celów w życiu i odkrywania talentów?

bombonc: Drodzy Rodzice – klienci publicznej edukacji. Macie za swoje. Jak był strajk nauczycieli, to hejt lał się z każdej strony. Reforma minister Zalewskiej, za którą powinna pójść siedzieć, też specjalnego buntu nie spowodowała. Sami sobie jesteście winni. Szkoda tylko waszych dzieci pewnie w większości uzdolnionych.

JDooti29: I aż chce się powiedzieć: "bardzo dobrze", "wreszcie". I będzie jeszcze gorzej. Coraz więcej nauczycieli odchodzi z pracy. Ile można pracować ponad siły za grosze. Dosyć tego. Zapraszam do pracy w szkole wszystkich tych, którzy twierdzą, że nauczyciele mają za dobrze, no bo przecież pracują tylko 18 godzin tygodniowo i mają aż 2 miesiące wakacji.

ewacek: Nagle teraz wszyscy zrozumieli, w czym jest problem! Szkoda, że o 7 lat za późno. PiS zniszczył gimnazja, zastraszył i upodlił nauczycieli. Nikt nas nie bronił, to teraz nie biadolcie zatroskani rodzice. Mówiliśmy co będzie! Nam zależało na waszych dzieciach, na nowoczesnej szkole. Dlatego protestowaliśmy, dla Was. Wszystko zostało sprowadzone do dwóch miesięcy wakacji (co jest nieprawdą) i pieniędzy.

qbarrq: A co, dopiero po wakacjach dotarło, co zrobił PiS ze szkolą? Że zamiast na ich dofinansowanie to poszło do kieszeni rodziców? Kiedy nauczyciele strajkowali, to puszczaliście mimo uszu, że pracują za najniższa pensje, a te 10 proc. podwyżki to jest 200 zł na rękę? No brawo, teraz sobie musicie sami dzieci wykształcić. Mam jeszcze jedna wiadomość, średnia wieku nauczyciela to ponad 50 lat, wiec jeśli macie młodsze dzieci to dopiero będzie jazda.

KapitanNemo78: Darmowe podręczniki w podstawówkach, darmowe publiczne szkoły, niewygórowane opłaty za radę rodziców czy ksero (z możliwością rozłożenia płatności na raty), zero lub prawie zero wsparcia rodziców w czasie strajku nauczycieli, ogólna społeczna niechęć do środowiska nauczycielskiego, kłamstwa ministra edukacji w sprawie zarobków... No, to teraz macie rodzice, to na co sobie zapracowaliście przez lata. Potraficie oczekiwać, żądać, rościć sobie prawa, moje dziecko to, moje dziecko tamto, przyszłość moich dzieci, ale nie potraficie protestować, także w imieniu nauczycieli. Oni są drugim najsłabszym ogniwem w tym systemie, pierwszym są wasze dzieci.

verita serum: Straszna prawda o polskiej szkole. Może podesłać ten artykuł Czarnkowi – niech poczyta sobie, jak wygląda naprawdę szkoła, za którą podobno odpowiada... Oczywiście jego to nie obejdzie... Swoje dzieci posyła pewnie do prywatnej/społecznej szkoły, która dostaje specjalne dofinansowanie (ostatnio tak dofinansowywał szkoły katolickie, czym się chwalił oficjalnie).

A reszta niech się buja...

Chodziłam do szkoły średniej w biednych latach 80. – nie było oczywiście internetu (gdzie dziś można znaleźć wszystko potrzebne do zdobycia wiedzy), nie było też dość podręczników, nie było kserokopiarek... ale – uwaga – byli nauczyciele. Lepsi lub gorsi, ale raczej lepsi, bo o pracę było wtedy trudno, a praca w szkole to jednak państwowa posada, choć jak dziś – za relatywnie marne pieniądze.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Z wielkim smutkiem czytam o losie polskich nauczycieli.
  To kim jestem zawdzięczam w dużej mierze nauczycielom.
  Myślę o nich z coraz większą sympatią i nie jednego chciałbym uściskać gdyby nie niszczące działanie czasu.
  Tym którzy żyją,uczą składam swój najwyższy szacunek.Życzę pomyślności!
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Dzięki działaniom jedynie słusznej partii sprywatyzowaniu (stać tylko bogatych) uległy ochrona zdrowia i edukacja. Pisiorki cieszycie się?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Ciekawe te komentarze, które przytoczyliście. Całkiem niepasujące do tego, co wypisywano wcześniej o nauczycielach.
  Czyżby do suwerena dotarło, że edukacja jest ważna, a nauczyciele 18 godzin to stoją przy tablicy, zaś pracują o wiele więcej, w tym często znosząc głupie pretensje rodziców, którzy oczekują, że szkoła ich zastąpi, bo sami nie mają czasu z powodu zapracowania?
  Poprzednicy mieli edukację w dudzie, tak jak i suweren. Obecni rządziele ją dewastują, jak wszystko. Czarnek czy Nowak (z Małopolski), to po prostu matołectwo.
  No ale my, mądrale, ich wybieramy od 7 lat. I znowu to powtórzymy?
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  nauczyciele w tym kraju zawsze mieli ciężko, ale nigdy nie było tak źle jak za obecnej ciemnej władzy
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  "Żądania" nauczycieli podczas strajku: podwyżka głodowej pensji o 1000 zł.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Dyrektorka do rodziców: Mogą państwo iść do kuratorium ze skargą, ale to i tak nic nie da.

  Nauczyciel do rodziców: Mogą państwo iść gdzie chcą, ale ja odchodzę do lepiej płatnej pracy, na kasę do Biedy czy Dinozaura.

  Rodzic do winnego PiSu: Możecie nawet iść do Putina, ale ja was nie wybieram.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Wyborcza zadowolona z kolejnego tygodnia szczucia na branżę IT? Sz. P. "Dany.ainge" zacytowany powyżej już podłapał linię gazety i jedzie po osobach pracujących na - jak to ładnie powtarza za Wami - "bullshit jobs w korpo". szczęśliwe redaktorki z nowego podziału, który wprowadziliście pomiędzy ludźmi?
  coraz mniej Wam brak do pasków TVP Info.
  cholernie się cieszę, że moja prenumerata cyfrowa wygasa wkrótce.
  @wontzky
  Nie czekaj do końca prenumeraty, przestań czytać już dziś :)
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @wontzky
  ja także się cieszę , że Ci wygasa...
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @wontzky
  Na branżę IT? Słowo daję, chyba źle mnie w szkole nauczyli czytać, ale nic nie widziałam o branży IT... Czyżby to zadziałała zasada "uderz w stół, a nożyce się odezwą"?
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @Khorne
  i pisać głupoty bez czytania artykułów
  już oceniałe(a)ś
  3
  0