Zwracam się do Pana z wnioskiem o interwencję w sprawie bulwersujących działań prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej - pisze do premiera Morawieckiego Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezes Rady Ministrów

Pan Mateusz Morawiecki

Panie Premierze

Zwracam się do Pana z wnioskiem o interwencję w sprawie bulwersujących działań prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Uścińska od wielu miesięcy dyskryminuje nasz związek, dążąc do zastraszenia naszych liderów. Najpierw wbrew ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych Uścińska odmówiła wejścia z nami w spór zbiorowy na tle płacowym, potem kwestionowała istnienie naszego związku, wreszcie bez zgody związku zwolniła dyscyplinarnie naszą liderkę w Zakładzie Ilonę Garczyńską. W ten sposób prezes ZUS złamała ustawę o związkach zawodowych i ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Naruszyła również art. 12 Konstytucji RP, zgodnie z którym „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych", art. 20, który mówi o „dialogu i współpracy partnerów społecznych" oraz art. 59, który daje związkom zawodowym prawo do rokowań.

Niestety od tamtego czasu sytuacja się jeszcze pogorszyła. Kilka tygodni temu prezes ZUS pozwała o naruszenie dóbr osobistych ZUS Ilonę Garczyńską, a potem pozwała też mnie. Podstawą pozwu jest nasza krytyka antypracowniczych i antyzwiązkowych działań Uścińskiej. Wkrótce potem Uścińska poszła jeszcze dalej i złożyła oskarżenia do sądu karnego przeciwko mnie i Garczyńskiej. Prezes ZUS zarzuca nam zniesławienie, czyli odnosi się do art. 212 Kodeksu karnego. Akty oskarżenia są oparte o te same materiały, które były podstawą pozwów przed sądem cywilnym. Zdecydowana większość zarzutów ze strony prezes ZUS dotyczy nagłaśniania przez nas łamania praw pracowniczych i związkowych. Innymi słowy, przedmiotem naszej krytyki nie jest sam ZUS, tylko jego władze. Mimo to prezes Uścińska postanowiła oskarżyć nas na drodze karnej w imieniu Zakładu.

Szczególnie bulwersujący w sprawie jest fakt, że wszystkie pozwy są finansowane ze środków Zakładu, a więc prezes ZUS wydaje pieniądze publiczne na swoją prywatną wojnę z niezależnymi związkami zawodowymi. W ten sposób prezes ZUS działa na szkodę Zakładu, a zarazem marnuje środki publiczne. W związku z powyższym zwracamy się do Pana z wnioskiem o pilną interwencję w tej sprawie.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kaczyzm ?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Uścińska jest - zdaje się - żoną tego świątobliwego Uścińskiego, który był starostą w Wołominie a teraz jest wiceministrem? Rodzinka dobrze się rozprowadziła...
  @Alis321
  Mąż młodszy o 20 lat? No to nieźle się Pani Profesor ustawiła.:-) A tak poważnie, to niejednemu psu Burek.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zamiast pisać do słupa przestępczy Krzywej Mordy znanego oszusta o złodzieja lepiej wziąć reżimowa jędze przy korycie na taczki !
  już oceniałe(a)ś
  3
  0