Wiele osób, tak jak prof. Adam Strzembosz, apelowało do prezydenta Dudy i miało nadzieję, że ten mając taką możliwość, powoła do nowej izby wyłącznie legalnych sędziów SN
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest adwokatem, działaczem Inicjatywy Wolne Sądy

Prezydent pokazał w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, że nie zamierza szanować ani konstytucji, ani europejskiego porządku prawnego. Nominował do tej nowej izby aż szóstkę tak zwanych neosędziów, a więc osób wadliwie powołanych do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS.

Trzech z nich (panowie Demendecki, Dobrowolski i Siwek) zostało powołanych w 2018 r. wbrew wyraźnemu wstrzymaniu procedury nominacyjnej przez NSA. Co do braku statusu sędziowskiego całej szóstki nie ma wątpliwości, ponieważ wielokrotnie wypowiedziały się na ten temat europejskie trybunały, począwszy od tzw. sprawy A.K., która zakończyła się wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 19 listopada 2019 r. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu potwierdził to m.in. w wyrokach Reczkowicz czy Dolińska Ficek i Ozimek z 2021 r.

W sumie orzeczeń TSUE i ETPCz w tym zakresie jest już kilkadziesiąt. Wypowiedziały się też polski Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne.

Wiele osób, tak jak prof. Adam Strzembosz, apelowało do prezydenta Dudy i miało nadzieję, że ten mając taką możliwość, powoła do nowej izby wyłącznie legalnych sędziów SN. Prezydent jednak nie skorzystał z okazji i wskazał nominatów neo-KRS, grzebiąc w istocie nasze szanse m.in. na środki z Funduszu Odbudowy.

Adam Strzembosz
Adam Strzembosz  Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Tymczasem do dyspozycji Polski w ramach tego współczesnego planu Marshalla jest 58 mld euro, niemal połowa rocznego budżetu naszego kraju. Aby jednak móc te pieniądze uzyskać, trzeba wypełnić trzy kamienie milowe, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy, do których realizacji zobowiązał się polski rząd, podpisując dokument.

Nasze władze miały w ramach kamieni milowych:

 1. zlikwidować Izbę Dyscyplinarną oraz zapewnić sędziom orzekanie w sprawach dyscyplinarnych i immunitetowych przez izbę SN dającą gwarancję niezawisłości oraz bezstronności wedle kryteriów traktatowych (art. 19),
 2. zlikwidować tzw. ustawę kagańcową, umożliwiającą karanie sędziów za orzekanie zgodnie z prawem unijnym oraz
 3. przywrócić do orzekania wszystkich bezprawnie zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną sędziów.

To jedynie absolutne minimum, jeśli chodzi o naprawę praworządności w Polsce. A i tak rządzący wraz z prezydentem Dudą nie chcą tego wykonać. Wystarczyło przekazać orzekanie w sprawach sędziowskich do Izby Karnej SN, wykreślić z prawa o ustroju sądów powszechnych jeden przepis i natychmiast pozwolić orzekać sędziom Gąciarkowi, Ferkowi, Tuleyi i Chmielewskiemu. Dodatkowo skutkować to będzie dalszym naliczaniem kar zasądzonych przez TSUE (1 mln euro dziennie) za niewykonanie zabezpieczenia z lipca 2021 r. Na dziś to już kwota ok. 1,5 mld złotych.

Andrzej Duda zdecydował się jednak ostentacyjnie pokazać, że nie ma zamiaru stać na straży porządku konstytucyjnego i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, natomiast patronuje bezprawiu, które dzieje się w Polsce od siedmiu lat. Przypomnijmy, że cały czas uczestniczy on w powoływaniu dziesiątek nowych neosędziów, powodując, że ten nowotwór się rozrasta.

Niezależnie od gigantycznych reperkusji finansowych i dalszego konfliktu polskich władz z instytucjami Unii Europejskiej, jaki nas czeka, polski wymiar sprawiedliwości w wyniku opisanych działań i konsekwentnego brnięcia w kierunku dalszej destrukcji, będzie pogrążał się w dalszym chaosie i zapaści, na czym ucierpią wszyscy, którzy przed polskimi sądami stają. Każdego dnia wydawane są setki orzeczeń, które można podważać. Każde z nich może być do tego zaskarżone do Strasburga, co kończyć się będzie zawsze (bo linia orzecznicza ETPCz jest już ugruntowana) odszkodowaniami zasądzanymi przez tamtejszy trybunał.

Dlaczego prezydent Duda to robi? Dla mnie odpowiedź jest prosta: celem tej ekipy, a do niej należy też prezydent, od samego początku było przejęcie kontroli nad sądownictwem, zdławienie jego niezależności i kontrolowanie orzecznictwa.

Niezależne, wolne sądy to zmora autokratycznej władzy, mogą kontrolować jej poczynania i chronić prawa oraz wolności obywatelskie. Aby przejąć kontrolę nad sądami, trzeba mieć instrumenty, takie jak podporządkowany system powoływania i awansów sędziów, trzeba mianować swoich, posłusznych sędziów funkcyjnych (prezesi sądów), oraz uległy system dyscyplinarny z takim właśnie organem na szczycie hierarchii jak Izba Odpowiedzialności Zawodowej, będąca w istocie Izbą Dyscyplinarną bis.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie Adrian, nie Anżej. Nie róbcie sobie z nwgo żartów.

  To członek ekipy która na zlecenie Kremla ma zniszczyć Polskę.

  I tylko w tych kategoriach należy na to patrzec
  @obseerwatorre
  Super! Jak należy patrzyć na potomków dumnego piastowego szczepu, który z pokorą to akceptuje?
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  @calvados
  Dumny nie dał by się rozebrać pięć razy. Tylko w gębie.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @obseerwatorre
  Nawet gdyby nie miał "zewnętrznych motywacji", to jako prawnik musi wiedzieć, że i tak w demokratycznym państwie odpowie za swoje czyny, nawet jeśli zacznie teraz grać przeciwko mocodawcom. Nie można mu obiecać żadnego świadka koronnego itp. Działa więc racjonalnie. Może już tylko w jednym kierunku się udać i konsekwentnie to robi.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @ityle
  Uwaga: "... to jako prawnik musi wiedzieć....", w świetle wcześniejszych czynów jest nieuprawnioną. To samo możnaby napisać o pewnym uczestniku Piżama Party z 13-go grudnia - miłośniku wał byków, czy ministrze sprawiedliwości ( małą z rozmysłem - dostosowanie do formatu osoby). Też mają papiery prawnicze. Papier wszystko przyjmie. Jest premier - historyk, co nie zna historii i jednocześnie jest bankierem, nie orientującym się w prawach ekonomii. No i jeszcze orzeł w NBP-ie. Dużo ich....
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @obseerwatorre
  Przecież ten głupek i tak z tego wszystkiego nic nie rozumie. Jakaś konstytucja, jakieś przepisy, jakieś prawo? On reaguje tylko na komendy z ciemnogrodzkiej: " Siad, podpis, daj głos!"
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @robole00607
  Zgadzam się z duchem twojej opini, myślę jednak, że "szczep" nie podziela twojej opinii. Polska byłaby jednak inna.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @FlawiuszJulian
  lekceważenie ich jest niebezpieczne. Oni doskonale wiedzą co to jest konstytucja i z premedytacją ją gwałcą.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @obseerwatorre
  Obecnie Polska w UE to taki ruski Koń Trojański...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Lasentinelle
  ten głupek - jak piszesz - dorobił się doktoratu na UJ, był europosłem i jest prezydentem

  Cholernie niebezpieczne jest lekceważenie go, oni właśnie dlatego wygrywają ,że tacy jak ty patrzą na nich z góry i traktują ich jak głupków. Bo ci, co na nich głosują, myślą, że to są tacy sami ludzie.

  Tymczasem to jest cyniczna i inteligentna grupa osób
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @obseerwatorre
  Rozumiem Twoje racje, ale to znaczy, że te cyniczne i inteligentne osoby wyznaczyły dudusiowi w tej grze rolę płatnego głupka, ku pokrzepieniu serc suwerena głosującego na pis. Ale musisz przyznać, że wszedł w tę rolę wyjątkowo udatnie i pewnie nawet nie musi specjalnie udawać.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Lasentinelle
  a Macierewicz wszedł w rolę wariata, z którego każdy się śmieje i "trzeba przyznać", że tego wariata nie musi nawet udawać. Wariat, bo wyniósł te dane, no głupi jakiś. Patrz pan, wariat, zdekonspirował naszych agentów, no gdyby normalnie nie był wariatem, to normalnie byłby zdrajcą. No, ale to wariat. Nie dość, że jeden wariat wynosi tajne dokumenty i atakuje siedziby nato, to inny wariat, no ten to już kompletny odlot, siedzi w tej swojej willi na tym żoliborzu i słów juz brakuje na tego gagatka, no taki dziwak jakiś, niechcący szczuje jednych Polaków na drugich, a on tylko rodeo ogląda w telewizji. A w pałacu siedzi jakiś głupek, no patrz pan, jaki zbieg okoliczności, potknął się, jak to głupek, i tak nieszczęśliwie upadł na jakieś dokumenty, że podpisał ustawę, która kończy praworządność w Polsce. Ale to nic, mamy też kucharkę w TK, która zawieruszyła się gdzieś z kuchni i została prezesem TK. Kobita nie ma pojęcia o niczym, zupę nakładała i zachlapały się jej jakieś sądowe pisma o czymś tam o czymś. I nie chciała już robić zamieszania i tak zostawiłą, a to się okazało, że tą aborcją coś tam, coś tam. I jakieś baby się wściekły. Ona nie wie co jest, ale ma już tego dosć. Sami wariaci, sprzątaczki jakieś, głupki, kucharki, kierowcy limuzyn i kelnerzy. Po prostu wesela jakieś chyba.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @ityle
  Bibliotekarz jest cynikiem realizującym swe marzenia o byciu I Sekretarzem. Robi to nie zważając na koszta i konsekwencje. Nie obciąża go myśl o dzieciach i wnukach. Wie, że to co wydarzyło się w Smoleńsku to katastrofa ( być może wydarzyła się, bo nalegał na ładowanie, by ratować kampanię wyborczą). Wie, że może sterować swoimi ludźmi, pazernymi na kasę i władze, bądź zwyczajnie głupimi. Jest cierpliwy ( byłby mistrzem kolejkowym w PRL-u w przypadku zdobywania produktów dla Młodych Małżeństw, ale cóż....) i to pozwoliło mu przetrwać na "kanapie" na początku lat 90-tych. Zerowego nie postrzegam jako inteligentnego, ale wie, jaką władzą na razie dysponuje i jakie ma możliwości nacisku na Bibliotekarza. Przekonany jest o swej bezkarności, bo pamięta próbę podstawienia go przed Trybunałem Stanu. Tu: mam nadzieję, że się myli. ElDupa ( pisze o osobie, nie o Prezydencie), ma kabelek w dupie i jest sterowany. Wkręcamy sobie, że się zmienia, bo chce mieć co robić w przyszłości, ale ja w to nie wierzę. Ale jest też z tego powodu szansa. Wszyscy mówią, że po odzyskaniu władzy opozycja będzie miała przeciwko sobie Prezydenta. Nie zgadzam się z tym. Będzie miała wszystkie kwity potwierdzające stan państwa, a raczej jego ruinę z jego podpisami. I w tym będzie szansa. Oby
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @FlawiuszJulian
  No, z tym Bibliotekarzem to bez przesady. Pamiętam jak w czasach środkowego Gierka nosił po prostu książki z magazynu do głównej czytelni BUW.
  Więc co najwyżej pomocnik fachowego bibliotekarza, albo zwyczajny magazynier.
  To m.in. wtedy hartowały się kompleksy życiowego nieudacznika, które tak boleśnie rozkwitły w III RP.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @FlawiuszJulian
  dzieki za ostatnie zdanie!powialo nadzieja...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Duda et consortes prowadzą nas szlakiem Węgier, do wypierpolu
  @ogniomistrzkalen
  To wy takim jak jak Duda pozwalacie się prowadzić do "wypierpolu".
  już oceniałe(a)ś
  6
  10
  @robole00607
  Od razu qrwo, bo trafił w czuły punkt? Calvados to znany i lubiany komentator tu na forum. A ty? Kim jesteś? Bo nie kojarzę?
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @ogniomistrzkalen
  Do Moskwy. To jest cel tej ekipy. Tylko KGB zapewninim bezkarność. W wolnych sądach zapadną zaś surowe wyroki.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @wujek_zbyniu
  Dziękuję. A już mu przyznałem rację. Pozdrowienia z Queensland.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @ogniomistrzkalen
  nie zdążą, przejebią najbliższe wybory.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Duda pokazał jaką odwagą dysponuje w polityce.
  Kiedyś w zabawnym skeczu dworował sobie ze swojej odwagi...
  No i ciągle musi się uczyć, bo jest wyjątkowo na wiedzę odporny.
  @7GREK
  Toż to widać po nalanej gębie rozciągniętej w debilnym uśmiechu. Patrz zdjęcie obok artykułu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @7GREK
  "ostry cień mgły" mu przesłonił rzeczywisty obraz.Tego debila juz nikt z polityków światowych nie zaprasza z nikim się nie spotyka to chłystek ,który jest niegodny mnie reprezentować ,ten chłystek chwalił się że miał przyjemnosść zamienić z Królowa Elżbietą dwa słowa w obecności swej żony.Jakież to żałosne bo pamiętam, jak się spotkał z Prezydentem Joe Bidenem na korytarzu przed drzwiami do toalety 30 sekund. Żałosny jest ten DUDA i wstydzę się za niedorobionego pieszczoszka swojej mamuśki.Która to też było chyba dno intelektualne awansowane w PRL za kochanie władzy.Wszak mamuśka Dudy na wykładach ,które prowadziła zbierała podpisy pod listą poparcia dla kandydata Dudy.A stary Duda służalczo wobec opcji Ziobry zakładał strefy wolne od LGBT.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Prezydent? Co on ma do gadania - to prywatna własność Jarosława K.
  @karylion
  Rezydent na stanowisku Prezydenta.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @karylion
  Gdyby tak przyjrzeć się ostatnim wyborom.... może rzeczywiście rezydent.....
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Może to nie jest żaden prezydent RP stojący na straży konstrukcji tylko zalękniony aparatczyk partyjny? Kaczyński doskonale wiedział kogo chciał zatrudnić. Poszukiwane cechy w ogłoszeniu o pracy phórzostwo, brak pewności siebie i bezgraniczna uległość
  już oceniałe(a)ś
  144
  0
  Jak ktoś się zgodził na bycie nielegalnie wybranym no to nie dziwota, ze olewa prawo. Duda nie jest legalnym prezydentem, kropka!
  @mk8128
  Dokładnie.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @mk8128
  Quasi-prezydent wybiera neosędziów.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @mk8128
  100/100
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A czego mozna bylo sie spodziewac po Adrianie . To typowy pisior . !!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  105
  0
  Adrian,cierpiacy na genetyczna tepote, potomka poganiacza owiec gorskich,nigdy nie zdobedzie sie na racjonalny krok.
  @majak
  Jego dziadek w polu pracował i ta praca więcej pożytku jego ojczyźnie przynosiła.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0