Musiałby stać się cud, by rządząca Polską partia wzniosła się ponad swą partykularną i sprzeczną z polską racją stanu antyniemiecką politykę i poparła kanclerza Scholza. Ale środowiska opozycji i niezależni eksperci mogą już teraz aktywnie włączyć się w formułowanie propozycji odpowiedzi i wdrożenia tej bardzo ważnej inicjatywy szefa niemieckiego rządu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wystąpieniu w Pradze 29 sierpnia br. przedstawił propozycje dotyczące reformy instytucji Unii Europejskiej oraz zacieśnienia współpracy w dziedzinie polityki bezpieczeństwa. Konferencja Ambasadorów RP odniosła się do kwestii instytucjonalnych UE, w tym podejmowania decyzji w Radzie oraz roli ministrów obrony, w swoim stanowisku z 8 września br. o Umocnieniu efektywności Unii Europejskiej wobec konsekwencji wojny w Ukrainie. W ślad za nim przedstawiamy niniejszym uwagi do propozycji kanclerza dotyczących współpracy w zakresie obrony powietrznej.

 1. Po pierwsze, kanclerz zapowiedział zwiększenie dostaw dla Ukrainy nowoczesnego uzbrojenia z Niemiec o wartości 600 mln euro. Zadeklarował również, iż Niemcy mogą wziąć na siebie szczególną odpowiedzialność za wzmocnienie ukraińskich systemów obrony artyleryjskiej i powietrznej. Po drugie, zwracając uwagę na zapóźnienia w Europie w zakresie obrony przed zagrożeniami z powietrza i kosmosu, kanclerz poinformował, iż Niemcy w tej mierze zwiększą w znaczącym stopniu swoje inwestycje w zdolności, które będą mogły służyć Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, oraz że środki te będą zaprojektowane i otwarte na uczestnictwo regionalnych sąsiadów Niemiec, jeżeli taka będzie ich wola. Wymienił w tym kontekście Polskę, państwa bałtyckie, Niderlandy, Czechy, Słowację oraz państwa nordyckie. Podkreślił, iż wspólnie tworzony system obrony powietrznej w Europie byłby nie tylko tańszy i skuteczniejszy niż budowanie przez każde z państw własnych systemów kosztownej i wysoce złożonej obrony powietrznej, ale że byłby również korzystny w zakresie bezpieczeństwa dla całej Europy, dając przykład tego, co ma się na myśli, mówiąc o wzmocnieniu europejskiego filaru NATO.
 2. Obie inicjatywy Olafa Scholza zasługują w oczywisty sposób na pozytywną odpowiedź. Pomoc Ukrainie pozostaje koniecznością i zobowiązaniem najpilniejszym. Obrona powietrzna i przeciwrakietowa to kluczowe elementy defensywy Ukraińców wobec zmasowanego użycia przez Rosję takich środków walki jak samoloty, helikoptery, drony i pociski rakietowe. Wzmacnianie regionalnej obrony powietrznej w Europie Środkowo-Wschodniej wymaga z kolei szczególnie pilnego nadrabiania zaległości, również w obliczu inwazji Rosji w Ukrainie i związanych z tym zagrożeń dla państw flanki wschodniej. Jej państwa dysponują niewielką ilością często przestarzałych systemów, których zamiana jest droga i długotrwała. Zakończenie budowy zintegrowanego systemu obrony powietrznej Polski ma nastąpić według obecnych planów dopiero ok. 2035 r. Sytuację ratują obecnie wzmocnienia sojusznicze: amerykańskie i brytyjskie w Polsce i państwach bałtyckich czy niemieckie na Słowacji.
 3. Za poparciem i aktywnym włączeniem się w inicjatywę Niemiec przemawiają także inne ważkie względy. Oprócz lekcji z Ukrainy i efektu skali, czyli obniżania kosztów akwizycji, rzecz idzie przede wszystkim o kluczowe znaczenie przestrzeni powietrznej nad regionem Bałtyku i flanki wschodniej w zintegrowanych planach obronnych całego NATO. W grę wchodzi także możliwość wkładu Polski w rozwój europejskich zdolności obronnych i przemysłowych, przede wszystkim w zakresie systemów krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, a w perspektywie także średniego.
 4. Oba projekty Scholza należałoby wpisać naturalnie w ramy konsultacyjne i obronne NATO, z założeniem wzmacniania w nim również europejskiego filaru i zdolności, o czym zresztą kanclerz sam wspomniał. Szerszą platformę koordynacji wsparcia dla Ukrainy zapewnia tzw. Grupa Kontaktowa Ramstein, gromadząca ponad czterdziestu sojuszników i partnerów. Inicjatywa kanclerza mogłaby stać się zatem elementem usprawniania prac tej grupy i wzięcia w niej przez europejskich sojuszników więcej odpowiedzialności i odciążenia USA. Co do regionalnego systemu obrony powietrznej, należy pamiętać, iż polskie centra operacji powietrznej oraz dowodzenia i kontroli podlegają sojuszniczemu Dowództwu Sił Powietrznych w Ramstein oraz Centrum Połączonych Operacji Powietrznych również w niemieckim Uedem. Ponadto w NATO Polska już uczestniczy w pracach grupy państw, w której są także Niemcy, mających na celu rozwój naziemnych systemów obrony powietrznej. Przyjęcie propozycji kanclerza mogłoby zatem prowadzić do sprawniejszego łączenia systemów dowodzenia i kierowania walką oraz zasilania informacjami rozpoznawczymi w skali narodowej, regionalnej i sojuszniczej. Co więcej, efekty obu inicjatyw można z czasem powiązać w celu ściślejszej integracji Ukrainy z NATO.

Propozycja kanclerza Scholza wychodzi naprzeciw palącym potrzebom chwili, a także długofalowym interesom NATO, EU, Polski i ich partnerów, szczególnie walczącej Ukrainy. W istocie Niemcy i Polska są kluczowymi i niezbędnymi państwami w celu pełnej realizacji tych projektów. Musiałby jednak stać się cud, by rządząca Polską partia wzniosła się ponad swą partykularną i sprzeczną z polską racją stanu antyniemiecką politykę i je poparła. Ale środowiska opozycji i niezależni eksperci mogą już teraz aktywnie włączyć się w analizę i formułowanie propozycji odpowiedzi i wdrożenia tej bardzo ważnej inicjatywy szefa niemieckiego rządu.

Konferencja Ambasadorów RP to stowarzyszenie byłych przedstawicieli RP, którego celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski, a nie partii rządzącej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kanclerz Scholz istotnie zapowiedział przyznanie Ukrainie milionowej puli pieniężnej - ale tu uwaga - na potrzeby zakupu uzbrojenia produkowanego w Niemczech. Zaznaczył przy tym, że przed zakupem będzie wymagane uzyskanie zezwolenia rządowego. Mając w pamięci dotychczasowy sposób działania rządu niemieckiego oraz generalną niechęć do dostarczania Ukrainie zaawansowanego i ciężkiego sprzętu, to zapowiedzi "zwiększenia dostaw na Ukrainę" trzeba traktować z dużą rezerwą. Bardziej wierzę w amerykańskie i brytyjskie zdecydowanie, a nawet polskie, aniżeli w niemieckie.
  @Portenio
  Masz rację. Prawda jest taka, że Scholz sprawia wrażenie, jakby udawał, że chce pomagać Ukrainie - bo takie jest oczekiwanie społeczne i tego też oczekują inne sprzymierzone z Niemcami kraje. Natomiast rządząca Niemcami elita robi wszystko co może, by pomocy Ukrainie nie dostarczać. Sprzeciwiali się nawet wysłaniu przez prywatną firmę starych, częściowo zdekompletowanych Leopardów. Niemieckie elity marzą o powrocie do Business As Usual w kontaktach z Rosją i chętnie powitaliby upadek Ukrainy, byleby tylko móc robić znowu interesy z Putinem.
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  @Portenio
  Przecież dokładnie tak samo robią Amerykanie - zapewniają produkowane przez siebie uzbrojenie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @wi
  Tak, ale oni produkuja i dostarczaja Ukrainie. Niemcy wprawdzie produkuja, ale nawet nie udaja, ze dostarczaja.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  To coś co powinno funkcjonować już od dawna. Niestety głupia zmiana ma w DNA zakodowaną niezdolność do rozsądnego działania. Tyle w temacie.
  Trzeba liczyć na zmianę w wyborach. To jedyna opcja, bo po "geniuszach" z Nowogrodzkiej nie spodziewam się niczego dobrego.
  już oceniałe(a)ś
  18
  5
  Gdybyśmy mieli trochę rozsądku, już dawno szlibyśmy ręka w rękę z Niemcami, wykorzystując sprzyjający czas - tworzyli wspólne projekty gospodarcze, kulturalne, edukacyjne i także militarne. Skorzystalibyśmy na tym cywilizacyjnie my i nasze dzieci, pod każdym możliwym względem. Polska z Niemcami mogłaby mieć lepsze relacje niż Francja, bo dlaczego nie?

  No ale lepiej Niemcem dzieci straszyć, upiory z szaf wywlekać, dvpą się odwracać z ostentacją. Wszyscy jesteśmy zatruci pisowskimi toksynami...
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Dobry pomysł.

  Ale nie ma szansy realizacji, póki Scholz nie wywali leniwej i nieudolnej Lambrecht na zbity makijaż. Co dla własnego dobra powinien był zrobić jeszcze przed wojną w Ukrainie.

  Nawiasem mówiąc Baerbock byłaby bez porównania lepszym kanclerzem niż Scholz.
  @pauleycz
  Lambrecht to emanacja Scholza. Baerbock - pełna zgoda.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Właśnie minister obrony narodowej niemiec ,odmówiła SPRZEDAŻY, ukrainie czołgów podstawowych Leoparg
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Scholz i niemieccy politycy skompromitowali się wielokrotnie. Nieufność w stosunku do nich nie wynika z czyiś sympatii do PiS, ale jest prostym wynikiem obserwacji ich zachowań. Najpierw bezmyślnie (lub co gorsza z premedytacją) sprowadzili na Europę zagrożenie, uzależniając ją od rosyjskiego gazu. W obliczu zaś agresji Rosji na Ukrainę zamiast udzielić Ukrainie zdecydowanego wsparcia (co zrobił bez wahania kiepski rząd PiS) Scholz i jego partia kluczyli, obiecując dostawy sprzętu dla Ukrainy, a wysyłając go w ilościach homeopatycznych. Wielokrotnie mniejsza od niemieckiej gospodarczo Polska dostarczyła Ukrainie wielokrotnie więcej pomocy, w tym pomocy wojskowej w postaci ciężkiego sprzętu.
  Stało się oczywiste, że budowa doktryny obronnej Polski w oparciu o Niemcy i Francję to nieporozumienie. Jedyne oparcie mogą nam dać państwa świadome zagrożenia ze Wschodu: USA, Wielka Brytania, niektóre kraje Europy Środkowej, państwa skandynawskie.
  Stawianie w tej sytuacji na Niemcy, bo Niemcy są krytykowane przez PiS, to skrajne antypisowskie doktrynerstwo, oderwane od rzeczywistości i stojące w opozycji do naszych egzystencjalnych interesów narodowych.
  @pawel_zet1
  A ja bym na to poszedł. Lepiej mieć Niemców za wojskowego sojusznika niż bez sojuszy partnera niezdecydowanego. Powinnismy wykorzystać ta propozycje kanclerza.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Scholz to jednak poważne wizerunkowe i polityczne obciążenie dla Niemiec
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  To rozpaczliwa próba wskoczenia przez Niemcy do rozpędzonego pociągu. W Polsce rozpoczął się testy i montaż IBCS systemu obrony przeciwlotniczej, który może przykryć parasolem całą Europę środkową.
  @Hal_Bregg
  To przecież jasne. No, nie dla ambasodorów, ale jasne.
  Także w Brukseli.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0