To wiedza przydatna każdemu, kto chce doprowadzić do pozytywnej zmiany w swojej okolicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcja "Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom" jest szczególnie istotna w czasach, gdy władza próbuje deprecjonować samorządy i spychać je na margines. Choć to prezydenci, wójtowie, burmistrzowie, marszałkowie, radni i sołtysi są najbliżej obywatelek i obywateli, najlepiej wiedzą, jak ich wspierać.

Obejrzyj relację z konferencji prasowej inaugurującej akcję "Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom"

Dlatego wspólnie z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet przygotowaliśmy specjalną ankietę, którą rozesłaliśmy do wszystkich samorządów lokalnych. Będziemy chcieli się m.in. dowiedzieć, jakie programy wspierające kobiety, np. zapobiegające przemocy domowej, wprowadziły na swoim terenie, czy mają np. lokalny program refundacji in vitro albo jak dbają o parytet kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach w podległych urzędach.

Ankiety są dobrowolne, dlatego liczymy, że samorządowczynie i samorządowcy dopiszą i licznie wezmą udział w badaniu.

Dzięki zebranym  informacjom będziemy mogli opowiedzieć o najlepszych pomysłach i godnych naśladowania praktykach stosowanych w polskich samorządach, pokazać ich siłę i zaangażowanie. 

Ankiety będziemy zbierać do 30 września. Na ich podstawie jesienią tego roku wyłonimy samorządy, które mogą stanowić dla innych przykład zaangażowania w sprawy równościowe.

Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwać będzie kapituła, w której zasiadają polityczka i społeczniczka Barbara Labuda, dziennikarka i publicystka Dorota Warakomska, mec. Paulina Kieszkowska-Knapik z Inicjatywy Wolne Sądy, Hanna Kustra, przewodnicząca rybnickiej rady kobiet oraz członkini Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, światowy ruch Fridays For Future, Marta Lempart z OSK, Zofia Szozda, przewodnicząca lubuskiej rady kobiet oraz członkini OSK, Jerzy B. Wójcik, dziennikarz i społecznik, były wydawca "Wyborczej", oraz Paula Skalnicka, Anita Karwowska i Waldemar Paś - dziennikarki i dziennikarz "Wyborczej".

Czytaj również:

- Trzeba wspierać różnych ludzi i różne inicjatywy, robić możliwie dużo, by doprowadzić do zmiany władzy w Polsce. Dlatego nie odpuszczam. Jeśli się poddamy, to nasze prawa będą dalej ograniczane - mówi Zofia Szozda, społeczniczka z Zielonej Góry, pomysłodawczyni akcji "Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom" organizowanej przez OSK i "Wyborczą".

W wywiadzie dla "Wyborczej" opowiada m.in., jak krok po kroku doprowadzić do tego, aby w twoim mieście powstała ulica/rondo/plac imienia Praw Kobiet. To wiedza przydatna każdemu, kto chce doprowadzić do pozytywnej zmiany w swojej okolicy.
---
piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem