Mnie interesuje jedynie to wszystko, co wykracza poza kruchtę, a więc te działania Kościoła, które wpływają na moje życie, mimo iż niczym sobie na to nie zasłużyłem, bo nie należę do owej wspólnoty - pisze czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wierni w Polsce są zgorszeni funkcjonowaniem Kościoła. Brakiem moralnego wsparcia, politykierstwem, pazernością i seksualnymi skandalami.

Ale słyszę też głosy, że skoro Kościół przetrwał tyle wieków, zapewne upora się i z tym kryzysem. Możliwe. Mnie interesuje jedynie to wszystko, co wykracza poza kruchtę, a więc te działania Kościoła, które wpływają na moje życie, mimo iż niczym sobie na to nie zasłużyłem, bo nie należę do owej wspólnoty.

To m.in. błyskawiczne ubożenie państwa, które hojnie rozdaje klerowi apanaże, na które nas nie stać, a które pochodzą z moich podatków. Utrzymywanie Rydzyka, armii katechetów i kapelanów, horrendalne emerytury, budowa Świątyni Opatrzności Bożej etc. Wiem, że Polska stała się państwem wyznaniowym. Finanse kościelne są nieprzejrzyste. Kleru, a zwłaszcza biskupów, nie dotyczy prawo świeckie. Niedzielę każą mi spędzać na modlitwie, chociaż nie mam na to ochoty.

Wieki temu Rej z Nagłowic pisał: "Pan wini wójta, wójt księdza, a nam wszystkim zewsząd nędza". Od tamtej pory nic się nie zmieniło.

Księża są niesłychanie chciwi. Od państwa przejęli za bezcen ogromnej powierzchni grunty, które potem odsprzedają po cenach komercyjnych, nie płacąc podatków pod pretekstem prowadzenia działalności religijnej.

Papież Franciszek zawiódł. Miał być reformatorem, lecz okazał się rzecznikiem Władimira Putina, zbrodniarza wojennego. Teraz pojedzie do Kazachstanu, choć miał znacznie bliżej do Ukrainy, która go serdecznie zapraszała. Woli sprzyjać ludobójcy.

Katecheza w polskich szkołach ma być obowiązkowa, owszem do wyboru z etyką, ale katolicką, której uczyć będą księża. Stopień indoktrynacji zaiste porażający.

TVP jest tak kościółkowa, że media Rydzyka już straciły rację bytu.

Jedynym przesłaniem polskiego Kościoła stała się współcześnie obrona zarodków ludzkich. Chcę wierzyć, że Jezus by tego pragnął.

Kościołowi miła jest dewocja i bezmyślność wiernych. Chętnie i gorliwie wcielił się w rolę infrastruktury wyborczej partii rządzącej i jej propagandy. Ostatnio homilię wygłosił z ambony prezes Obajtek i tylko patrzeć, jak dojdzie do fuzji Kościoła z Orlenem.

Kościół ustami hierarchy Jędraszewskiego włącza się ochoczo w kampanię nienawiści i pogardy rozpętanej przez demagoga Kaczyńskiego, dotyczącej Bogu ducha winnych osób LGBT. To wstrętne nadużycie, zupełnie barbarzyńskie.

I tylko patrzę na księdza Lemańskiego i garstkę innych księży sprawiedliwych, dziwiąc się, że chce im się jeszcze firmować swoimi twarzami tę ze wszech miar zdemoralizowaną instytucję, jaką jest Kościół. Który zresztą ich szykanuje na każdym kroku. Uważam, że to rodzaj wysiłku godnego lepszej sprawy.

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "...tylko patrzeć, jak dojdzie do fuzji Kościoła z Orlenem."
  W sredniowieczu Kosciól Kat. prowadzil burdele, wiec czemu nie mialby miec fuzji z Orlenem?
  już oceniałe(a)ś
  59
  0
  Sama bym tego lepiej nie ujęła. Przelał Pan na papier moje myśli
  już oceniałe(a)ś
  54
  0
  Mądrzy Francuzi poradzili sobie z klechami w rewolucji francuskiej i teraz mają spokój od pazernych chciwych i głupich księży katolickich.
  @adam_jozef
  Francuzom sprzyjała też struktura społeczna, bo w okresie XVI-XVIII w kler plus szlachta stanowili tylko 0,3% społeczeństwa, a w Polsce i na Węgrzech samej szlachty było 10% w społeczeństwie (za prof. Z. Mikołejko)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @adam_jozef
  I dlatego Roszkowski twierdzi, że rewolucja francuska to początek upadku...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Obajtek na papieża!
  już oceniałe(a)ś
  40
  0
  Co do księdza Lemańskiego, którym się jeszcze autor listu pociesza - proszę spróbować wejść w polemikę z ww księdzem - zobaczy Pan, kogo i co firmuje oraz jak bardzo i w stosunku do kogo jest sprawiedliwy. Gdyby miał honor - dawno odszedłby z tej patologii i robił to, co robi jako rzetelny i oddany pracownik np. MOPSu. Tymczasem tkwi w bagienku. Próbuje udowodnić swoją siłę czy głupotę?
  @a-n-sz
  Bzdurne wywody. To właśnie dzięki takim Osobom jak ks. Lemański i wielu
  w najniższej hierarchii ,,Piramidy Finansowej"kościoła, kapłanom, zakonnikom,
  zakonnicom i mnichom mamy jeszcze zachowany szacunek do tej formacji.
  Bo czym wyżej w tej hierarchii, to tym gorszych mamy przedstawicieli tej wiary.
  już oceniałe(a)ś
  2
  15
  @a-n-sz
  Nie znasz, nie pisz!
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  @fuki50
  Najbardziej śmieszy tekst o rzekomym prześladowaniu Lemańskiego. Męczennik, kurła. Facet ma zapewniony byt do końca życia, bez codziennych trosk, z jakimi boryka się co najmniej 70% społeczeństwa.
  Każdy ksiądz z tak dużym stażem to zwykły oszust, bo będąc w tej instytucji od dekad, jest się świadomym zgnilizny tam panującej. Wystarczy pogadać z byłymi księżmi, czy nawet niedoszłymi, którzy jeszcze w seminarium duchownym mieli okazję przekonać się na własnej skórze co do uczciwości kleru, szczególnie tych z wysoką pozycją w hierarchii.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @jureek
  oby ciebie nie posądzano tak jak ty posądzasz.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  To można się spodziewać,iż będzie biskup Bezmajtek...??? To dopiero heca...!!!
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  polecam książkę prof. Leociaka " Wieczne strapienie". I wszystko jasne.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  I prezesem orlenu zostanie Jędraszewski.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0