Muszę się Panu przyznać, że pańskie wypowiedzi sprawiają mi często ból, niemal fizyczny. Ale, jak dotąd, nie straciłem wiary w to, że Pan naprawdę pragnie dobra dla Polski i Polaków. Dlatego piszę ten list - zwraca się dominikanim Ludwik M. Wiśniewski do Jarosława Kaczyńskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowny Panie Prezesie.

Jestem już, jak Pan wie, starym człowiekiem i nie przypuszczałem, że przyjdzie mi jeszcze raz zabrać głos w sprawach publicznych.

Kiedy piszę ten tekst, 15 sierpnia, Kościół obchodzi wielką Uroczystość, a Polska święci Dzień Wolności i Niepodległości. Wczoraj wieczorem wysłuchałem z wielkim wzruszeniem koncertu religijnego „Abba Ojcze", nadawanego przez TVP 1.

Ale pół godziny wcześniej wysłuchałem wiadomości nadawanych przez tę samą stację TVP 1, w których, jak codziennie od wielu dni, „lały się" półprawdy i jawne kłamstwa, pomówienia konkurentów politycznych o działanie na szkodę Polski; zohydzanie „Unii Europejskiej" i najbliższego naszego sąsiada usytuowanego po drugiej stronie Odry.

Drogi Panie Prezesie. Przypominam sobie spotkanie sprzed lat, na którym był obecny - jeśli się nie mylę - także Pan, a na którym stwierdziliśmy, że fałsz, jakim karmiła ludzi władza komunistyczna, to była zbrodnia na Duszy Narodu. Mówiliśmy wtedy, że w Polsce, jaką zbudujemy, będziemy wyczuleni na prawdę i sprawiedliwość; że „w naszej Polsce" będzie szanowany każdy człowiek, także o odmiennych poglądach.

I oto w wymarzonej, wolnej Polsce publiczna telewizja kierowana przez pana Jacka Kurskiego oskarża politycznych konkurentów o największe zbrodnie, o świadome niszczenie Polski, o świadome niszczenie polskiej rodziny i polskiej kultury, o plan zniszczenia Kościoła, o realizowanie interesów nie Polski, ale obcych mocarstw itd., itd.

To wszystko polska telewizja czyni - co jest szczególnie bolesne - z odwoływaniem do Ewangelii i ubieraniem niegodziwości w szaty religijne. To jest zatruwanie Duszy Narodu! Nad tym nie można przejść do porządku dziennego! Tu nie można być obojętnym!

Panie Prezesie. Skoro zdecydowałem się na ten list, to nie mogę pominąć jeszcze jednego wątku. Pan osobiście „dolewa oliwy do ognia". Czynił Pan to wielokrotnie, ale wspomnę jedynie pańskie słowa z niedawnego wywiadu zamieszczonego w „Sieci". Powiedział Pan: "Tusk zdecydował się już na skrajną brutalizację, wręcz animalizację życia publicznego. Wpisuję to w pewną tradycję. Nasi wrogowie zawsze chcieli Polski prymitywnej, wulgarnej, odrzucającej kulturę. To właśnie buduje Tusk na obce zamówienie".

Muszę się Panu przyznać, że pańskie wypowiedzi sprawiają mi często ból, niemal fizyczny. Ale, jak dotąd, nie straciłem wiary w to, że Pan naprawdę pragnie dobra dla Polski i Polaków. Dlatego piszę ten list. Jestem przekonany, że jedynie Pan może ukrócić tę straszną dewastację, która dokonuje się na naszych oczach. I o to z ufnością proszę.

Ludwik M. Wiśniewski OP

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jakby go Pańscy kamraci z kleru nie umocowali w tym miejscu, to by gó... od niego zależało. Ten człowiek jest emanacją kościoła katolickiego i uosabia wszystkie jego podłości. Proszę z kolegami pogadać przed kolejnymi wyborami, a nie biadolić bezsensownie.
  @steuermann
  Dla mnie, praktykującego katolika, polityczne zaangażowanie polskiego
  Kościoła jest ODRAŻAJĄCE.
  już oceniałe(a)ś
  58
  0
  @klaku79
  To pokażcie biskupom gdzie ich miejsce.
  Zaprotestujcie pod episkopatem, kurią czy tam innym Licheniem.
  już oceniałe(a)ś
  40
  0
  @steuermann
  Oceniając po całości kler polski ,a Ojca jako duchownego, a nie jako obywatela RP gdzie stawiasz siebie samego w tym całym bajzlu???
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @klaku79
  W Polsce nie ma kleru tylko sekta toruńska,a"księża" to zwykli działacze partyjni pisowskiej mafii. Amen
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @steuermann
  Przeczytałem nagłówek i jedyne, co sobie pomyślałem, to: właśnie dlatego jest tak źle z Polską, bo ciągle są idioci, którym się wydaje, że on "chce dobrze dla Polski"...
  Ręce opadają. Nawet tego nie ma jak skomentować. To jest dramat. Ojczulek niech się zamknie w klasztornej celi i zamilknie. Bo szkodzi ojczulek. Bardzo szkodzi. Takie apele, to też jest trucizna - wlewana ludziom do głów.
  już oceniałe(a)ś
  38
  5
  @klaku79
  To lo cholerę praktykujesz? Po co im dajesz tę możliwość, co?
  Nie widzisz, że tu właśnie jest problem? Po cholere tam łazisz? Przecież oni się nigdy nie zmienią.
  Powiem Ci coś, bo studiowałem pisma ojców i doktorów kościoła: Boga nie ma w kościele. W żadnym. Nie ma go tam, gdzie jest ksiądz, zakonnica, mnich. Jest wszędzie indziej, gdzie sobie wymyślisz, że jest.
  Sakramentów potrzebujesz? A jaka wartość tej komunii, skoro daje ją ręką skażona, splugawiona różnymi strasznymi grzechami? Śmiertelnymi grzechami.
  Nie widzisz kosmicznej sprzeczności na poziomie idei i tego, kto ją Tobie kolportuje, dostarcza?
  Śledź w domu z różańcem. Zrobisz przysługę całemu narodowi.
  już oceniałe(a)ś
  34
  5
  @samica
  Czyli ogólnie kler spoko, tylko nie polski, tak?

  Syndrom sztokholmski?
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @steuermann
  Ojciec Wiśniewski chce wzruszyć sumieniem J. Kaczynskiego i wielu innych błądzących ludzi w duchu chrześcijanskiego miłosierdzia, każdy ma szansę się naprawić, jeśli zrozumie swój błąd. Ludzie potrzebują oparcia w wierze, ale muszą odrzucić fałszywych bogów. Kaczynski głęboko pobłądził i zbudował ideologię diabelską, gdzie wszystko odwróciło znaczenie i czarne nazywa się białym. To on realizuje maksymę: "Nasi wrogowie zawsze chcieli Polski prymitywnej, wulgarnej, odrzucającej kulturę" i buduje panstwo kolesiów na wzór Putina!
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @febusRavenga
  Myślę, że postępująca sekularyzacja społeczeństwa jest takim protestem.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @samica
  Obok.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @chemik49.
  "Ale, jak dotąd, nie straciłem wiary w to, że Pan naprawdę pragnie dobra dla Polski i Polaków."

  A kiedy NAPRAWDĘ Kaczyński chciał dobra dla Polski? On czasami tylko tak mówi, ale działania są na SZKODĘ Polski.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @klaku79
  Chrystus pouczał żeby z Bogiem rozmawiać na osobności a nie popisywać się publicznie. Do tego polski faryzejski kościół jest absolutnie zbyteczny.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Paragtaf22
  Nie wiary pan zakonnik nie stracił, tylko zmądrzeć się nie udało.
  Żeby po tylu latach rozpirzania kraju w drobny mak przez tego odrażającego typa jeszcze takie brednie wypisywać, to się nie mieści w głowie.
  miau
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Do kogo te teksty ?Do tego socjopatycznego degenerata ?
  Przecież nie po to Kaczyński rozpoczął tę straszną dewastację żeby ją ukrócić ale żeby ją kontynuować.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @parazydek
  No właśnie, jak psychopatyczny karzeł ma ukrócić coś, co sam rozpętał?
  To jakby prosić lisa, aby odprowadził do kurnika kurę, którą stamtąd capnął.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @kollesio
  przeczytałem lead i stwierdziłem, że o ile o adresacie mam zdanie wyrobione, to nie wiedziałem, że nadawca jest idiotą o tak bardzo ograniczonych kompetencjach poznawczych.

  ps. tak, wiem, szacunek dla wieku, osoby Wiśniewskiego i jego życiorysu itd. No i co z tego, skoro okazał się idiotą, co powiedziałem głośno i bez satysfakcji
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Lasentinelle
  I jeszcze wierzyć, że capnął ją z dbałości o dobro kurnika.
  miau
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  O święta naiwności.. a swoją drogą to porażające, że myślimy, że od jednego takiego (!) człowieka tyle (wszystko?) zależy. Kaczyński doprowadził do tego co jest, ale już, moim zdaniem, za daleko to poszło, by mógł zmienić cokolwiek, nawet gdyby chciał, w co wątpię. Ludzie, którymi się otoczył, których popiera i którym dał władzę.. dużo by można o nich powiedzieć, ale nie to, że są ekspertami w dziedzinach za które odpowiadają i że dobro Polski jest ich celem. Nastąpiła kompletna degrengolada, zniszczenie struktur państwowych, zanik zasad etycznych - długo można wymieniać. Jedyna zasada, której się trzymają, to ta, że cel uświęca środki, a cel jest marny (kasa i władza). Pomijam błędne i anachroniczne pomysły Kaczyńskiego na państwo, ekonomię i politykę zagraniczną, skupiam się na tzw. czynniku ludzkim - tam nie ma nikogo, kto miałby inne pomysły, zresztą, po co?
  @elemelek
  10/10
  kolejny naiwny apel i do tego całkiem chybiony.
  Jedyna nadzieja, gasnąca z każdym kolejnym sondażem, że tą mafię uda się odsunąć od władzy w wyborach a później rozliczyć.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @johny
  MAJDAN by tylko został? No to będzie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  " jedynie Pan może ukrócić tę straszną dewastację, która dokonuje się na naszych oczach" - to musi byc balsam na serce obsikanego karla, ktorego jedynym motorem dzialania w polityce, od dziesiatkow lat, jest desperackie pragnienie poczucia sprawczosci, bo nikt nigdy nie chcial miec z nim normalnie nic do czynienia (poniewaz jest odrazajacym osobnikiem). Teraz, wreszcie, moze zatrzymac dewastacje, ktorej sam jest autorem! co za orgazm dla kaczora.
  @NieMaZgodyNaGlupote
  O. Wiśniewski tym jednym zdaniem : " jedynie Pan może ukrócić tę straszną dewastację, która dokonuje się na naszych oczach"
  streścił jak w pigułce poglądy że w Polsce demokracji NIE MA.
  JEST Kaczyński.
  już oceniałe(a)ś
  36
  0
  @NieMaZgodyNaGlupote
  Niczego nie może ten szczerbaty gnom!!! Jest już zakładnikiem jeszcze gorszej od siebie swołoczy, może wyłącznie szkodzić i niszczyć w imię boga ten nieszczęsny kraj głupców!!!
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @hrabiacosel
  i jest kler
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @hrabiacosel
  Bo dotąd nikt z nas na to nie wpadł, co? Taki tekst, to klasyka włażenia w zadek i rzygać się chce, jak to czytam.
  miau
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  rzucanie pereł przed wieprza , szkoda czasu
  już oceniałe(a)ś
  179
  2
  Inny duchowny (Szymon Starowolski) już dawno temu opisał ów typ łajdaka do którego zalicza się pan Prezes w taki sposób: "A człowiek zaś przewrotny nic nie upatruje, jeno żeby swojego dopiął i swych zamysłów dokazał, by też wszyscy przez on zły postępek jego zginąć mieli. A gdy jeszcze jaki mu się pożyteczek z pospolitego upadku może okroić, tedy chciwego serca swego nie pohamuje, by mu i też samemu z Iskariotem zdrajcą iść na śmierć w kompanijej przyszło".
  Wypisz wymaluj pan Prezes.
  już oceniałe(a)ś
  123
  0
  Ja tej wiary w dobre intencje nie podzielam, a powoływanie się ma nie może tylko rozbawić adresata.
  już oceniałe(a)ś
  107
  1
  Proponowałbym uważnie przeczytać list o.Wiśniewskiego. I odczytać to, co jest między wierszami, bo jest...
  @haj
  Spadaj.
  już oceniałe(a)ś
  4
  19
  @haj
  Ale co konkretnie? Bo dobre rady kleru to sobie kler może pod sukienkę wsadzić tak ogólnie.
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  @haj
  między wierszami jest, że kler z Kaczyńskim razem knuli od dawna.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @haj
  Racja, uważność sprzyja myśleniu
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @haj
  Niech oni zaczna mowic otwarcie podczas niedzielnych kazan zamiast oczekiwac czyrania ich listow miedzy wierszami. Caly kler popiera PiS a tu wielkie halo, bo jakis zakonnik zwany ojcem pisze co miedzy wierszami.
  już oceniałe(a)ś
  22
  2
  @haj
  Nie mógł napisać wprost, jak zalecał pewien prorok z Galilei: tak, tak, nie, nie?
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @haj
  Do komentatorów.
  O.Wiśniewski wprost (ale między wierszami) wytknął Kaczyńskiemu to, co my prezesowi zarzucamy i wykpiwamy. Nie napisał tego listu do przeciętnego Polaka, tylko do "inteligenta żoliborskiego" ... (znaczy się, wykpił tego inteligenta).
  I ośmieszył go.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @haj
  Między wierszami jest interlinia i nic ponadto. Jak boi się napisać prawdę, to niech spie... na drzewo, a nie kreuje się na jedynego sprawiedliwego.
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @haj
  Dlaczego pisze między wierszami? Boi się czegoś? To jest już tak źle, czy taki z niego tchórz że nie potrafi pisać otwartym tekstem? Źle to o nim świadczy.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1