Chce ścigania Barbary Kurdej-Szatan za słowa o Straży Granicznej, podkreśla, że jest pro-life, w internecie prowadzi kampanie przeciwko marszałkowi Senatu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polski Związek Wędkarski donosi o poparzeniach u osób, które miały kontakt z Odrą lub martwymi rybami, i zapowiada wniosek do prokuratury o ściganie odpowiedzialnych za spowodowanie katastrofy ekologicznej. Dariusz Matecki, baron Solidarnej Polski na zachodnim Pomorzu, radny Szczecina i założyciel Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu, mówi, że to kłamstwa, i też chce iść do prokuratury. Wspólnie z mec. Radosławem Baszukiem, karnistą, obrońcą osób represjonowanych przez policję, zastanawiamy się, co Dariusz Matecki napisze w zawiadomieniu do prokuratury? Czy informacja o rozpuszczających się gumowych rękawicach w Odrze znieważa polski naród? 

Poniżej sylwetka Dariusza Mateckiego. 

Doceniony przez partię 

33-letni baron Solidarnej Polski w Zachodniopomorskiem wypłynął latem 2018 r., gdy przed wyborami samorządowymi jako nieznany szerzej prawicowy bloger prowadził w Warszawie kampanię przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu. Namiętnie chodził za kandydatem KO i go filmował, a filmiki wrzucał do sieci ze złośliwymi komentarzami typu: "Warszawiaku, kiedy jedziesz w zatłoczonym metrze, kiedy musisz wąchać spoconych współtowarzyszy podróży, Trzaskowski pomyka po Warszawie prywatnym busem"

Został radnym Szczecina i wkrótce stałym antybohaterem tekstów szczecińskiej "Wyborczej". Próbował się wybić się nad innych pretorianów Zbigniewa ZiobryDostał pracę m.in. w Lasach Państwowych, administrował profilami mediów społecznościowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na zdjęciu: radny Dariusz Matecki, którego fundacja skierowała zawiadomienie ws. przerobionego godła Polski
Na zdjęciu: radny Dariusz Matecki, którego fundacja skierowała zawiadomienie ws. przerobionego godła Polski  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl // screen - Facebook

Doceniony przez partię rozwija skrzydła. W ubiegłym roku zarobił blisko 270 tys. zł (czyli ponad 22 tys. zł miesięcznie, ale źródeł dochodu nie podał). Zaoszczędził już 150 tys. zł. Z powodzeniem spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty pod koniec 2020 r. na zakup domu. Pożyczył 500 tys. zł, a pod koniec ubiegłego roku miał do spłaty 390 tys. zł.

Czym tak sobie zasłużył? Na prowadzonych przez niego profilach w social mediach dużo się dzieje. W 2019 r. domagał się wyjaśnień, dlaczego miasto Szczecin dołożyło 20 tys. zł do Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada" i ani złotówki do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prowokował swoich fanów do zamieszczania w internecie obrzydliwych wpisów pod adresem dziennikarki ze szczecińskiej redakcji "Wyborczej". Część nienawistnych komentarzy - jak zauważyła szczecińska "Wyborcza" - została wycięta, m.in. te o konieczności odnalezienia dzieci dziennikarki czy też te o „paleniu czarownic", co wskazuje na to, że radny Matecki wpisy przegląda i usuwa groźby karalne. - Jest też drugi wniosek, że radny Matecki toleruje (pochwala?) chamstwo, prymitywizm i prostactwo części swoich czytelników, skoro pozostawia na widoku tak wiele paskudnych tekstów - zauważyła Paula Skalnicka-Kirpsza, ówczesna redaktorka naczelna naszej szczecińskiej redakcji.

Działalność Mateckiego zaczął śledzić Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W 2019 r. zawiadomił o przestępstwie warszawską prokuraturę - zdaniem Ośrodka część z około 30 stron prowadzonych, współadministrowanych lub założonych przez Mateckiego zawierała treści znieważające grupę osób z powodu ich wyznania i pochodzenia etnicznego (to m.in. „Armia patriotów", „Nasza Ojczyzna Polska", „Prawicowy Szczecin", „Prawicowy internet", „Popieram rząd Prawa i Sprawiedliwości", „Jestem Polakiem", „Nie chcę islamizacji Polski"). Atakowano tam tam UE, liberałów, Niemców, wyznawców islamu, feministki, środowiska LGBT i opozycję.

Śledztwo prowadziła m.in. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - na jej zlecenie policja przeszukała szczecińskie mieszkanie Mateckiego. 

Jak podawał Onet, śledczy „dopatrzyli się w sumie sześciu wpisów łamiących prawo". Jeden z nich przedstawiał kobietę w stroju muzułmańskim obok worków na śmieci. Podpis pod zdjęciem głosił: „Znajdź kobietę". W innym porównywano osoby czarnoskóre do asfaltu.

Matecki nagrał wtedy oświadczenie na swoim profilu - twierdził, że policja pokazała mu „kilka memów, które zostały zgłoszone", i że „większość" nie była jego, powiedział, że sam jest prześladowany „za głoszenie poglądów katolickich". 

Prokuratura umorzyła postępowanie.

Matecki założył własną fundację 

Matecki musiał odczuć to śledztwo, bo w ubiegłym roku założył własną fundację - Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. Złożył donos do prokuratury na aktorkę Barbarę Kurdej-Szatan: "Użytkownik posługujący się nazwą kurdejszatan opublikował wpisy, w których znieważył funkcjonariuszy Straży Granicznej (…), co stanowi przestępstwo z art. 226 par. 1 Kodeksu Karnego. (…) Zachowanie tego typu godzi w honor i szacunek należne funkcjonariuszom publicznym, a także prowadzi do antagonizowania społeczeństwa wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej. W związku z powyższym wnoszę o wszczęcie postępowania w przedmiotowej sprawie, ściganie i ukaranie sprawcy".

Barbara Kurdej-Szatan
Barbara Kurdej-Szatan  Fot. Lucyna Lewandowska

Dziś na swojej stronie Matecki przyznaje się prowadzenia strony "Prawicowy internet". Podkreśla, że jest pro-life, rodowitym szczecinianiniem, absolwentem prawa na tutejszym uniwersytecie. Chwali się, że skończył doborowe szczecińskie gimnazjum (choć nie wspomina, że to jego partia wspólnie z PiS zlikwidowała gimnazja). Podkreśla też swoją działalność w programie Erasmus Student Network czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa ELSA - tu z kolei pomija to, że jego szef wiedzie prym w podważaniu podstawowych wartości, na których zostały zbudowane wspólnoty europejskie. 

Najnowsza działalność Dariusza Mateckiego opisana przez szczecińską "Wyborczą" - za pieniądze buduje internetowe zasięgi na nienawiści do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeden z najgłupszych, prymitywnych idiotów. Jest dokładnie tam, gdzie powinien być, w określonym środowisku politycznym. Prawdę mówiąc powinien być totalnie ignorowany w cywilizowanych mediach.
  @woziwoda
  Przeciwnie, dziwię się, że jeszcze nie jest w Trybunale Konstytucyjnym.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @woziwoda
  dariusz bladym onanistą jest
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @woziwoda
  I właśnie taki ktoś ma szansę zrobić karierę w ***.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  W ***dzie?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Łajdak najwyższej klasy!
  @Evergreen1234
  Fizjonomia szczura i mentalność wszy.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @Evergreen1234
  Jak cała ta ZP
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Evergreen1234
  Prawicowy pojeb-ratlerek - jesli on uwaza sie za prawdziwego Polaka, to ja juz nie. Idealny matol dla PiSiego pasozytniczego rezimu kanalii!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rządzą nami szowiniści ksenofobi prymitywy i chamy. Za zgodą przygłupa sutenera. kLechistan zarządzany przez ePiSkopat. Szambo, które nie może wybić. Co jeszcze? Odra, praworządność, dezintegracja Unii, Skazani na ***??? Najwyższa pora się obudzić!
  po wojnie do Szczecina przyjechali ludzie z calej Polski i m, in, z keresow najwieksza swolocz , i teraz wychodzi szydlo z worka , ze tak potrafia pluc na wszystkich co nie z nimi , to jest wyleg tych zkych genow co pozostaly po tej cholocie , ktora sie tu znalazla oprocz normalnych ludzi
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  A ciekawe czy jeśli taki prolife, to ile ma pociech własnych i ilu pomaga np biednym rodzinom. Bo oni wszyscy dużo tylko mówią.
  @agnis
  To człowiek bez charakteru.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Młody, zepsuty, zmanierowany, cyniczny, bezwzględny i pazerny na dobrą doczesne działacz PiSu. Jego kwintesencja i esencja. Zero skrupułów plus bezkarność.a dopiero 33 lata, czyli jeszcze kilka dekad aktywności przed nim. Jakie pozytywy, jakie wartości w swej publicznej (a raczej prywatnej) działalności wniósł ten młody człowiek? Żadne. Nienawiść, szczucie, kłamstwo, intrygi plus zagarnianie dóbr doczesnych pod płaszczykiem działalności publicznej, a faktycznie partyjnej. Klasyczny przykład przyszłości narodu. Pisowskiego i pod rządami PiSu.
  @nabuchdonozor
  pojdzie w niebyt swolocz ju po wyborach , ciezkie zycie go czeka , bo zle zaczal
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @pertowski
  Nie pójdzie, zobaczysz. Polacy to lubią.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  kolejna pisowsko-złodziejska qrwa!
  @sp912
  śliski wazeliniarz z Bogiem na ustach i domestosem w kieszeni
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  Szczecin przeprasza za psycho-spamera
  już oceniałe(a)ś
  57
  0
  Prawidłowy tytuł powinien zaczynać się od pytajnika "czym"...
  już oceniałe(a)ś
  44
  1