Czytelnik komentuje przemówienia oficjeli w dniu Wojska Polskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszę dopiero dzisiaj, bo musiałem trochę ochłonąć i nabrać pewnego dystansu do tego, co usłyszałem od przemawiających w dniu Wojska Polskiego. Ale do rzeczy. Zacznę od pana Błaszczaka i jego krytyki osób, które wyrażają wątpliwości co do racjonalności dokonywanych ostatnio zakupów MON. Ja też mam ogromne wątpliwości co do tych zakupów, a w szczególności ich staranności, rzetelności i racjonalności. Są moim zdaniem nieprzemyślane, dokonywane w pośpiechu i bez wymaganej w tym przypadku staranności. Jeżeli się to porówna z tego typu przetargami z okresu poprzedniego, a najlepiej ze starannością np. krajów skandynawskich, gdzie analiza porównawcza czołgów trwa kilka lat, to naprawdę wyglądamy tragicznie. Można wydać miliardy i nie osiągnąć żadnego efektu. Tak będzie z czołgami, jeśli  będziemy mieć na wyposażeniu cztery typy, każdy z innego kraju. Chyba że tu chodzi o dokonywanie samych zakupów, powiązanych z korupcją polityczną, co nie jest zjawiskiem odosobnionym na świecie. Ale tym się powinien zająć NIK i stosowne służby.

A teraz przejdę do wystąpienia pana prezydenta, w szczególności do słów, którymi określił wszystkich niosących pomoc i wsparcie dla emigrantów i uchodźców na granicy białoruskiej. Pan prezydent raczył nazwać ich durniami i zdrajcami, a ja jestem z nich dumny. Natomiast nie jestem dumny z łamania prawa przez niektórych wojskowych pod płaszczykiem służby i ochrony granic. Za to łamanie prawa i łajdactwa, wcześniej czy później, przyjdzie zapłacić – i to bez względu na posiadaną szarżę.

I na koniec odniosę się do samej uroczystości. Naprawdę trzeba być ostatnim durniem, żeby podczas uroczystości 15 sierpnia oddawać tożsamy hołd Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z twórców państwa polskiego i jego armii, głównodowodzącemu w wojnie 1920 r., oraz Lechowi Kaczyńskiemu, który był najgorzej ocenianym prezydentem III RP.

Tadeusz Steinhoff

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Naród głupi w 50% to durnia wybrał na prezydenta.
  Tuska wina. Kradł a nic nie dawał. PIS kradnie ale coś daje. Dał 13 emeryturę - 1000 zł. a zabrał emerytom i pozostałym co najmniej 3 000 zł. Inflacja 25 % zabiera czwartą część emerytury. A co to jest inflacja bazowa 15,2 % - bez wzrostu energii, i cen żywności. Bochenek chleba kosztował 4,50 zł a teraz 9,90 zł. i jest nieco mniejszy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Bo to są ostatni durnie właśnie, panie Tadeuszu :(
  już oceniałe(a)ś
  4
  0