Obowiązek uczestniczenia w etyce lub religii od września 2023 roku nie może zostać wprowadzony do szkół, trzeba działać - alarmuje czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chciałabym poruszyć bardzo ważny temat kolejnych zmian w podstawie programowej i obowiązkowej siatce godzin lekcyjnych dla uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, czyli powiedzieć o kolejnych pomysłach ministra Czarnka.

Alarmować o nich trzeba teraz, a nie wtedy, gdy będzie za późno, jak jest z podręcznikiem do HiT-u.

Za rok, we wrześniu 2023 roku, uczniowie i rodzice mają stanąć przed wyborem bez wyboru: religia albo etyka. Tę ostatnią w zdecydowanej większości prowadzą katecheci, czyli nauczyciele religii jednego słusznego wyznania w Polsce, którzy tę samą co na religii metodologię i światopogląd będą wkładali do umysłów naszych dzieci na etyce.

Religia powinna być nauczana wyłącznie w kościele, a szkoła państwowa powinna być apolityczna i neutralna pod każdym względem. Niestety, pod naciskiem Kościoła politycy wprowadzili ją do szkół w latach 90. XX wieku.

Po latach pojawiła się możliwość uczestniczenia w etyce jako alternatywnych zajęciach dla uczniów niechodzących na religię. Nie w każdej szkole jest taka możliwość: brakuje nauczycieli i chętnych uczniów.

Im wyższa klasa, tym przekaz płynący z lekcji religii ma coraz mniej wspólnego z religią, a coraz więcej z indoktrynacją Kościoła, poglądami nauczyciela i partii PiS. Stąd ubywa chętnych uczestniczących w lekcjach religii.

Osobiście pamiętam z lekcji religii w liceum 30 lat temu wałkowanie non stop tematów seksu i strasznych rzeczy, jakie niesie ze sobą, bezwzględny zakaz aborcji czy jakże niemoralnej masturbacji. Lekarstwem na wszystkie problemy miała być modlitwa i jak najczęstsze uczestnictwo w mszy. Praktycznie nie pojawiały się tematy rodem z Biblii, była tylko psychoza Kościoła kręcąca się wokół seksu. To, że Kościół ma z tą sferą ludzkiego życia problem, wiedzą wszyscy.

Dziś katechetka na religii w klasach 7-8 wymaga od dzieci (!) zdecydowanego określenia się przeciw aborcji, prawom kobiet (Strajk Kobiet), inne poglądy oznaczają ocenę negatywną, a religia/etyka widnieje na świadectwie i liczy się do średniej, co w klasie 8 ma ogromne znaczenie.

Jako rodzice, jako społeczeństwo nie możemy obudzić się za rok z obowiązkiem wyboru bez wyboru - albo religia, albo etyka. Jest niemal pewne, że będzie się tam uczyć równie skandalicznych treści, jak te z  podręcznika do HiT-u.

W szkole ministra Czarnka takich pseudowyborów jest więcej.

Lekcje dobrowolnego przedmiotu wychowanie do życia od września 2022 roku mają trafić w środek zajęć, czyli uczniowie automatycznie stracą prawo wyboru na rzecz dobrowolnego przymusu.

Zresztą nie ma tu - na WDŻ - ani słowa o seksualnym rozwoju człowieka, o jego potrzebach, o antykoncepcji. Przekazywane treści kończą się ewentualnie na pogadankach o kalendarzyku płodności! Dlatego nie ma co piętnować młodych ludzi, że odpowiedzi szukają na stronach internetowych, także pornograficznych. To my, dorośli, nie zapewniamy odpowiedniego procesu kształcenia dzieciom, zaklinając rzeczywistość, opierając się na wierzeniach, udając, że problemu nie ma.

Podobno to rodzice decydują o wychowaniu swojego dziecka, ale szkoła Czarnka jasno pokazuje, że to nieprawda. Nasze dzieci wychowuje MEiN.

Karolina

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Większość (biorąc pod uwagę preferencje głosowania) chce kraju wyznaniowego, o gospodarce socjalistycznej. Ci ludzie nie czytają tej gazety. Swoje tezy kieruje Pani do osób, które nie podzielają tych zapatrywań. Ot takie mieszanie w sosie własnym.
  już oceniałe(a)ś
  47
  7
  Stop ideologii KTBGT+ (katobigotów + ich przydupasów) youtu.be/trP1JKOPZ6M
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Moje wnuki nie będą chodzić na religię ani kato etykę, co do prawdziwej etyki nie widzę przeciwskazań, po prostu zapłacimy za prywatną szkołę a jak suweren chce oddawać dzieci w ręce pedofili i dewotów to boleję nad upadkiem społeczeństwa!
  @Papaya72
  No i co z tego, skoro potem będą żyły w jeszcze bardziej zindoktrynowanym społeczeństwie? Większość dzieci nie chodzi do prywatnych szkół.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Bardzo popieram!!!! Miejsce religii jest w kościele!!!!
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Uwolnić ludzi od religijnej indokrynacji i wzbudzania poczucia winy pseudogrzechami!
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Wystarczy wybrać jakąś inną ciekawą religię, daleką og RK!!!!
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  Jedna uwaga. W szkołach, w których prowadzone są w ogóle lekcje etyki (czyli jak dotąd w zdecydowanej mniejszości), zajęcia prowadzą normalni nauczyciele, zazwyczaj po podyplomówce z etyki i filozofii. Na studiach podyplomowych też w ogromnej większości nie katecheci. Jest duża mobilizacja, jest szansa uratować ten przedmiot.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Niestety, pod naciskiem Kościoła politycy wprowadzili ją do szkół w latach 90. XX wieku.

  Błąd. Wynikało to nie tyle z nacisku Kościoła (kto sobie zdawał wówczas z tego sprawę?), co z dość powszechnego (tak jak wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej) przekonania, że warto naprawić to, co było w poprzednim ustroju wprowadzone wbrew ówczesnej woli społeczeństwa. Teraz po prostu jesteśmy w innym miejscu i, niestety nie da się ukryć, że takie listy jak ten przyczyniają się raczej do zabetonowania religii w szkołach niż przeniesienia jej tam, gdzie jest jej miejsce.Dlaczego? Bo autorka listu nie polemizuje z argumentami strony przeciwnej tylko zdaje się słuchać samej siebie. Tak się nic nie załatwi.
  @Lemuring
  Prosimy o podpowiedź co robić!
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @Lemuring
  A jak ma o tym mówić? Jasno przedstawiła obraz sytuacji. A Ty jak to byś załatwił? Jedyny sposób to zmiana władzy.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @Lemuring
  jakis ty mondry!!ale po co?
  już oceniałe(a)ś
  1
  2