W przemówieniu Jana Pawła II z 1979 r. w Częstochowie słychać triumfalistyczne tony, ale także trwogę oraz przeczucie, do jakiego upadku mogą księża i zakonnicy doprowadzić Kościół w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niedawno natrafiłem na przemówienie, które papież Jan Paweł II wygłosił do księży i zakonników w katedrze częstochowskiej pod wezwaniem św. Rodziny 6 czerwca 1979 podczas pierwszej wizyty w Polsce po wyborze na papieża. Przemówienie jest ciekawe, gdyż JP II miał już ponad pół roku na zaznajomienie się z problemami Kościoła na świecie i tak je należy interpretować.

Papież powiedział m.in.:

"Kościół najłatwiej jest, darujcie to słowo, pokonać również przez kapłanów. Jeżeli zabraknie tego stylu, tej służby, tego świadectwa - najłatwiej jest pokonać Kościół przez kapłanów. W Polsce to nie zachodzi. Ale też trzeba stale czuwać, żeby to przypadkowo w jakiejś mierze, na jakiejś drodze nie nastąpiło. Nie rozwinęło się w niewłaściwym kierunku. Musicie bardzo czuwać, musicie wszyscy mieć tego ducha rozeznania. Kościół w Polsce dzięki kapłanom jest niepokonany.

Jest niepokonany dzięki tej jedności kapłanów z Episkopatem. I z kolei jedności całego społeczeństwa z kapłanami i Episkopatem. Ale Kościół przez kapłanów można także pokonywać. Przed tym trzeba trzeba bardzo się strzec".

W przemówieniu papieża widać triumfalistyczne tony, ale także trwogę oraz przeczucie, do jakiego upadku mogą księża i zakonnicy doprowadzić Kościół w Polsce.

Stwierdzenie: "Kościół w Polsce dzięki kapłanom jest niepokonany" brzmi obecnie jak żart.

Oby każdy z nas dołożył, każdy wg swoich możliwości, cegiełkę do marginalizacji tej szkodliwej społecznie organizacji.

czytelnik

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Kościół w Polsce dzięki kapłanom jest niepokonany" - no a nie jest? Prokuratura umarza, nie dopatruje się znamion czynu zabronionego w księżej pedofilii, za to za krytykę kościoła można pójść do pierdla. Mnie tam nie jest do śmiechu.
  @antipatiko
  Ani mnie. Wcale.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Kościół jako instytucja stracił moralne prawo do pouczania i nauczania w absolutnie żadnej kwestii. Miasto już to zrozumiało, czas na wieś...
  @Homoviat
  ale jest nie do ruszenia i to jest zgrozą dla Polski.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @Homoviat
  Ponad półtora wieku od zniesienia pańszczyzny nic nie zmieniło w mentalności.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Czy to jakaś sensacja? Kremówkożerca różne bzdury wygadywał.
  @chardonnay
  To nie "różne bzdury", to nauki DżejPiTu
  wypraszam sobie...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @chardonnay
  Pierwowzór kaczora, tylko w kiecce
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Santa Protecto Pedofilo po prostu kłamał niczym nasz ukochany Morawiecki!
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  Kościół katolicki pokonało pokolenie Tik Toka. Młodzi Polacy bardziej od papieża i jego drużyny pokochali dzieci zgwałcone przez zboczeńców seksualnych w sutannach, czyli niepokonanych :) dewiantów. Amen.
  już oceniałe(a)ś
  36
  0
  bedziemy żygać patologiczną wizją świata jp2 ,jeszcze wiele lat...a te pominki ,do rozpierduchy...bo za co...za pedofilię..za Kanadę...
  @elew
  w niszczeniu i burzeniu pomników mamy wprawę. Kwestia czasu ...
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  te przemówienia to przygotowane i przemyslane.

  Jeżeli zabraknie tego stylu, tej służby, tego świadectwa - najłatwiej jest pokonać Kościół przez kapłanów. W Polsce to nie zachodzi. Ale też trzeba stale czuwać, żeby to przypadkowo w jakiejś mierze, na jakiejś drodze nie nastąpiło. Nie rozwinęło się w niewłaściwym kierunku. Musicie bardzo czuwać, musicie wszyscy mieć tego ducha rozeznania.

  Moja Pani od polskiego by powiedziała "nie wiem o co Ci chodzi Jasiu, popraw to".
  @Andrzej12
  W skrócie: bla, bla, bla, nie pozwólcie, żeby interesom kościółka w Polsce przydarzyło się coś złego.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Andrzej12
  No, a czego wymagać od grafomana?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mistrzowska puenta!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0