W Kościele winni nie usuwają się nawet z pierwszego planu, o prowadzeniu życia pokutnego nie wspominając.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przy okazji nominacji nowego biskupa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którego konsekracja odbędzie się 14 sierpnia, zauważyłem niepokojącą rzecz.

Na zamieszczonych zdjęciach po ogłoszeniu nominacji z kurii biskupiej gratulacje w kurii nominatowi składają: bp Lityński, emeryt bp Socha oraz na pierwszym planie bp Stefan Regmunt, który został przez papieża odsunięty od celebracji publicznych, spotkań etc. To kara za zaniedbania i brak reakcji w sprawach wykorzystania seksualnego nieletnich przez dwóch księży.

Piszę o tym, bo zastanawiam się, co za prawo wprowadził papież Franciszek, kiedy bp Regmunt pierwszy biegnie w ramiona nowemu biskupowi. Zapewne gra w kurii jak nie pierwsze skrzypce, to drugie, przebywa, zasiada, radzi. 

Wśród świeckich - bez względu na wcześniejsze zasługi - nie ma taryfy ulgowej. W Kościele natomiast nie przestrzega się nawet usunięcia się z pierwszego planu, o prowadzeniu życia pokutnego nie wspominając.

Wcześniej bez problemów funkcjonowali tak abp Juliusz Paetz czy choćby bp Piotr Libera, który miał powiązania z komisją majątkową zajmującą się zwrotem majątku Kościoła przez państwo i którego bratanica w dość tajemniczych okolicznościach kupiła i sprzedała atrakcyjną działkę. O abp. Sławoju Leszku Głódziu już nie wspominam.

Nie w tym rzecz, by pokazywać, kto jaki jest, chodzi o konsekwencje prawne, by taki biskup nie był zgorszeniem. Moim zdaniem jest zgorszeniem, że biskup, który zlekceważył ludzką krzywdę, pojawiał się w centrum zarządzania diecezją.

Paweł Mendel

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ten ktory kryt Petza jest dzis metropolita krakowskim i ma za nic wszystkich w okolo.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Kogo to dziwi? Tak było, jest i tak będzie w tej patologicznej korporacji!
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Ha, ha, ha .......
  A wierni to łykają.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  ***** kk
  już oceniałe(a)ś
  0
  0