Rządy Prawa Wspólna Sprawa - przekonywali podczas spotkań z uczestnikami tegorocznego festiwalu Pol'and"Rock sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Festiwal Pol'and'Rock dawno przestał być imprezą jedynie muzyczną. Koncertom towarzyszą rozmowy z ludźmi kultury, filmu, mediów i polityki. Na festiwalowym polu pojawia się też masa organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich, które przybliżają uczestnikom imprezy swoją działalność. 

Po raz kolejny na Pol'and'Rock pojawili się w tym roku sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia. - Mieliśmy wspaniałe warsztaty o tym, jak naprawiać sądy pod hasłem Rządy Prawa Wspólna Sprawa. Symulacja procesu Wilka była prawdziwym hitem – mówi Karolina Rokita, koordynatorka zespołu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" na festiwalu.

Rozprawę prowadził Igor Tuleya, sędzia Iustitii, bezprawnie odsunięty od orzekania przez rozwiązaną już Izbę Dyscyplinarną. Przyznał, że zrobił to z sentymentem. - No cóż, Wilk został skazany, ale przy bardzo mądrym zdaniu odrębnym ławnika – chłopca z publiczności. Dla mnie to było wzruszające po dwóch latach zawieszenia prowadzić taką nawet udawaną rozprawę dla dzieci – mówił sędzia Tuleya.

Sędziowie Paweł Juszczyszyn i Marta Borkowska poprowadzili warsztaty Rządy Prawa Wspólna Sprawa prowadzonych przez sędziów. Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora i lekarze z obywatelskiej inicjatywy „O tym się nie mówi" wzięli udział w spotkaniu dotyczącym prawnych aspektów aborcji i intymnych kontaktów w sieci. 

Na tegorocznym festiwalu są również organizatorzy Tour de Konstytucja, którzy do debaty zaprosili m.in. byłego rzecznika praw obywatelskich prof. Adama Bodnara, dziennikarza Piotra Jaconia, jak również sędziego Pawła Juszczyszyna. 

28. festiwal WOŚP skończy się w nocy w sobotę. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Superdzieciaki, brawo. Jeszcze Polska nie zginęła...
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Fantastyczna inicjatywa. Może to będzie jakaś (jedyna) korzyść z rządów PiS - że pojmiemy wartość edukowania ludzi (nie tylko młodych, choć ich przede wszystkim) na temat prawa, praworządności i funkcjonowania demokratycznego państwa.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Pan Jerzy Owsiak staje się tubą propagandową skrajnych środowisk opozycyjnych. Szkoda bo przekreśla swój wieloletni dorobek . Dotychczas był postacią pozytywną w odbiorze przytłaczającej większości społeczeństwa a teraz staje się zwykłym propagandzistą. Dalej uważam ze należy wspierać działalność w zakresie prowadzonej zbiorki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i liczyć ze na to że działania propagandowe i ideologiczne Pana Owsiaka nie odniosą wielkich efektów
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Widziałem to towarzystwo (Tuleya i spółka) na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie. Zero zainteresowania.
  @niebinarny_ablullah
  Szkoda, że nie było Rydzyka, Najmana i Jakimowicza. Przyciągnęliby tłumy.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0