Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA poszukuje lekarzy/lekarek z tytułem specjalisty psychiatry do przeprowadzania konsultacji z pacjentkami, u których wykryto ciężkie, nieodwracalne, często śmiertelne wady płodu i w związku z tym występuje podejrzenie zagrożenia dla ich zdrowia psychicznego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

FEDERA apeluje do psychiatrów i psychiatrek o pomoc. Poniżej publikujemy jej apel.

Szanowne Lekarki, Szanowni Lekarze,

Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA poszukuje lekarzy/lekarek z tytułem specjalisty psychiatry do przeprowadzania konsultacji z pacjentkami, u których wykryto ciężkie, nieodwracalne, często śmiertelne wady płodu i w związku z tym występuje podejrzenie zagrożenia dla ich zdrowia psychicznego (postępująca depresja, nerwica, zaburzenia lękowe, PTSD itp.). Potwierdzić takie zagrożenie może tylko lekarz/lekarka psychiatrii, wystawiając zaświadczenie.

Do FEDER-y codziennie zgłasza się coraz więcej kobiet w takiej sytuacji i Fundacja potrzebuje nowych kontaktów do psychiatrów, których mogłaby rekomendować celem przeprowadzenia konsultacji i wystawienia ewentualnego zaświadczenia.

Konsultacje mogą się odbywać odpłatnie lub pro bono – Fundacja nie wnika w rozliczenia między pacjentką a lekarzem/lekarką.

Konsultacje i wystawianie zaświadczeń jest w pełni legalne i bezpieczne prawnie. Do tej pory w ramach  FEDER-y konsultacje w takich sprawach z powodzeniem przeprowadzają m.in. doktor Aleksandra Krasowska czy doktor Kajetana Foryciarz. Żadna z lekarek/żaden z lekarzy z naszej sieci nie spotkał się z jakimikolwiek negatywnymi konsekwencjami ze względu na swoją pracę.

Zaświadczenia o zagrożeniu dla zdrowia psychicznego są respektowane w polskich szpitalach (przynajmniej w części z nich). Szacuje się, że w zeszłym roku miało miejsce kilkaset legalnych procedur przerwania ciąży – właśnie w oparciu o takie zaświadczenie.

Jak wygląda praca z pacjentkami w opisanych sytuacjach? Link do wystąpienia doktor A. Krasowskiej.

Kontakt pod adresem kontakt@federa.org.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem