"Droga Polsko, to błogosławieństwo mieć takiego sąsiada, jak Ty!" - w takich słowach ukraińskie ministerstwo obrony dziękuje Polakom za zebranie całej kwoty na zakup bayraktara
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy 27 czerwca Sławomir Sierakowski, twórca "Krytyki Politycznej", zakładał zrzutkę na zakup bojowego drona Bayraktar dla ukraińskiej armii, myślał, że do zebrania jest 4,5 mln zł. Szybko się okazało, że chodzi o kwotę aż pięciokrotnie większą. - 22,5 mln zł to suma praktycznie niemożliwa do zebrania, ale skoro ruszyło, to trzeba było walczyć, a nie kalkulować. Gdyby Ukraińcy kalkulowali, złożyliby broń - mówił w wywiadzie dla "Wyborczej". 

Pierwszego dnia udało się zebrać 1 mln zł, ale potem pieniędzy na koncie nie przybywało za szybko. Sierakowski pracował 24 godziny na dobę, by jak najszerzej wypromować zrzutkę.

W końcu lawina ruszyła.

Do wpłat zaczęli zachęcać znani aktorzy, dziennikarze, działacze społeczni. Zbiórka połączyła pokolenia. Do wpłat namawia 96-letni Marian Turski, historyk, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald, sanitariuszka Armii Krajowej Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. „Grodzka", urodzona w dzisiejszym Iwano-Frankowsku aktorka Anna Seniuk, a również młodsze pokolenia, m.in.: dziennikarz Filip Chajzer oraz aktorka i instagramerka Julia Wieniawa. - Wytworzyła się ogromna społeczność wokół akcji. To kapitał społeczny, inwestycja we wspólnotę wokół spraw ukraińskich i dowód, że coś jeszcze potrafimy zrobić ponad podziałami - mówił w "Wyborczej" pomysłodawca zrzutki.

22,5 mln zł udało się zebrać w minioną niedzielę w południe, pięć dni przed zakończeniem zbiórki. Na ostatniej prostej tak wiele osób chciało się dołączyć, że na chwilę padły serwery.

"O rrrrany!" - skomentował Sierakowski w mediach społecznościowych.

A pieniądze cały czas wpływają, bo zbiórka trwa do czwartku 28 lipca. Jak zapowiedział jej inicjator, nadwyżka, która wpłynie na konto, zostanie przekazana na cele Funduszu Sił Zbrojnych Narodowego Banku Ukrainy. We wtorek w południe zebrana kwota dochodziła do 24 mln zł. Na bayraktara zrzuciło się ponad 214 tys. osób. 

Sławomirowi Sierakowskiemu i wszystkim, którzy wpłacili środki na drona, podziękowało ukraińskie ministerstwo obrony. "Droga Polsko, to błogosławieństwo mieć takiego sąsiada, jak Ty!" - czytamy we wpisie opublikowanym na Twitterze.

Wcześniej na drona dla Ukraińców zrzucili się Litwini. W ciągu kilku dni kraj liczący niecałe 3 mln osób zebrał ponad 6 mln dol. Potem zbiórki na kilka kolejnych bayraktarów zorganizowali sami Ukraińcy. Za każdym razem turecki producent przekazał broń za darmo, a zebrane pieniądze trafiły na pomoc ludności.

Produkowane w Turcji drony Bayraktar TB2 to symbol ukraińskiej obrony przed rosyjską inwazją. Wiosną, gdy Rosjanie bezskuteczne próbowali okrążyć Kijów, bezpilotowe maszyny bombardowały rosyjskie kolumny zaopatrzeniowe czy wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wspaniała ofiarność społeczeństwa.Brawo my.
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  Na Litwie promocją zbiórki zajmowały się również władze państwowe i publiczne media.
  U nas władze też nie zawiodły! Zbiórkę wsparli słowem i czynem: premier ... Litwy i minister sprawiedliwości ... Litwy.
  @a.r.c.o
  Haha, dobrze że nie przeszkadzali...
  Ale i tak się udało!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @massala
  Niewykluczone, że teraz się jakoś podłączą i będą się chwalić tą zbiórką.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czekamy na oficjalne stanowisko kremla...

  kacapoff?
  jimmy?
  tenare?
  biuro-op?

  jakas inna bladz?
  @yogi&ranger
  Masz dwie Ruskie bladzie na końcu w komentarzach
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @yogi&ranger
  Napiszą, że i tak Ukraina przegrywa, a poza tym to wojna wywołana przez USA.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A pisowscy celebryci nowej "ELYTY" COŚ WPŁACILI!!!! ?
  @JanzCzarnolasu
  Nie, ale za to od niedzieli kombinują, jakby tu nakręcić dla TVPiS propagandowy film przy bayraktarze z udziałem prezesa, premiera i paru ministrów, a przy okazji uszczknąć co nieco z zebranej kwoty.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Gazeto, napiszcie o tym, że trwają zrzutki na zaprojektowane i produkowane w Polsce drony bojowe WarMate. W obecnej sytuacji operacyjnej w Ukrainie (Rosjanie ogarnęli wojnę elektroniczną ale mają długie linie dostaw) mogą one być bardziej przydatne niż Bayraktary bo to tzw. amunicja krążąca, odporna na zakłócanie kanałów łączności i znacznie tańsza za sztukę niż Bayraktary. Polski producent potwierdził dostępność sprzętu, jest on już używany w Ukrainie...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Tylko że ruskie nauczyły się Bayraktary zestrzeliwać więc są praktycznie bezużyteczne.... ale oszołomy z wyborczej i tak sikają po nogach ze szczęścia że udało się 22 duże bańki polactwu ukraść. Chociaż dobrze, że inflację trochę obniży...
  @Ghj2354
  Ale drony swoje robią na wojnie, nawet jeżeli potem zostaną zniszczone
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Ghj2354
  "... 22 duże bańki polactwu ukraść".
  Ha, ha! Misiu, Polaków w tym kraju to okrada rząd...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A może z wdzięczności prezydent e brudnej podkoszulce przeprosi za Wołyń? A może ten śmieszny człowiek jest nacjonalistą?
  @darekkalafior@gmail.com
  Idi na ch... ruski szpionie
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @darekkalafior@gmail.com
  ??? ?????!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0