Inicjatywa Wolne Sądy została laureatem nagrody "Rule of Law Award" za 2022 rok przyznawanej przez międzynarodową organizację prawniczą Union Internationale des Avocats oraz LexisNexis
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inicjatywa Wolne Sądy została laureatem nagrody "Rule of Law Award" za 2022 rok przyznawanej przez międzynarodową organizację prawniczą Union Internationale des Avocats (UIA) oraz LexisNexis. W przeszłości wyróżnienie to otrzymała m.in. sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg. – To zaszczyt być w takim gronie – komentował w programie Onet Rano współzałożyciel inicjatywy mec. Michał Wawrykiewicz.

Inicjatywę Wolne Sądy zainicjowali w lipcu 2017 r. prawnicy Sylwia Grzegorczyk-Abram, Maria Ejchart-Dubois, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz na fali obywatelskich protestów w obronie niezależności sądownictwa. Fundacja powstała w 2020 r. w celu wspierania inicjatyw i działań edukacyjnych w obronie praworządności.

"Wykorzystując innowacyjne środki, takie jak filmy krótkometrażowe, treści wideo i podcasty, Wolne Sądy starają się edukować opinię publiczną i uświadamiać, jak ważne dla każdego obywatela jest posiadanie w pełni niezależnego sądownictwa. (...) Prawnicy Wolnych Sądów angażują się w strategiczne spory sądowe przed sądami krajowymi i europejskimi oraz zapewniają pomoc prawną działaczom, sędziom i prokuratorom nękanym z powodu swojej niezawisłości" – czytamy na stronie UIA.

Wraz z Inicjatywą Wolne Sądy nagrodzony został mec. Mohamed El-Baqer, egipski prawnik, który za działalność na rzecz wolności, praw obywatelskich i obrony przed reżimem został aresztowany w 2019 roku.

---

Piszcie:listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Gratulacje ! Gdyby nie wolne sądy już mielibyśmy Moskwę w Warszawie. Dziś każdy widzi dokąd prowadzi dyktatura.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gratulacje i wyrazy szacunku i sympatii dla WS!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0