Dlaczego stażysta i nauczyciel kontraktowy nadal zarabia mniej niż pani sprzątaczka? Przy całym szacunku do jej pracy? - pyta czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mówią: macie dwa miesiące wakacji. Tymczasem część z nas przez lipiec i początek sierpnia pracuje, bo przecież trwa rekrutacja i trzeba przyjąć nowych uczniów. Od 23 sierpnia jesteśmy w pracy, bo rady, poprawki. Wtedy szkoła już pracuje na pełnych obrotach.

Jestem wychowawcą 4 klasy liceum. Na zebraniu w odpowiedzi na mój apel, aby rodzice motywowali swoje pełnoletnie pociechy do nauki, usłyszałem, że to jest problem szkoły. Z kolei uczniowie odmówili udziału w akademii na zakończenie roku szkolnego, motywując, że nikt im za to nie zapłaci.

Na pocieszenie - była podwyżka , 4 proc. przy 15 pkt inflacji, super. Tylko dlaczego stażysta i kontraktowy nauczyciel nadal zarabia mniej niż pani sprzątaczka? Przy całym szacunku do jej pracy?

Czytelnik

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bo pani sprzątaczka, czy pan portier są sówerenem, a nauczyciel/-ka są zwykle lewackimi wykształciuchami, drugim sortem, elementem animalistycznym, nie wierzącym w Partię.
  To czego jeszcze czytelniczka nie rozumie?
  @lutra11
  Dobrze, że grono pedagogiczne przynajmniej dzielnie popiera pompowanie religijnej ideologii do głów uczniów i krzyże w każdej klasie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @realista_eu
  Skąd ten pomysł?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @lutra11
  ortografia - no jakiś nauczyciel nie sprostał wyzwaniu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @65+
  Myślę, że "ó" zostało użyte z premedytacją.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Bo pani sprzątaczka na pewno zagłosuje na Pis, a pani nauczycielka już niekoniecznie.
  @Tempelburg
  - nauczyciel to też katechetka lub ksiądz uczący religii - oni też nie zagłosują na PIS - żarty
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Głupim narodem łatwiej rządzić. Masz dziecko w szkole? Wiedz, że będzie głupsze niż jego 5 lat starsi koledzy - to jest realizacja strategii wyborczej.
  @MarcinW
  Na szczęście dziecko z gorszego sortu ma rodziców, którzy umieją zadbać o jego rozwój. I nie piszę tu tylko o korepecjach i zajęciach dodatkowych
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nauczyciele są niestety ofiarami polskiej szkoły. Podobnie jak i dzieci.
  @lol222333
  - zmienić profesję i po kłopocie - wolny rynek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @65+
  "I po kłopocie" - bo już niedługo nie będzie miał kto uczyć.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Oświata w Polsce to relikt PRL-u no z wyjątkiem nauczania religii w szkole osiągnięcie że klękajcie w dosłownym tego słowa znaczeniu narody
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  A na zdjęciu typowa polska szkoła, z charakterystycznymi dla naszych dzieci fryzurami afro...
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  " dlaczego stażysta i nauczyciel kontraktowy nadal zarabia mniej niż pani sprzątaczka? Przy całym szacunku do jej pracy? - pyta czytelniczka. " - błąd - pyta nauczycielka i zarazem kłamie - proszę o dane i kwoty.
  @65+
  tabela płac nauczycieli i tam jest czarno na biały. Pani sprzątaczka niech ma pensję minimalna + 20% wysługi lat, plus motywacyjny i spokojnie zarabia więcej
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Zlikwidować 500+, 13, 14 emeryturę, kopalnie i lekcje religii etc., natychmiast podwyższyć wynagrodzenie nauczycieli do 6-9 tyś. netto (w zależności od wyników a nie stażu).

  Skrócić wakacje do 3 tygodni (są konkretne badania pokazujące, że dzieci z "gorszych" domów mają regres przy dwumiesięcznej przerwie i graniu w gry non-stop).

  Zwiększyć liczbę godzin (30?), zatrudnić asystentów (np. studentów do sprawdzania i układania sprawdzianów). Nie oszukujmy się, nauczyciele nie przygotowują się do lekcji, tylko wykonują drugą pracę.

  Szukać talentów - np. kto najlepiej uczy trygonometrii itd i dzięki Internetowi udostępniać dobrych nauczycieli większej grupie uczniów.
  @JanMay
  Student nie jest w stanie ułożyć i ocenić pacy-sprawdzianu. Niestety, prawda jest taka, że nie każdy nauczyciel to potrafi, na studiach tego nie uczą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @JanMay
  Kim jesteś z zawodu? Jak tylko się dowiem, opowiem ci, jak ten zawód wykonujesz.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @JanMay
  w zależności od wyników a nie stażu

  Co to znaczy? Praca na akord?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "wynagrodzenie w zależności od wyników a nie stażu.

  Skrócić wakacje do 3 tygodni (są konkretne badania pokazujące, że dzieci z "gorszych" domów mają regres przy dwumiesięcznej przerwie i graniu w gry non-stop).

  Zwiększyć liczbę godzin (30?), zatrudnić asystentów (np. studentów do sprawdzania i układania sprawdzianów). Nie oszukujmy się, nauczyciele nie przygotowują się do lekcji, tylko wykonują drugą pracę. " - a co z karta nauczyciela jak długo będą " grać w karty " - ZNP na pewno poprze już to widzę
  już oceniałe(a)ś
  0
  1