PiS potrafi w 100, a nawet więcej procentach wykorzystać jakiekolwiek, najmniejsze nawet potknięcie opozycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Patrząc nieco z oddali, widzi się sprawy polskie w innej perspektywie. Widać np. wyraźnie. jak w 100, a nawet więcej procentach PiS wykorzystuje jakiekolwiek, najmniejsze nawet potknięcie opozycji. Robi to po mistrzowsku.

A opozycja?

Ma złoty temat, według mnie absolutnie niewykorzystany. A powinno się nim zalewać wszystkie media, powinien się pojawiać w pierwszym zdaniu każdego wystąpienia polityka opozycji czy dziennikarza normalnych mediów.

Myślę o 1 mln euro dziennie kary nałożonej na Polskę za nieprzestrzeganie praworządności.

To powinien być lejtmotyw każdego wystąpienia opozycyjnego polityka i dziennikarza. Powtarzany tysiące razy na dzień, coś jak Tusk po niemiecku w TVP. Przeliczone na złotówki, pokazane, jak ta kwota rośnie.

Te kwoty powinny być wyświetlane na specjalnych bilbordach w całej Polsce, gdzie tylko możliwe, a szczególnie, gdzie mało możliwe. Winna to być masowa propaganda. I wówczas, w taki czy inny sposób, te liczby muszą dotrzeć do określonego elektoratu.

Tracone przez Polskę miliony, jeśli będzie się o tym w kółko mówić, zahaczą się w głowach, te sumy muszą zrobić wrażenie, a szczególnie szybkość ich przyrastania. A to z kolei musi wywołać co najmniej zastanowienie, zwłaszcza że chodzi o taką masę pieniędzy.

Przyjmijmy, że tego typu temat – haka ma PiS. Znając ich zdolności do szczucia, to chyba nawet trudno sobie wyobrazić, co by z tym zrobili. Mówiąc językiem młodych – byłaby masakra.

A opozycja?

Ciągle o kilka ruchów z tyłu.

No i wciąż zaprasza się do TVN, o Polsacie nie mówiąc, rządzących polityków czy ich oświeconych sprzymierzeńców do prezentowania ich złotych myśli.

Pozostaje wiara i nadzieja.

Zdzisław Michalski, Paryż

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo - TAK ten temat jest zbyt cichy , technicznie chyba szybko do zrobienia - na wzór licznika Balcerowicza - stawiac w " jaskiniach " pisowskich i pokazywać rozrzutnosc ich idoli politycznych
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Trzeba koniecznie grzać temat tych milionów traconych prze PiS codziennie! Najlepiej przeliczać je na konkretne sytuacje: tyle procedur medycznych można by wykupić, tyle domów zbudować, tyle żłobków i przedszkoli otworzyć, tyle zajęć edukacyjnych finansować, tyle linii autobusowych utrzymać... itd. Tylko takie konkrety uświadomią ludziom ile tracą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  1mln euro = 4,7 mln zł : 24 h = 195 833 zł na godzinę. Mieszkanko co godzinę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ja to wiem, ty to wiesz, może do Tuska to dociera i koniec. Takich złotych tematów są miliony a PiS dzielnie dostarcza nowych. I nic. Jeszcze wolna prasa i tv mędlą o programie opozycji że go nie ma, a jak jest to taki siaki i owaki, że Tusk zrobił tak, a mógł trochę inaczej, że jakiś. były radny PO sto lat temu coś tam zbroił... W tym czasie PiS demoluje Polskę i podkłada się na każdym kroku, a opozycja w kółko o doopie Maryni. Najlepszy w tym jest Kosiniak. Czekam aż zwącha się z Gowinem, to będzie temat!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mozna by tez wyprodukowac kilka okladek ilustrujacych zaplecze spotkan Kaczynskiego z wyborcami.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0