Jesteśmy świadomi, że nieodpowiedzialna polityka podatkowa rządu negatywnie odbija się na finansach samorządów. Niemniej jednak skoro partie opozycyjne poważnie traktują swoje deklaracje dla całego kraju, to powinny je realizować w samorządach, w których sprawują władzę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z zainteresowaniem śledzimy kolejne rozwiązania dotyczące rynku pracy, przedstawiane przez różne ugrupowania opozycyjne. Część z nich jest nam bardzo bliska. Przykładowo, już kilka tygodni temu Donald Tusk zaproponował podniesienie wynagrodzeń zasadniczych w sferze budżetowej o 20%. Inny pomysł tego polityka to wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. W tej ostatniej kwestii wypowiedzieli się również politycy Lewicy, którzy zaproponowali zachowanie pięciodniowego tygodnia pracy, ale przy skróceniu dziennego czasu pracy do siedmiu godzin. Przedstawiciele klubu Lewicy niejednokrotnie mówili też o walce z umowami śmieciowymi i outsourcingiem.

Wszystkie te postulaty są nam bliskie i chętnie pomożemy w ich wdrożeniu. Natomiast politycy opozycji mogą udowodnić, że są wiarygodni jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Mianowicie mogą wdrożyć głoszone przez siebie propozycje na szczeblu samorządowym.

Skoro Platforma Obywatelska uważa, że warto przeprowadzić pilotaż czterodniowego tygodnia pracy, to niech go przeprowadzi w samorządach, w których sprawuje władzę. Dotyczy to również Lewicy, która przecież ma swoich prezydentów miast i radnych.

Jeśli Donald Tusk domaga się znacznego wzrost płac w budżetówce, to powinien pokazać swoją wiarygodność i postarać się o znaczny wzrost pensji dla pracowników zatrudnionych przez samorządy kierowane przez PO. Skoro Lewica chce zniesienia śmieciówek, to niech je zlikwiduje w zarządzanych przez siebie samorządach.

Jesteśmy świadomi, że nieodpowiedzialna polityka podatkowa rządu negatywnie odbija się na finansach samorządów. Niemniej jednak skoro partie opozycyjne poważnie traktują swoje deklaracje dla całego kraju, to powinny je realizować w samorządach, w których sprawują władzę. Póki co niestety żadne ugrupowanie nie dba o poprawę warunków pracy pracowników samorządowych. Czekamy, aż któraś z partii parlamentarnych potraktuje swoje propozycje poważnie i udowodni, że jest wiarygodna.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Liczenie na jakiekolwiek działania leniwej, tchórzliwej, dupowatej "opozycji" jest dziecinno-naiwne. Oni umieją się tylko odgrażać i zapowiadać, że jak wygrają to....
  Kanapowe lenistwo, wewnętrzne waśnie i opowiadanie bajek wykluczają zwycięstwo wyborcze.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Hipokryci. W tym samym czasie gdy Tusk zwłaszcza projekt ustawy Razem, Zdanowska lekceważy protest pracowników MOPS, MPK i podaje protestujących do sądu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Panie! Co Pan piszesz. To spoty wyborcze Tuska (mam nadzieję). Nikogo w samorządach nie stać na podniesienie o 20% wynagrodzeń w budżetówce.
  Niezależnie kto będzie rządził, idą chude lata. Mądra władza może to przekuć w długofalowy sukces. Zła doprowadzi do bankructwa Polski.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  Chciałabym wiedzieć, w jaki sposób PO po odzyskaniu władzy ma zamiar pociągnąć do odpowiedzialności winnych potężnych strat w budżecie związanych z koniecznością płacenia kar z tytułu wyroków TSUE?
  @Dziewczyna-z-PRLu
  Trybunałem Stanu. A potem może pozwom cywilnym? Ziobro, Morawiecki, Niedzielski, Sasin, Czarnek, Szumowski, Xiąże Radziwiłł...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Dziewczyna-z-PRLu
  Żadnych rozliczeń, kar i wyroków nie będzie. 100%.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Bardzo rozsądna propozycja.
  Chcecie być wiarygodni?
  Pokażcie to w praktyce już teraz!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dziękuję za ten głos. Oby dotarł szeroko. Wiarygodność obietnic rzucanych teraz - nagły zwrot ku zieleni i klimatowi, ku mieszkaniom komunalnym i prawom pracowniczym - jest u większości polityków ZEROWA. Mogli to robić, gdy rządzili, mogą robić to w rządzonych przez swoich ludzi samorządach. Jedynie Razem zajmowało się tymi tematami od początku istnienia. Chcą być wiarygodni? Niech poprą projekty razemków.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0