Na wniosek grupy posłów Zjednoczonej Prawicy Trybunał Konstytucyjny ma sprawdzić przepisy o działaniu izb adwokackich i radcowskich. - Uderzanie w niezależność samorządu zawodu zaufania publicznego to uderzanie w prawa obywateli - mówi szef Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Podobne zdanie ma Rzecznik Praw Obywatelskich
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Adwokaci i radcowie prawni nie mają wątpliwości, że są kolejną grupą zawodową w wymiarze sprawiedliwości - po niezależnych sędziach i prokuratorach, którą władza polityczna chce sobie podporządkować. 

Posłowie Zjednoczonej Prawicy do TK: Czas skończyć z "tyranią większości"

Wniosek grupy posłów PiS i Solidarnej Polski, której przedstawicielem jest poseł SP Piotr Sak (z zawodu adwokat), trafił do TK Julii Przyłębskiej w drugiej połowie kwietnia. Jego autorzy chcą zbadania zgodności z konstytucją przepisów o przynależności do izby adwokackiej lub radców prawnych, właściwej dla miejsca zamieszkania lub siedziby kancelarii.

Ich zdaniem obecna struktura obu samorządów oparta na regionalnych izbach może naruszać konstytucyjne zasady swobody zrzeszania się i prowadzenia działalności gospodarczej. Argumentują również, że obowiązujące przepisy ograniczają swobodę działalności gospodarczej i wolność wykonywania zawodu adwokata i radcy prawnego i są one reliktem PRL. 

"Ograniczenia te, zamiast realizować funkcję reprezentacji danego środowiska zawodowego, mogą wręcz prowadzić do marginalizacji niektórych członków samorządów lub ich grup, a więc umożliwiają rozwój zjawiska określanego jako „tyrania większości". Jedynym sposobem zmiany sytuacji przez członków samorządu, pozostających w kontrze do dominującego nurtu, pozostaje zmiana odpowiednio siedziby zawodowej lub miejsca zamieszkania" - napisali posłowie we wniosku

Adwokaci i radcowie: To uderzenie w obywateli

Oba samorządy odpowiedziały ostro na inicjatywę posłów. W poniedziałek 4 lipca Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych wydały stanowiska, w których miażdżą poselski wniosek. Istotą sprawy jest to, że jeśli upolityczniony przez PiS Trybunał stwierdzi, że zaskarżone przepisy są niezgodne z konstytucją, to powstanie pytanie o to, kto ma przejąć kompetencje obecnych samorządów radców i adwokatów. 

W przyjętym stanowisku adwokaci tłumaczą, że obecny model ustrojowy gwarantuje możliwość wykonywania zawodu w sposób wolny i niezależny. "Tak funkcjonujący model zawodu adwokata zabezpiecza możliwość reprezentowania interesów obywateli w sposób odważny i honorowy, dając jednocześnie gwarancję niezależności, w tym od jakiegokolwiek nacisku ze strony którejkolwiek z władz" – czytamy w uchwale. W podobnym tonie utrzymane jest stanowisko Krajowej Izby Radców Prawnych.

- Adwokaci i radcowie prawni jako rzecznicy praw obywateli dają poczucie przebywania pod opieką prawa i ochrony przed arbitralnością władzy. Wolny i niezależny adwokat to gwarancja realizacji prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do obrony. Uderzanie w niezależność samorządu zawodu zaufania publicznego to uderzanie w prawa obywateli – mówił podczas posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej jej szef mec. Przemysław Rosati. 

Swój udział w postępowaniu przed TK zapowiedział już rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek, choć jednocześnie wniósł o jego umorzenie. Zdaniem RPO wniosek może godzić w podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

"Rolą samorządów zawodów zaufania publicznego, takich jak radcowie prawni i adwokaci, jest zapewnienie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu przez przedstawicieli tych profesji, zagwarantowanie wysokiego poziomu usług prawnych, świadczonych przez osoby odpowiednio przygotowane do wykonywania zawodu, a także cechujących się nienaganną postawą moralną. Ograniczenie w jakikolwiek sposób możliwości skorzystania przez obywateli z zagwarantowanych im na mocy Konstytucji RP podstawowych wolności i praw musi być dokonywane jedynie wyjątkowo" - napisał prof. Wiącek do TK. 

W rozmowie z Onetem mec. Rosati powiedział, że wniosek złożony do TK jest prawnie bezzasadny. - Służy jedynie rozpalaniu kolejnych wewnętrznych wojen politycznych, na których tracą obywatele. Rozumiem, że po nieudanej reformie sądów czas na kolejny front, ale nie rozumiem, dlaczego ma to uderzać w obywateli i ochronę, którą dają im niezależni adwokaci i radcy prawni – czytamy w Onecie.

Trybunał Julii P. 

W tym samym dniu, kiedy adwokaci i radcowie wydali swoje oświadczenia, opinia publiczna poznała treść kolejnego maila z korespondencji szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. 

Dowiadujemy się z niego, że Dworczyk spotkał się z prezeską Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, by uzgodnić odroczenie zajęcia się trzema ważnymi dla obywateli, a kosztownymi dla budżetu państwa, sprawami.

Jak pisze w komentarzu do tej sprawy wicenaczelny "Wyborczej" Roman Imielski,  wypłynięcie w poniedziałek maila Dworczyka do Morawieckiego to pierwszy dowód, że TK jest na pasku rządzących i robi to, co oni chcą. I przyznaje to sam szef kancelarii premiera. Takie standardy znamy z Białorusi czy Rosji, a nie z praworządnych krajów będących członkami UE.

---

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeśli Dworczyk przekaże Przyłębskiej rozkaz, aby twór, którym ta kobieta kieruje uznał, iż alfabet łaciński jest niezgodny z alfabetem, którym PIS pisze w Polsce prawo, to ona to ogłosi w formie wyroku, robiąc przy tym minę poważną, jakby wydawała mielonego na talerz Jarosława Kaczyńskiego.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Żona kapusia SB nieodrodna komusza cwaniara całe życie za kasę gotowa na wszystko smie psuć nasze panstwi! Przyłębska SBecka zdrajczyni antypolska
  @premie-nam-sie-naleza
  To zwykła Przybłęda, którą uratował kolejny tytan intelektu na prawicy Lech Kaczyński...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  A jakiej decyzji oczekuje juz od niej PIS?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tak zwany TK pana dworczyka może sobie ustalać co chce. I tak jest to nielegalne i z mocy prawa nieważne.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Kpina w wykonaniu SBeckiej nsloznicy Przyłębskiej trwa! Przyłębska to przestępczyni i tak będzie ten bandyta w spódnicy traktowany po upadku jej mocodawcy mafii PiS w której interesie działa ten partyjny warchoł antypolski żona kapusia Wolfganga która za komuny działa w PZPR
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Dla Jarka wychowanego w PRL-u zgodnie z bolszewicką doktryną obrona jest częścią oskarżenia.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Radców zrzesza Krajowa Izba Radców Prawnych a nie Krajowa rada... .
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Może, w świetle tego co ujawniają te maile, zadawać pytania Dworczykowi co orzeknie TK? Prościej i taniej - czyż nie o to chodzi naszym prawicowym rodakom?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0