Dziś, gdy jesteście atakowani, nie tylko jestem z Wami, ale JESTEM TEZ OSOBĄ TRANS i wszyscy przyzwoici są dziś TRANS również.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy transi, dziś JESTEM OSOBĄ TRANS.

Osobiście znam Was dwóch. Jednego nosiłam na barana, gdy był małą dziewczynką. Teraz jest wspaniałym facetem i mężem. Nauczył mnie, ze mimo tragedii urodzenia się w obcym ciele i w najbardziej homofobicznym kraju Unii Europejskiej (wg rankingu ILGA, organizacji afiliowanej przy UE) można iść przez życie z pogodą w sercu, walczyć o swoje życie, godność, przejść baterię potwornie ciężkich i bolesnych operacji, skończyć studia, zakochać się, ożenić i wieść dobre i piękne życie.

Jola Sacewicz
Jola Sacewicz  arch. czytelniczki

Druga znajoma osoba trans ma dziś 66 lat. Tranzycję przeszedł w wieku 60 lat, po urodzeniu i odchowaniu piątki dzieci poczętych w małżeńskim gwałcie. Pracował jako bileter w publicznej instytucji. Na phalloplasty, czyli konstrukcję penisa, musiał zaciągnąć kredyt. Przeciągnięcie cewki moczowej przez tego penisa kończy się w 80 proc powikłaniami, więc nie wszyscy się na to decydują. Mój znajomy, po sześćdziesięciu latach życia w obcym ciele był zdeterminowany i poszedł na całość. Miał ponad 16 infekcji, które kończyły się na stole operacyjnym.

Wszystkim, którzy chcą krzywdzić ludzi trans, którzy nawołują do nienawiści, którzy podżegają do zbrodni przeciw nim, którzy szczują na społeczność stanowiąca 0,6 proc. polskiej populacji (może 100 tys.), którzy nie mają wstydu, by rechotać z własnej ignorancji, ciemnoty i kołtuństwa, powinno się życzyć, by zaznali tego potwornego bólu, przez który przechodzą ludzie trans, by móc żyć w ciałach, które są ich. Nie warto jednak schodzić do ich poziomu. Historia zada im więcej bólu, bo skończą wśród odpadów, przegrani, ośmieszeni, wzgardzeni, jako przywódcy czarnej sotni, wągry ludzkości.

Dlatego dziś, drodzy bracia i siostry trans, noszę z dumą Waszą flagę i z dumą mówię:

Dziś, gdy jesteście atakowani nie tylko jestem z Wami, ale JESTEM TEŻ OSOBĄ TRANS i wszyscy przyzwoici są dziś TRANS również.

Jola Sacewicz

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Każdy ma prawo robić ze swoim życiem co chce, byle w granicach nie szkodzenia innym. Nie ma jednak prawa narzucać innym swojego światopoglądu, że płeć jest czymś co się sobie wybiera. Nie jest, nie licząc przypadków stricte medycznych, płeć danej osoby jest jedna i niezmienna do ostatniego tchnienia na tej planecie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  A czy powstanie teraz artykuł na wyborczej o tym jak islamiści i LGBT gwałcą białych mężczyzn, czy takie rzeczy się teraz przemilcza???
  wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Koszmar-na-wakacjach-w-Hiszpanii.-Turysta-padl-ofiara-gwaltu
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Fanatycy religijni z PIS PO PSL oraz oczywiście z Konfederacji zawsze będą chodzić na kolanach przed kościołem i mniej lub bardziej oficjalnie Niszczyc lgbt. Radzę o tym pamiętać podczas głosowania na najbliższych wyborach...
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Ale w jaki sposob kobieta moze sie urodzic w meskim ciele skoro roznice miedzy plciami wynikaja ze stereotypow kulturowych?
  @Nietoperz_Shi_Zhengli
  strasznie to smieszne ze tyle minusow a nikt z minusujacych nie umie na proste pytanie odpowiedziec
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @Nietoperz_Shi_Zhengli
  Twoje pytanie jest glupie
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Ale to cis-czytelniczka czy trans-czytelniczka?
  @masofrev
  Przynudzasz
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Kobiecie lat 60 to się dziwię, bo jako mężczyzna musi pracować dłużej do emerytury. Z drugiej strony - brzydki mężczyzna lat 60 jest ładniejszy od ładnej kobiety lat 60.
  już oceniałe(a)ś
  5
  17