Związkowa Alternatywa jako jedyna nie podpisała porozumienia z pracodawcą - Piotr Szumlewicz relacjonuje kolejną odsłonę konfliktu w ZUS.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W niedzielę, 3 lipca, przez cały dzień trwały negocjacje płacowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z udziałem pracodawcy i wszystkich działających w ZUS związków zawodowych.

Związkowa Alternatywa jako jedyna nie podpisała porozumienia z pracodawcą. Pozostałe związki spełniły życzenie pracodawcy, by zejść z podwyżki wynagrodzeń zasadniczych z 800 zł na 600 zł, zwiększając pulę części uznaniowej ze 100 na 300 zł. Oznacza to, że podobnie jak w poprzednich latach osoby podporządkowane pracodawcy dostaną zdecydowanie większe podwyżki i premie niż większość pracowników.

Jednocześnie ZUS odmówił przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Ilony Garczyńskiej. W tej sprawie również inne związki mówiły jednym głosem z pracodawcą.

Biorąc pod uwagę lekceważenie przez ZUS podstawowych praw pracowniczych i niezadowalające warunki płacowe, Związkowa Alternatywa rusza dziś z referendum strajkowym, które potrwa trzy tygodnie. Przedmiotem referendum będą nasze postulaty zawarte w sporze zbiorowym, czyli:

– podniesienie wynagrodzeń zasadniczych pracowników o 60% zł brutto na etat, przywrócenie dodatku stażowego w wysokości 1% miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz zakończenie systemu premiowania i powrót do systemu nagród.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Alternatywa,jedyny związek zawodowy,nie tylko z nazwy.Warszawkę interesuje tylko p. Lis,ZUS to dla nich abstrakcja, no a teraz szybko na kawę do stołecznej kawiarni trochę poplotkować
  już oceniałe(a)ś
  0
  0