W wielu krajach Europy testy kwestionariuszowe wykrywające depresję leżą w każdej przychodni. Wchodząc do lekarza pierwszego kontaktu w jakiejkolwiek innej sprawie, pacjent ma już ze sobą wypełniony w poczekalni formularz, który lekarz przy okazji wizyty interpretuje.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwszy w Polsce lokalny alians przeciw depresji, utworzony pod patronatami prezydenta Warszawy i burmistrza warszawskiego Śródmieścia, przygotował film edukacyjny o depresji. Głosu użyczyła Krystyna Janda, dyrektor artystyczna warszawskiego Teatru Polonia.

Tu obejrzysz film

Zachęcamy do szerokiego dzielenia się tym filmem, bo wiedza w nim zawarta może pomóc ratować zdrowie psychiczne, a nawet życie. Depresja niesie bowiem ciężkie cierpienie i bywa chorobą śmiertelną. Czterominutowy animowany film edukacyjny, w którym lokalne głosy opowiadają o depresji, dostępny jest też we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Grecji, Bułgarii i na Węgrzech. Stworzyli go wspólnie uznani europejscy psychiatrzy i psychologowie z certyfikatem Best Practice (najlepszych praktyk) Światowej Organizacji Zdrowia i Komisji Europejskiej. 

W filmie nagranym w Polsce głosem Krystyny Jandy można usłyszeć zaproszenie do zrobienia sobie za darmo badania przesiewowego w publicznym darmowym serwisie internetowym iFightDepression.eu. Nie trzeba zaznaczać zgody na przetwarzanie danych ani zostawiać żadnego kontaktu. 

Podajemy link: https://ifightdepression.com/pl/autotest

W wielu krajach Europy testy kwestionariuszowe wykrywające depresję leżą w każdej przychodni. Wchodząc do lekarza pierwszego kontaktu w jakiejkolwiek innej sprawie, pacjent ma już ze sobą wypełniony w poczekalni formularz, który lekarz przy okazji wizyty interpretuje. Jeżeli kwestionariusz zasugeruje depresję, lekarz rodzinny od razu sam prowadzi dalszą diagnozę i podejmuje leczenie pacjenta albo zaleca pacjentowi wizytę u psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty. 

Niestety, później w kolejce do specjalistów trzeba czekać dłużej niż na wizytę u lekarza rodzinnego. Dlatego w Europie lekarze często dają pacjentom z łagodną depresją dostęp do warsztatów iFightDepression - darmowych, bo sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Warsztaty te są przetestowane klinicznie. Te darmowe europejskie warsztaty, które można realizować pod okiem swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychoterapeuty albo psychiatry, też już są dostępne w Polsce: 

https://tool.ifightdepression.com/pl-YO/login?languageswitch=1 

Jeżeli po obejrzeniu filmu i przeczytaniu tego tekstu martwimy się o kogoś z objawami depresji,  przeczytajmy, co więcej możemy zrobić: 

https://ifightdepression.com/pl/rodzina-i-przyjaciele

A jeżeli ktoś chce działać dla publicznego zdrowia psychicznego w swojej lokalnej społeczności, warto założyć własny lokalny alians przeciw depresji w kontakcie z europejskim konsorcjum EAAD-Best.eu. Pierwsze w krajach Europy Środkowej sojusze przeciw depresji powstały równolegle w trzech europejskich stolicach: w Warszawie, Sofii i Atenach. Ze stolic będą promieniować na inne regiony. W Europie jest tych aliansów już ponad sto. 

Piotr Toczyski 

Psycholog z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Email: ptoczyski@aps.edu.pl 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem