Opisujemy tu dokładnie, co stało się w ciągu siedmiu lat niszczenia praworządności w Polsce - mówi mec. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy o najnowszym raporcie "2365 dni bezprawia".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drugi rok z rzędu Inicjatywa Wolne Sądy publikuje raport podsumowujący, jak od 2015 roku władza polityczna kolejnymi decyzjami doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Kiedy w zeszłym roku prawnicy z WS zaprezentowali dokument o 2000 dni ataku na praworządność, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram mówiła: - Ten raport powstał po to, aby demokracja nie umierała w ciszy

Raport to zapis wszystkich zmian ustawodawczych i innych decyzji władzy wykonawczej i ustawodawczej od 2015 roku zmierzających do upolitycznienia sądownictwa. 

- Skatalogowanie i uporządkowanie tych wydarzeń jest ważne, abyśmy mieli świadomość, jakimi metodami władza przejmowała sądy, które zgodnie z konstytucją powinny być przecież niezależne, właśnie w interesie społeczeństwa. Raport pokazuje także, że żadna z podjętych od 2015 roku czynności nie zmierzała do przeprowadzenia rzeczywistej i rzetelnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Świadomość tego, jakie działania zostały przeprowadzone, będzie kluczowa, gdy przyjedzie czas naprawy tego, co zostało zniszczone - tłumaczą autorzy dokumentu. 

Teraz raport został uzupełniony o działania rządu wymierzone w wymiar sprawiedliwości w ciągu ostatnich 365 dni. - Opisujemy tu dokładnie, co stało się w ciągu siedmiu lat niszczenia praworządności w Polsce - podkreśla w nagraniu na temat nowego raportu mec. Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów. 

W raporcie są więc m.in. informacje z ostatnich 12 miesięcy o kolejnych nominacjach neosędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę; wybraniu przez Sejm głosami PiS nowego składu neo-KRS; nasilających się represjach wobec niezależnych sędziów: po raz pierwszy za działalność orzeczniczą mieli być ścigani legalni sędziowie Sądu Najwyższego; orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, według którego art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantujący każdemu z nas prawo do rzetelnego procesu sądowego jest niezgodny z konstytucją.

Tu pobierzesz pełną wersję raportu. 

 

---

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Podziwiam zaangażowanie. Zapewne większość sprawców pozostanie bezkarna (patrz Jaruzelski, Kiszczak itd.), ale przynajmniej kolejne pokolenia będą wiedziały, kto ukradł im szansę na godne i dostatnie życie w tym kraju.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Ważna praca i raport. Niemalże dzień po dniu łamanie prawa przez pis.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  I wy śmiecie mówić o demokracji? Może PiS chce wprowadzić własną "kastę", ale wy jesteście sami upolitycznionym postkomuszym betonem, bez kontroli poprzez obywateli. Nigdy nie wrócicie do tego co było. Jesteście na wylocie. Jak będziecie mieć szczęście to skończycie na państwowych emeryturach.
  @AdrianJanecki
  Średnia wieku sędziego to 40+, komuna zniknęła około 30 lat temu wiec komuszy sędzia ma dziś około 80+ lat. Naucz sie myśleć a nie powtarzasz opinie podobnych nieudaczników z pislamu
  już oceniałe(a)ś
  7
  0