Widać już bardzo wyraźnie, że wbrew pozorom zwolennicy piekła kobiet są w defensywie: 66 proc. Polaków jest za legalną aborcją, a więc politycy zobaczą nas na Wiejskiej ponownie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Projekt ustawy "Legalna aborcja bez kompromisów" został w czwartek odrzucony w Sejmie w pierwszym czytaniu, czyli bez skierowania do komisji, głosami PiS, Konfederacji i PSL. Polskie Stronnictwo Ludowe tym samym dołączyło do koalicji oszołomów, którzy swoje cele polityczne realizują, wysyłając antyterrorystów do bicia kobiet na ulicy i wyrzucając do kosza projekty obywatelskie.

Tym bardziej cieszy mnie to, że Koalicja Obywatelska nie popełniła błędu z 2018 r., kiedy zrobiła unik w sprawie projektu "Ratujmy kobiety", nie dopuszczając go do drugiego czytania. Dziś poza kilkoma tchórzliwymi wyjątkami, jak udający nieobecnego na sali poseł bardziej PiS niż KO Paweł Kowal, zachowali się wzorcowo.

Koalicja Obywatelska do 2021 r. była za zakazem aborcji, obecnie popiera legalną aborcję do 12. tygodnia, co kilka dni przed głosowaniem potwierdził Donald Tusk. Nic dziwnego, skoro takie jest oczekiwanie wyborców. 88 proc. elektoratu KO jest za legalną aborcją, jak również niemal 83 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni, 52 proc. wyborców PSL, ale też ponad 30 proc. wyborców PiS i prawie połowa wyborców Konfederacji.

Przemówienie Natalii Broniarczyk w Sejmie

Idziemy tą samą drogą, którą przeszły Argentynki, wywalczając w końcu dwa lata temu prawo do legalnej aborcji. Podobnie jak kiedyś w Argentynie, tak i u nas przechyliło się już wahadło - debata o aborcji przestała być tematem ideologicznym, a stała się dyskusją o przepisach regulujących dostęp do świadczenia medycznego. Bo właśnie tym jest aborcja. Poparcie polityków dla aborcji przestaje być warunkowe, wstydliwe. Dziś jest to poparcie otwarte. Świat się zmienia.

Dla mnie to oczywiste, przecież to po naszej stronie są fakty, nauka, zobowiązania międzynarodowe, rekomendacje ONZ, rezolucje Parlamentu Europejskiego.

Tak, dziś jeszcze w Polsce jest strasznie. Mamy całkowity zakaz aborcji, poza Maltą nigdzie w Europie nie ma takiego radykalizmu i oszołomstwa. Ale to już widać bardzo wyraźnie - wbrew pozorom zwolennicy piekła kobiet są w defensywie: 66 proc. Polaków jest za legalną aborcją, a więc politycy zobaczą nas na Wiejskiej ponownie.

Wygramy, a tymczasem zapewniam was wszystkie, w szczególności córki, siostry, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte żony posłów PiS, Konfederacji i PSL, a także ich kochanki, że nadal będziecie mogły korzystać z aborcji w Polsce. Są osoby i organizacje, które nie zostawią was bez pomocy, jak Aborcja bez Granic. Nie martwcie się.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Polska cywilizacja pogardy wobec kobiet. Cywilizacja ciemnoty. Cywilzacja pogardy wobec ponad polowy spoleczenstwa.
  Cywilizacja dziadersow i mizoginow nieszanujacych Polek, ich praw, praw podstawowych, praw czlowieka.
  Prawa kobiet, rowniez lub zwlaszcza te reprodukcyjne to jest kwintesencja podmiotowosci, wolnego wyboru i wolnej woli.

  Łamaniem prawa, praw człowieka jest zakaz aborcji! Prawo do legalnej aborcji jest prawem do ochrony zdrowia!!!
  Zakaz aborcji - również ze wskazaniem społecznym oznacznacza prawny zakaz dostępu do opieki medycznej.

  Prawa reprodukcyjne zawsze sa wymiarem stopnia cywilizacji społeczeństwa. Polska pod wpływem fundamentalistow katolickich wypadła z kręgu jakiejkolwiek cywilizacji.
  Prawa reprodukcyjne zawsze sa wymiarem stopnia cywilizacji społeczeństwa. Nawet w islamskiej Turcji aborcja bez podania wskazania jest legalna do 10 tyg. Aborcja ze wskazaniem embriopatologicznym jest legalna nawet w krajach muzułmańskiego fundamentalizmu - Iranie i Arabii Saudyjskiej.

  Tylko w Polsce udało się wmówić społeczeństwu, że aborcja jest światopoglądem.
  Aborcja to nie światopogląd, ani sumienie - aborcja to prosty zabieg medyczny, bez żadnych następstw dla zdrowia kobiet - w warunkach klinicznych trwa 2 minuty.

  Polkom posiadane od 1956r prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji - prawo do ochrony zdrowia, zostało barbarzynsko odebrane w ?wolnej? Polsce w 1993r. W PRLu Polki miały więcej praw niż dziś w kraju należącym do Unii Europejskiej. Nie tylko wstyd, ale ogromna hańba.
  już oceniałe(a)ś
  56
  0
  SMIERĆ IDEOOLOGI KATOLICKIEJ !!!
  @premie-nam-sie-naleza
  kato lickiej
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brawo! Żadnych kompromisów ze smierdzacymi pachołkami jleru! Czas oczyścić scenę polityczna z sadystycznych zboczeńców KSTOLICKIEJ ideologi
  @premie-nam-sie-naleza
  You and what army?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Postępująca od 1989 roku, od 2015 lawinowo, katolicyzacja ustroju pozostaje wciąż nienazwana. Już czytać/słuchać się nie chce o żalach do tzw. polityków.

  Czas zapytać, co ich motywuje do takiej uległości. Zapytać i żądać odpowiedzi!
  Na pewno żaden nie odpowie, że boi się braku poparcia wyborczego z ambon.
  A nikt nie zapyta, czy Kościół może być legalnym partyjnym komitetem wyborczym.
  Nikt nie zażąda badań odsetka tych głosów w urnach (tylko proszę bez ściemy ? za pół miliona można zrobić takie badanie i zadając mądre pytania kontrolne ograniczyć jego błąd). Brak takiej woli nawet u bojowych kobiet. Tu leży głowny problem, w tej ?ślepocie?.
  @lukasiklukasic
  Motywacja jest prosta:
  - pewien szeregowy poseł, jak sam siebie określa jest tak bezideowym i pozbawionym moralnego kręgosłupa osobnikiem, żeby stworzyć jakiś ruch, a potem partię polityczną odwołał się do martwej jak wydmuszka, ale wciąż przyciągającej tradycją ideologii katolickiej,
  - instytucja ta skorzystała z okazji zaistnienia ponownie jako siła polityczna i próbuje martwe już idee narzucać społeczeństwu formie obowiązujących rozwiązań prawnych i politycznych.
  - wszystkie osoby uczestniczące w tym projekcie zdają sobie sprawę, że nie mogą swoich prywatnych interesów realizować na zasadzie czysto mafijnych układów finansowo towarzyskich, bo demokracja i wolność słowa nie zostały zdławione, swoją przynależność do układu manifestują zatem pozornym przywiązaniem do ideologii katolickiej, co pozwala im ogłupiać i oszukiwać społeczeństwo co do istoty swoich działań i zamiarów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  ' zapewniam was wszystkie, w szczególności córki, siostry, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte żony posłów PiS, Konfederacji i PSL, a także ich kochanki, że nadal będziecie mogły korzystać z aborcji w Polsce' - słowa prawdy; dodać warto: 'a także członkinie w/w partii'
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  Wielki szacun pani Marto! Duma mieć takie rodaczki !
  "..zapewniam was wszystkie, w szczególności córki, siostry, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte żony posłów PiS, Konfederacji i PSL, a także ich kochanki, że nadal będziecie mogły korzystać z aborcji w Polsce."
  Mam jeszcze jedną odezwę do kolejnych żon, kochanek i ich dzieci rozsianych na lewo i prawo;
  Wbijcie w końcu do podłych łbów swoich synalków, partnerów, ojców, wujaszków i księży, że to mężczyzna" robi "ciążę kobiecie, nie na odwrót!
  W związku z ludzką odpowiedzialnością, to on jest niemal w 100 procentach odpowiedzialny za niechciane, nieoczekiwane, przypadkowe ciąże, a co za to idzie, aborcję!
  Antykoncepcja dla panów jest wszędzie dostępna, łatwa w obsłudze, tania i nie szkodzi zdrowiu. To żadna łacha nie robić świństw kobietom stosując antykoncepcję, to święty obowiązek cywilizowanego, świadomego człowieka. Czas się uczłowieczyć demoniczne samce!
  @sekwoja16
  Było trefne hasło SK - ochrzcij i pochowaj se fiuta. Lepiej zwalczać przyczynę niż skutek.
  60% obywateli w PL nie ma praw podstawowych, a 52% pełnego dostępu do opieki medycznej.
  Zakaz aborcji - również ze wskazaniem społecznym oznacznacza prawny zakaz dostępu do opieki medycznej.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @sekwoja16
  Przez swoje durne "samiec twój wróg" i feministyczne tripy odkleiłyście się od rzeczywistości tak skutecznie, że PiS wam może zakazać aborcji i wprowadzić rejestr ciąż a wy nie zrobicie nic. Oprócz siostrzanego pomachania parasolkami i pohukiwania "w y p i e r d a l a ć".

  Ruch polityczny ocenia się po skuteczności. To wystaw sobie sama ocenę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @sekwoja16
  To ciekawy pogląd, że mężczyzna " jest niemal w 100 procentach odpowiedzialny za niechciane, nieoczekiwane, przypadkowe ciąże" Kobieta nie miała w nich udziału? Nie mogła powiedzieć "Chwila, czy masz prezerwatywę? Bo ja jestem niezabezpieczona." Czas przestać prowadzić głupkowate gierki "chciałabym, ale nie wiem" i mówić co się chce i jak się chce, cwane samice!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @sekwoja16
  Tak, a kobieta jak murzyn po nocy we mgle, nieświadoma i niewinna.
  Poskaml sobie tutaj póki możesz, a na strajku i tak was pogonią.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @nikanor
  Chwila , chwila ...czytaj co napisane, nie co chciałbyś przeczytać, sierotko. Nikt nie postuluje "samiec twój wróg"!Kocham i podziwiam mężczyzn, gardzę cwanymi samczykami, których najwięcej w polityce.
  Z całą stanowczością stwierdzam, że nieodpowiedzialny, cwany, podły samczyk radośnie kopulujący na lewo i prawo, nie troszczący się o poczęcie i zrujnowane życie, zdrowie partnerki, to gnój do potęgi!

  Gdybyś raczył z uwagą wysłuchać wystąpienia Broniarczyk w sejmie, wiedziałbyś, że ani pis, ani zboczony kler, ani nikt inny nie może i nie zabroni kobietom decydowania o swoim ciele i życiu. Zakazać mogą sobie w gębie, nie w praktyce,dobrze o tym wiecie.
  Będziemy rejestrować i nagłaśniać kolejne żony /kochanki/materace; poczęte z tego na lewo i prawo, urodzone i nie urodzone ;skutki radosnej rozwiązłości święto .ebliwych polityków, kleru i wszystkich świętoszków zaglądających z wypiekami w cudze majty. Zobaczymy kto na tym gorzej wyjdzie.
  Pan Kuchciński, Pięta, Marcinkiewicz, Kurski itp już wiedzą co znaczy "opinia publiczna" Zasada bumerangu to nieuniknione prawa fizyki na tej planecie, czy wcześniej czy później zmaterializują się.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @lenet
  Bank może cię pozbawić oszczędności i zrujnować jeżeli nie zapytasz czy mają odpowiednie zabezpieczenia przez utratą twojego życiowego wkładu?
  Kobieta ma facetowi kupować prezerwatywę, prosić, przekonywać i wciskać na napalonego członka ? Sam prowadzisz głupawe bierki udając Greka, mam nadzieję, nie znajdziesz ofiary do rozgrywania.
  Powtarzam z uporem maniaka i oczekuję, że wreszcie dotrze do pacjentów specjalnej troski ; Kobieta ponosi wszelkie skutki zapłodnienia, mimo że sama siebie nie zapładnia, robi to mężczyzna. Ludzką logiką, świadomością, to on jest za to odpowiedzialny, na nim spoczywa zabezpieczenie, jeżeli jest mężczyzną, nie samcem w rui, wychowanym w przeświadczeniu, że jemu wszystko wolno i za nic nie musi ponosić konsekwencji.Owszem, kobiety rozsądne w większości na to nie liczą, ale czy to jest OK?
  Zakażenie chorobą partnera/ partnerki podlega kodeksowi karnemu. Dlaczego beztroskie zapładnianie kobiet, czy wrobienie partnera w dziecko ,którego sobie nie życzą, nie?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @sekwoja16
  Kobieta nie ma kupować facetowi prezerwatywy. Kobieta ma z nim uzgodnić, czy i jakie zabezpieczenia stosują i wymagać realizacji tych uzgodnień. Istnieją różne rodzaje zabezpieczeń i sprawą wspólną jest wybór którejś z nich. Po prostu. I dopiero, kiedy on to uzgodnienie złamie, to kobieta może mieć do niego pretensje. W drugą stronę tak samo. A tak w ogóle - czy Ty rozumiesz, co to jest partnerstwo i równouprawnienie? Rozumiesz, że nikt nikomu łaski nie robi? Czy rozumiesz, że obciążając odpowiedzialnością za efekty seksu wyłącznie mężczyzn robisz z kobiet istoty pozbawione świadomości i podmiotowości?
  A co do banku - wkłady do 100 tys. EUR mają gwarancje państwowe. To wiedza ogólnie dostępna, ale jak widzę też nie dla Ciebie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wystąpienie pani Lempart było bardzo dobre "Naprawmy to", spokojne i merytoryczne, te wszystkie późniejsze były emocjonalne, a te anti choice pełne patosu i wielkich słów. Na tle faktograficznego i konkretnego wystąpienia Lempart (brawo!) te inne były dość żałosne.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  co to za cenzura?
  dlaczego usunięto moj wpis o p. Lempart?
  jak wzywa do ataków na kościoły jak w Argentynie?
  niekumaci mogą sobie znaleźć filmy z Argentyny kiedy to podczas odbywającej się w San Juan Krajowej Konferencji Kobiet (23-25 listopada 2013), podczas której środowiska feministyczne oraz LGBT dyskutowały o "wyzwoleniu spod patriarchalnego terroru".
  a GW popełnia artykuł o Kaczyńskim i pisze o rzekomych atakach na kościoły. Szpala :"Obrona" kościołów, pałowanie kobiet, mur na granicy. Z tym kojarzyć się będą rządy wicepremiera Kaczyńskiego 22.06.2022, 12:36
  @MichalzOlsztyna
  Spadaj.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @MichalzOlsztyna
  Jeżeli stwierdzanie faktów i prawda dla ciebie są atakiem, to tylko współczuć.
  Wiesz przynajmniej dlaczego w Argentynie podpalono kościół, ściślej polski kościół ? i pomalowano na czerwono pomnik JPII?
  W Argentynie polski ksiądz zaprzeczał z ambony ludobójstwu chrześcijańskich misjonarzy na rdzennych mieszkańcach i ich dzieciach.
  Sprawa głośna i niezmiernie bulwersująca na całej kuli Ziemskiej.
  Episkopat argentyński przeprosił za haniebne słowa demonicznego księdza i przeniósł na głuchą prowincję, nasz wyświęcony rodak nikogo nie przeprosił.
  Efekt jest taki, że cała społeczność argentyńska jest mocno przeciw Polakom, takimi ambasadorami na świecie są nasze pastuchy, nie pierwszy ani ostatni raz, niestety.(Gil, abp Wesołowski itp)
  Jako nasz prawdziwy, narodowy kato lik jak zwykle odwracasz kota ogonem, wzorem potwora z Torunia, który właśnie wstawił się za demonicznymi siostrami z Jordanowa.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @sekwoja16
  Podobnie jest w Kanadzie, gdzie polskie klechy przyprawiły Polonii gębę
  wrogów prawdy o losie rdzennych ludów.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @MichalzOlsztyna
  Zapomniałeś dodać jeszcze, że w Ameryce Murzynów biją.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @sekwoja16
  nie o tym ... lemingu
  nie o JP2 chodzi, ale cóż żółć mozg co zalała...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @widal53
  W południowej?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @sekwoja16
  srakwoja jak zawsze te same głupoty.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @MichalzOlsztyna
  Prawacka sierotko? Natura człowiekowi i nie tylko, dała prawą i lewą półkulę mózgową. Zdrowy używa obu!
  Żółć ciebie zalewa, nie projektuj.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @sekwoja16
  ofermo - nawet nie wiesz o czym piszę
  czytanie ze zrozumieniem na poziomie przedszkola
  i kto tu nie używa mózgu?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0