"Nasza zjednoczona opozycja jest zdeterminowana zaangażować się w walkę o pełne prawa człowieka dla lesbijek, gejów, biseksualistów, ludzi transgender, queer i interseks w Polsce"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szkoda, że to nieprawda... 

List od Donalda Tuska, Roberta Biedronia, Włodzimierza Czarzastego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Adriana Zandberga i Szymona Hołowni

Do społeczności LGBTQ w Polsce od Bloku Demokratycznego Zjednoczonej Opozycji

W tegorocznych obchodach Miesiąca Dumy chcemy celebrować ważny przekaz: „Jesteście włączeni, jesteście z nami!". Zróżnicowane doświadczenia i perspektywy oraz wkład, jaki wnosicie do Opozycji Demokratycznej w Polsce, czyni nas silniejszymi w walce o zwycięstwo. W wielości jedność!

Obywatelska blokada furgonetki z homofobicznymi hasłami na ulicy Wajdeloty w Gdańsku
Obywatelska blokada furgonetki z homofobicznymi hasłami na ulicy Wajdeloty w Gdańsku  Fot. Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl

Nasza zjednoczona opozycja jest zdeterminowana zaangażować się w walkę o pełne prawa człowieka dla lesbijek, gejów, ludzi biseksualnych, transgender, queer i interseks w Polsce. Wraz z partnerami z organizacji działających na rzecz ludzi LGBTQ będziemy pracować razem nad znalezieniem rozwiązań dla wyzwań, jakie niesie dostosowanie polskiego prawa do równego traktowania wszystkich polskich obywateli.

Jesteśmy świadomi dyskryminacji, prześladowań i odrzucenia, jakich doznają polscy obywatele LGBTQ od instytucji państwa, organizacji społecznych inicjowanych lub wspieranych przez państwo, instytucji kultury, nauki, dużej części polskiego społeczeństwa i katolickiej hierarchii kościelnej. Jesteśmy przekonani, że nasz wspólny wysiłek przyniesie długo oczekiwana zmianę i uczyni z Polski kraj bardziej tolerancyjny i otwarty na różnorodność. Będziemy dążyć do otwierania naszych struktur partyjnych na osoby LGBTQ i podnoszenia ich widzialności wśród opozycji.

Świętując Miesiąc Dumy, nie możemy zapominać, że mimo dokonującego się powoli postępu nasze społeczeństwo nadal cierpi na brak edukacji o seksualności człowieka, o paśmie ludzkiej seksualności i tożsamości płciowej. Nasze szkoły są pustyniami edukacji seksualnej, a Polska jest liderem homofobii w Unii Europejskiej w rankingu ILGA, organizacji afiliowanej przy UE.

Ludzie LGBTQ są w politycznych kampaniach rządzącej prawicy odczłowieczani, dyskredytowani, ośmieszani i wulgarnie atakowani. Głowa państwa nazywa tęczowych obywateli swojego kraju „ideologią", a nie ludźmi. W kościołach hierarchowie katoliccy sieją nienawiść i z krzyżami w rękach wygłaszają kalumnie o „tęczowej zarazie". Ludzie LGBTQ doznają na polskich ulicach przemocy. 70 proc. tęczowych dzieci i młodzieży ma myśli samobójcze. Ponad 40 proc. z nich jest bezdomnych. Samobójstwa popełniają 14-latki prześladowane w szkołach, domach i lokalnej społeczności.

Cichy protest pod krakowską kurią przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego o 'tęczowej zarazie'.
Cichy protest pod krakowską kurią przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego o 'tęczowej zarazie'.  ADRIANNA BOCHENEK

Polska odmawia uznania małżeństw jednopłciowych polskich obywateli zawartych za granicą. Polska odmawia paszportu i numeru PESEL polskim dzieciom dwóch matek i dwóch ojców. Polska nie ma w systemie prawnym przestępstw z nienawiści na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wbrew opinii większości społeczeństwa Polska nie dopuszcza związków ludzi tej samej płci. Takiej dyskryminacji doznaje w naszym kraju około 10 proc. populacji. To znaczy, że Polska nie traktuje wszystkich swoich obywateli równo i jest krajem łamiącym prawa człowieka.

Będziemy walczyć o prawdziwe miejsce Polski w Europie. Będziemy walczyć o różnorodność, z której płynie prawdziwa siła.

Happy Pride, Bracia i Siostry LGBTQ w Polsce i na świecie!

PS Ten list powstał w mojej wyobraźni, bo w głowie mi się nie mieści, że mógłby nie powstać. W USA do społeczności LGBTQ napisał oficjalną notę sekretarz stanu Antony Blinken, nie wspominając o prezydencie Bidenie.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Gdyby autorka się jakkolwiek interesowała polską polityką, to wiedziałaby, że politycy lewicy mówią takie rzeczy co roku, jak również biorą udział w marszach równości. Rozumiem, że dla wielu osób polityka kończy się na Tusku i Kaczyńskim, tylko po co kogoś takiego drukować?
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Szanowna autorko,

  opozycja polityczna ma wiele do zrobienia, ale przede wszystkim odebrać władzę cynicznemu psy...wi kierującemu się obsesją zostania dyktatorem. Tego mu trzeba by mógł pomiatać wszystkimi, także tymi, w imieniu których pani pisze. On nie zna żadnej innej przyjemności - żadnej !

  Więc i wam powinno zależeć na usunięciu tego cynicznego gnoma gardzącego wszystkimi. W tym celu trzeba, by do wyborów poszło jak najwięcej obywateli, którzy mają dość podłej władzy. Jednak lata propagandy (TVP, TvTrwam, ambony KK) nie pozostały bez wpływu na to, jak znaczna część obywateli postrzega właśnie was. Im będziecie (przed zmianą władzy) głośniejsi, bardziej widoczni, tym więcej wyborców zostanie przy PiS-ie i ... będzie jak jest.

  Dlatego namawiam do zachowań taktycznych, nie tylko do przeciwskutecznych gestów. No, chyba że podoba wam się ginąć na barykadach.
  @ryyys4309
  Właśnie. Strefy wolne od LGBT to opozycja tworzy czy pis. Czy zdaniem Autorki to też ,,wina Tuska"? ,,Pomagajcie" tak dalej przed wyborami, a pis przestanie ogłaszać strefy wolne od LGBT, a zacznie tworzyć prawdziwe DLA LGBT i innych wrogów ludu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie mówię że to niewłaściwe. Wręcz przeciwnie. Tylko kto po tym weźmie na siebie odpowiedzialność za wtedy całkowicie pewną kolejną wygraną odnowy moralnej?
  Przy czym nie jest powiedziane, że i tak by nie wygrali, ale wtedy to napewno.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Autor tego listu chce by PiS rządził w tym kraju kolejną dekadę? Bo prawda jest brutalna - polskie społeczeństwo w dużej mierze jest nadal konserwatywne. Jeśli opozycja weźmie "na sztandary" hasła LGBT, ma zagwarantowane że najbliższych wyborów nie wygra... :-|
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Ja bym jednak wolał by politycy skupili się na ważniejszych sprawach. Rozumiem, że to ważne dla tych społeczności, ale nie zmienia to faktu, że to jest niewielki margines całego społeczeństwa.

  Efekt tych wszystkich marszów równości i kwiecistych pochwał dla LGBTQ++ to głównie zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Sam obserwuję rosnącą niechęć w swoim otoczeniu, jako efekt ich ciągłych rządań i wymagań i traktowania jak księżniczek na ziarnku grochu.

  Nieprzekonywujące jest to, że LGBTQ++ to ludzie nie ideologia, skoro domaga się konkretnych zmian, ruch który uważa, że wszystkie osoby LGBTQ muszą myśleć i chcieć tego samego. To jest tak samo durne hasło jak to o traktowaniu podmiotowym a nie przedmiotowym. I znam dwie osoby które są osobami LGBT, ale od ruchu LGBTQ++ coraz bardziej się odcinają.

  A z tymi myślami samobójczymi nie wiem czy tu nie zachodzi często przypadek, że korelacja nie oznacza implikacji. Szczególnie gdy młody człowiek który nie może się odnaleźć szuka swojej grupy w internecie, która daje mu prawdy objawione. Tak działają sekty na całym świecie. I nadal jeśli chodzi o samobójstwa królują na całym świecie zwyczajni, a więc nieistotni mężczyźni heteroseksualni. Ale oni nikogo nie obchodzą.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0