4 czerwca 2022 r., w rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych po 1989 r., rozpoczęła się II edycja projektu Tour de Konstytucja. W podróż Tour Busem znów wyruszą przedstawiciele sędziów, prokuratorów, adwokatów i innych zawodów prawniczych, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i świata kultury. Wśród nich m.in. prof. Adam Bodnar, Wanda Traczyk-Stawska, prof. Marcin Matczak, Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn, Waldemar Żurek, Katarzyna Kwiatkowska, Danuta Przywara, Andrzej Chyra czy Zbigniew Hołdys.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

4 czerwca 2022 r., w rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych po 1989 r., rozpoczęła się II edycja projektu Tour de Konstytucja, który w tym roku wyruszyła w Polskę pod hasłem: „Z Europą nam po drodze…".

Link do debaty na fanpejdżu Tour de Konstytucja.

Tour de Konstytucja to projekt fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Pomysłodawcą i prezesem fundacji jest Robert Hojda.

Realizowany jest przy współpracy aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i innych liderów opinii, skierowany do wszystkich, którzy pragną wolnej, otwartej i demokratycznej Polski. To cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, angażujący społeczności lokalne.

W ubiegłym roku w ramach I edycji zorganizowano ponad 80 przystanków, rozdano 13 tysięcy egzemplarzy konstytucji, a Tour Bus pokonał ponad 8600 km.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji, tak i w tym roku w podróż Tour Busem jadą przedstawiciele sędziów, prokuratorów, adwokatów i innych zawodów prawniczych, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i świata kultury. Wśród nich m.in. prof. Adam Bodnar, Wanda Traczyk-Stawska, prof. Marcin Matczak, Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn, Waldemar Żurek, Katarzyna Kwiatkowska, Danuta Przywara, Andrzej Chyra czy Zbigniew Hołdys.

Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie w Słupsku na bulwarach nad Słupią przy Białym Spichlerzu o godzinie 17.

– Na uczestników wydarzenia czeka szereg atrakcji, m.in. punkt Europe Direct, warsztaty terapii zajęciowej oraz stanowiska wytworów lokalnych rzemieślników. Jednocześnie dla najmłodszych uczestników zorganizowane zostaną gry i zabawy nawiązujące zakresem do tematu wydarzenia – zachęca Danuta Wawrowska, prezeska organizatora przystanku w Słupku stowarzyszenia Kobiecy Słupsk i adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej i członkini stowarzyszenia adwokackiego Defensor Iuris. Założycielka tego stowarzyszenia mec. Kinga Dagmara Siadlak jest współorganizatorką tegorocznego Touru wspólnie z Robertem Hojdą.

– Na przystanek startowy zaprosiliśmy znamienitych gości. Słupszczanie będą mogli porozmawiać z Danutą Przywarą, przewodniczącą Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Katarzyną Kwiatkowską, prezeską stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, i sędziami: Igorem Tuleyą i Pawłem Juszczyszynem.

Widzowie uczestniczyli w debacie, podczas której eksperci mówili „ludzkim językiem" o prawie. Można było sprawdzić swoją wiedzę o relacji prawa polskiego i unijnego i wziąć udział w quizie z nagrodami. Była także symulacja rozprawy, podczas której uczestnicy wcielili się w rolę sędziego, pełnomocników, stron postępowania i świadków. Nie zabrakło także akcentów muzycznych. Wystąpiły m.in. Agnieszka Siepietowska i Luiza Gawrońska, która zaśpiewała swój niedawno nagrany utwór „Przypadkiem". Jak zawsze każdy uczestnik wydarzenia dostał własny egzemplarz konstytucji.

W kolejne dni Tour Bus z Robertem Hojdą za kierownicą odwiedzi:

Polanów (5 czerwca, godz. 12.30 park miejski),

Darłowo (7 czerwca, godz. 14.00 plac Kościuszki),

Potęgowo (8 czerwca, godz. 16.00 ul. Szkolna 2B plac przy Gminnym Centrum Kultury),

Łebę (9 czerwca, godz. 16:00 skwer Rybaka przy ul. Kościuszki 15).

Potem będzie Puck (10 czerwca), Sopot i Pruszcz Gdański (11 czerwca), Gdynia (12 czerwca). Dalszy rozkład jazdy można śledzić na stronie https://tour-de-konstytucja.pl/.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem