Ogromne podziękowania dla całego polskiego społeczeństwa, które wykazuje solidarność, hojność, szlachetność i ogromną chęć pomocy. Wszyscy - Białorusini i Ukraińcy - bardzo to doceniamy i jest to dla nas bardzo ważne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziękuję za solidarność. Apel do polskiego społeczeństwa

Jakiś czas temu za pośrednictwem Waszej gazety zwróciłem się do polskiego społeczeństwa ze słowami wdzięczności i uznania za wsparcie, jakiego udzieliło narodowi białoruskiemu po wyborach w 2020 roku . Dla nas, Białorusinów, było to naprawdę bardzo ważne.

Dzisiaj chciałbym się zwrócić do Polaków w związku z wydarzeniami w Ukrainie.

Zbrodniczy reżim rosyjski pod przewodnictwem Putina wywołał bezprecedensową agresję wobec sąsiedniego suwerennego mocarstwa, które wybrało swoją ścieżkę rozwoju i nie chciało się podporządkować woli wschodniego sąsiada, którego celem było odtworzenie imperium. Dziś cały świat pokazuje solidarność z narodem ukraińskim, który walczy o swoją niezależność i prawo do wyboru własnego losu.

Wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy Rosja zaanektowała Krym. Już wtedy stało się oczywiste, że poprzedni system bezpieczeństwa międzynarodowego ulega awarii, a Rosja staje się głównym zagrożeniem dla wszystkich sąsiednich państw. Zrozumiałe, że okupacja Krymu była nie do przyjęcia dla społeczności zachodniej, ale jej reakcja na działania Putina nie była wystarczająco ostra, co dało mu możliwość kontynuowania działalności przestępczej. I ostatecznie wszystko to przerodziło się w koszmar, który widzimy dzisiaj.

Osobiście do końca nie wierzyłem, że Putin zdecyduje się na inwazję. Wydawało się to nie do pomyślenia, niemożliwe, nierealne. I nie dlatego, że Putin jest tak humanitarny, ale z czysto racjonalnego, pragmatycznego punktu widzenia. Okazało się jednak, że kremlowski dyktator całkowicie oderwał się od rzeczywistości, że aby urzeczywistnić swoje utopijne złudzenia, jest gotów poświęcić tysiące niewinnych istnień ludzkich, dobrobyt swojego kraju i jego przyszłość. I tym razem odpowiedź cywilizowanego świata okazała się całkiem odpowiednia. Przyjęte sankcje zadały potężny cios rosyjskiej gospodarce , która w dającej się przewidzieć perspektywie z pewnością doprowadzi do upadku reżimu Putina.

Wojna w Ukrainie doprowadziła do powstania ogromnej liczby uchodźców - ludzi uciekających przed kulami, bombami i pociskami, którzy stracili schronienie i wszystko, co było im drogie. I tutaj osobno chcę zwrócić uwagę na rolę Polski, która przyjęła tysiące Ukraińców. Tak jak wcześniej Polska przyjęła u siebie wielu Białorusinów uciekających przed krwawym reżimem Łukaszenki. Ogromne podziękowania dla całego polskiego społeczeństwa, które wykazuje solidarność, hojność, szlachetność i ogromną chęć pomocy. Wszyscy - Białorusini i Ukraińcy - bardzo to doceniamy i jest to dla nas bardzo ważne.

Ważne jest, aby pamiętać, że mamy dziś jednego wspólnego wroga - Rosję, i ten wróg musi zostać pokonany. Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem nam się to uda.

Dmitry Kuratnik

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Tylko że w Polsce jest jeszcze wróg wewnętrzny: Zorganizowana grupa przestępcza Kaczenki.
@ryyys4309
On jest do pokonania i to łatwo. Wystarczy, że Polacy, szczególnie ci, którzy nie chodzą do wyborów a to ok. 50% ruszą tyłki i zrobią coś dobrego dla Polski.
już oceniałe(a)ś
6
1
@cholinexy
Czyli jest bardzo trudna do pokonania...
już oceniałe(a)ś
2
1
Napiszę, co przeczytałam w komentarzu internauty na Wyborczej jakiś czas temu.
Ukraina wygra. Jeszcze wyzwolić Białoruś i będziemy razem, a moskale niech idą na xuja. Niech się stanie.
@cholinexy
Byłoby pięknie gdyby Białorusini wyrwali się spod tyranii Łukaszenki, ale sytuacja w ich kraju jest bardzo trudna. Trzymam za nich kciuki i zastanawiam się jak im pomóc.
już oceniałe(a)ś
10
0
@cholinexy
Nikt nie powinien nikogo na siłę wyzwalać. Białoruś po klęsce Rosji będzie miała swoją szansę. Ukraina na Majdanie dała radę, dadzą i Białorusini - jeśli będą wystarczająco zdeterminowani.
już oceniałe(a)ś
3
0
Panie Dmitry, nie godzę się na wciąganie Polski w wojnę z Rosją. Ta obecna wojna na Ukrainie to jest wojna amerykańsko-rosyjska, tyle że cierpi na rym Ukraina.
@jotbe1954
właśnie taka jest opowieść z Kremla, zapomniałeś jeszcze o nazistach. Putin doskonale wie, że stworzył w Rosji rosyjski nazizm i militaryzm dlatego wyprzedzajco, co jest charakterystyczne dla dyktatorów, oskarżył o to kraj na który napadł. To nie USA napadły na Ukrainę czy Rosje
już oceniałe(a)ś
13
0