Skoro politycy nie potrafią się dogadać między sobą, mimo że biorą za to pieniądze z budżetu, czyli de facto od nas, to spróbujmy ich wyręczyć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po obserwacji tego, co robią politycy opozycji w kontekście wyborów, chciałbym zgłosić swój obywatelski postulat.

Jeśli nie potraficie się dogadać w sprawie wspólnej listy, to obywatele mogą Was wyręczyć.

Zgodnie bowiem z polską konstytucją każdy dorosły obywatel może nie tylko wybierać, ale też być wybierany.

Niech więc każdy mądry i pracowity człowiek posiadający wiedzę o zasadach funkcjonowania państwa, kto w lokalnej społeczności cieszy się szacunkiem lub uznaniem mieszkańców, zgłosi swoją kandydaturę lub zostanie zgłoszony w wyborach.

Zapomnieliśmy bowiem chyba już dawno, że poza systemem partyjnych list też można wystartować w wyborach i odnieść sukces.

Skoro politycy nie potrafią się dogadać między sobą, mimo że biorą za to pieniądze z budżetu, czyli de facto od nas, to spróbujmy ich wyręczyć.

System D’Hondta, który od dziesięcioleci odebrał demokracji przywilej wyborów bezpośrednich, nie może być dla obywateli straszakiem.

Jeśli mamy przegrać wybory z powodu głupoty polityków i partii politycznych, to zróbmy to godnie sami, bez pośredników. Politycy, którzy udają, że nie rozumieją zagrożenia dla kraju z powodu braku wspólnego startu w wyborach, nie są warci naszych, czyli podatników, pieniędzy.

Jeżeli chcemy zmienić obraz Polski, to przestańmy już ich o to prosić. Bo słuchać tych pseudoliderów już się nie da. Trudno spokojnie dać się prowadzić na rzeź jak przysłowiowe stado baranów.

Marek Owczarski

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Świetna rada Wujku, pycha! Partia Razem próbowała tego kilka lat temu, ich największy samodzielny sukces to 3,2%. Powodzenia.
już oceniałe(a)ś
2
0
czytam:
"to zróbmy to godnie sami, bez pośredników"
pytam:
A konkretnie to jak?
Założyć grupę inicjatywną, (to znaczy nową partię)?
już oceniałe(a)ś
2
0
Jest takie cos jak sila argumentow ale sa rowniez argumenty sily.
już oceniałe(a)ś
0
0