Tytuł "klęska" nie pasuje do obrońców Azowstalu - pisze czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowna Redakcjo,

jestem stałym czytelnikiem "Wyborczej" i bardzo sobie cenię profesjonalizm Waszych dziennikarzy i redaktorów. W olbrzymiej większości zgadzam się z wyrażonymi opiniami, cenię trafność przekazów.

Tym razem chcę wyrazić sprzeciw wobec zupełnie nieadekwatnego moim zdaniem tytułu na pierwszej stronie "GW" z 18 maja: "Klęska Azowstalu". Dopiero w dalszej części tekstu jest mowa, że " ponad 250 ukraińskich obrońców poddało się Rosjanom " .

Co zatem jest ważne? I dlaczego?

Jak wcześniej relacjonowali korespondenci "GW", TVN, także niezależni, np. Mateusz Lachowski (wspaniałe relacje!), trwające 82 dni walki w Mariupolu, potem tylko w Azowstalu, związały na tym froncie kilkanaście tysięcy żołnierzy rosyjskiej armii, dysponujących i używających wszelkiej śmiercionośnej broni (w tym zakazanej konwencjami). Obrońcy miasta i Azowstal wyłączyli z walki ponad 6000 żołnierzy, żołnierze w bunkrach opiekowali się cywilami w schronach, ranni żołnierze dzielili się z nimi racjami żywności. Dlatego słowo "klęska" tu nie pasuje!

Prawdą jest natomiast, że się poddali po wypracowaniu bardzo trudnych warunków wyjścia ze schronów, po wykonaniu żołnierskiego obowiązku nie w 100 proc., ale wielokrotnie więcej.

Słowo "klęska" ma wiele odniesień (patrz słowniki), ale w tej sytuacji jest krzywdzące, sugerujące mimochodem jakiś ciężar winy organizacyjnej, co kłóci się z bezprzykładnym bohaterstwem człowieka.

Bitwa o Mariupol i obrona Azowstalu z pewnością przejdą do historii jako najbardziej spektakularne przykłady skutecznej obrony z wielokrotnie przeważającą machiną, ale już dziś ważny jest każdy przekaz medialny dla polskiego i ukraińskiego społeczeństwa, a sztandarem przekazu jest tytuł.

Z poważaniem

Janusz Rosuł, Płock

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Faktycznie, klęska w tytule była bez sensu. Obrońcy Azowstalu wywalczyli sobie miejsce w historii, nie tylko ukraińskiej.
już oceniałe(a)ś
22
2
Dziekuje za ten wpis. Oddaje honor i pokazuje wielkosc obroncow Mariupola.
już oceniałe(a)ś
16
2
Tym bardziej ze nawet nie wiemy czy to poddanie sie, nie jest zwyklym wykonaniem rozkazow (najprawdopodobniej tak).
Niestety takich sensacjonalistycznych tytulow, nie majacych wiele wspolnego z trescia artykulu, od czasu do czasu pojawia sie wiecej...
już oceniałe(a)ś
12
2
Prawda. Od początku wojny podziwiam niezłomność obrońców Mariupola i całym sercem współczuję mieszkańcom. Od dawna czuję potworną bezradność na myśl o tym, co ich czeka jeszcze. Posłuchanie rozkazu i poddanie się ruskim, to przecież kolejne bohaterstwo. Dzięki temu przeżyje część obrońców Azowstalu... Gdyby mi ktoś powiedział w 2014, że będę się próbowała modlić za żołnierzy pułku Azow, choć wcale nie potrafię tego robić, to raczej bym nie uwierzyła...
@magdolot1
mam tak samo
już oceniałe(a)ś
4
0
Obrońcy Azowstalu wykonali swoje zadanie bohatersko walcząc.
Teraz pewnie wykonali rozkaz. Oby tylko najgorsze nie było przed nimi.
już oceniałe(a)ś
3
2
Trudno nie zgodzic sie z ta inteligentna i trafna analiza sytuacji na froncie wschodnim !... Kazde dziecko w Polsce wie, ze kiedy bohaterscy obroncy Cywilizacji Zachodniej wypelzaja z dziur i zakamarkow zakladow Azowstal - z biala flaga i podniesionymi rekami - to to jest imponujacy, spektakularny SUKCES Ukrainy i zwiastun szybko zblizajacej sie, totalnej porazki ludobojcow W Putina, czyli rosyjskiego Adolfa Hitlera !...Podobno znany szeroko z obiektywizmu, legendarny dziennikarz Glosu Ukrainy Michnika, Waclaw Radziwinowicz, juz zauwazyl biala flage na jednej z wiez Kremla (sic !)....Im szybciej reszta ukrainskich, nacjonalistycznych bohaterow podda sie, tym szybciej nastapi kleska rosyjskiego okupanta i upadek morderczego regimu Putina ! CHWALA WIELKIEJ UKRAINIE !!!.... : )
@felek.54
Chodzi Ci o to, że pastwiąc się nad Azowcami, ruscy wreszcie będą mieli swoje małe, obrzydliwe i okupione śmiercią tysięcy wymordowanych cywilów... "zwycięstwo"?! Jeśli w ramach "denazyfikacji Ukrainy zdenazyfikują żołnierzy Azowa", którzy się poddali, to ci żołnierze będą nie tylko bohaterami. Oni staną się męczennikami. A ruscy?! Szkoda gadać... Od początku tej wojny bardzo się staram współczuć zwykłym mieszkańcom Rosji wkręconym w tryby imperialnej machiny, bardzo się staram odróżniać Rosjan od ruskich, ale już dłużej nie mogę... Sława Ukrajini. Herojam sława. Ukraina jest wielka nawet bez wykrzykników.
już oceniałe(a)ś
3
2