Jedyną sensowną odpowiedzią na obecną pożałowania godną sytuację jest bojkot - do czasu, gdy instytucje kultury i sztuki, chwilowo w gestii aparatczyków i miernot, trafią z powrotem w kompetentne ręce - pisze Sergiusz Kowalski w liście do Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sergiusz Kowalski podzielił się z "Wyborczą" swoją korespondencją z Żydowskim Instytutem Historycznym.

Jako do niedawna przewodniczący polskiej loży B’nai B’rith dostałem następujące zaproszenie:

Szanowny Panie Przewodniczący,

Kapituła Nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów w składzie: Ada Willenberg, dr Monika Polit oraz dr hab. Witold Mędykowski wybrała laureatów Nagrody za rok 2021: prof. Andrzeja Żbikowskiego w uznaniu osiągnięć naukowych oraz ośrodek edukacyjno-muzealny „Świętokrzyski Sztetl" w dziedzinie upamiętnienia.

W imieniu Pani Dyrektor Moniki Krawczyk, chciałam serdecznie zaprosić na Galę wręczenia Nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów 12 maja o godz. 18:00 do Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, ul. Tłomackie 3/5, Warszawa.

z poważaniem,

Lauren Colgan

Dział Projektów Kulturalnych i Komunikacji

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

Odpisałem następująco:

Szanowna Pani,

Żydowski Instytut Historyczny jest jedną z wielu instytucji kultury, które, jak Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta i ostatnio łódzkie Muzeum Sztuki , padły ofiarą krucjaty rządzącej partii. W jej imieniu minister Gliński rozjeżdża czołgami kulturę naszego kraju, posiłkując się prostymi, odziedziczonymi po PRL mechanizmami – strachem i serwilizmem.

Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że współpatronka nagrody ŻIH i moja przyjaciółka Maria Hirszowicz patrzy zza grobu z niesmakiem na popisy ministra i jego protegowanych, m.in. obecnej dyrektorki – osoby, której jedyną kompetencją jest gotowość służenia każdej władzy w zamian za karmienie nieposkromionych ambicji.

Skoro o apetytach mowa, przypomnę, że Gliński miał chętkę na Muzeum Historii Żydów "Polin" – zlekceważył konkurs, który sam rozpisał i który wygrał dotychczasowy dyrektor prof. Stola, a przegrała z kretesem jego faworyta mgr Krawczyk. Nie udało się przeforsować jej do Polin, więc wsadził do ŻiH, gdzie był jedynym decydentem . To, że dała się wystawić Glińskiemu, jest wystarczającym dowodem jej moralnej niekompetencji.

Z tych wszystkich powodów, droga Pani Colgan, nie przyjmę tego zaproszenia. Jedyną sensowną odpowiedzią na obecną pożałowania godną sytuację jest bojkot – do czasu, gdy instytucje kultury i sztuki, chwilowo w gestii aparatczyków i miernot, trafią z powrotem w kompetentne ręce.

A oto moja rada dla wszystkich, którzy są w podobnej sytuacji. Nie pozwólmy reżimowi i jego służalcom udawać, że wszystko jest w porządku, bo nie jest. Przypominajmy, kim są ludzie tacy jak Bernatowicz, Janowski, Krawczyk – miałkimi karierowiczami. Nie bierzmy w tym udziału. Dlaczego? Dlatego, że na dłuższą metę nie warto.

Z uprzejmością,

Sergiusz Kowalski

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Pięknie napisana odpowiedź. Tylko kto to doceni?
już oceniałe(a)ś
30
0
Brawo!
już oceniałe(a)ś
23
1
Szacun!
już oceniałe(a)ś
18
0
Neo-sędziowie, neo-artyści... pseudo-państwo.
już oceniałe(a)ś
13
0
Sergiusz Kowalski to wspanialy czlowiek, Glinski powinien
mu buty czyscic
już oceniałe(a)ś
10
0
Polityka kadYrowa *** ta sama od czasów stadniny w Janowie. AntyMidas. Czego tkną-zniszczą. Przyszedł czas na kulturę. Karawan podłej zmiany toczy się dalej. Po trupach. Jak długo jeszcze ten koszmar będzie trwał?
już oceniałe(a)ś
2
0
Maksimum treści w zwięzłej formie. Brawo, Panie Sergiuszu!
już oceniałe(a)ś
2
0
Brawo. Nic dodać nic ująć.
już oceniałe(a)ś
2
0