Apelujemy o podjęcie prac nad kompleksową reformą prawa, która nie tylko usunie bariery dostępu do większości zawodów i umożliwi obywatelom Ukrainy podejmowanie pracy na podobnych co Polacy zasadach, ale również stworzy proste i jasne procedury oraz ogólną deregulację, która zniesie bariery również dla obywateli Polski - apelują do parlamentarzystów FOR i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Parlamentarzyści

Wojna w Ukrainie doprowadziła do masowej emigracji obywateli Ukrainy do Polski. Skala imigracji już wcześniej znacząco wpływała na polski rynek pracy. Przepisy prawa niestety nie były i nadal nie są do tej sytuacji w pełni przystosowane; bywają niejasne, niedostateczne i niejednolite.

Otwieranie kolejnych branż przed cudzoziemcami skutkuje wzrostem jakości świadczonych usług, sukcesami w ograniczaniu braków kadrowych oraz niższymi cenami na skutek konkurencji. Mamy w tym zakresie pozytywne doświadczenia – otwarcie części zawodów medycznych na cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej dało oddech systemowi ochrony zdrowia w trudnych chwilach pandemii.

Zgodnie z badaniami z ostatnich lat, ponad 75 proc. cudzoziemców z Ukrainy pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Liczne zawody, w tym również zawody zaliczające się do deficytowych, są unormowane prawnie w sposób, który wyklucza wykonywanie ich przez cudzoziemców spoza UE. Nie możemy pozwolić sobie na marnowanie potencjału. Ignorowanie problemu doprowadzi do utraty rzesz wykwalifikowanych pracowników, którzy wybiorą kraje z bardziej przyjaznymi przepisami.

Jako Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza apelujemy o podjęcie prac nad kompleksową reformą prawa, która nie tylko usunie bariery dostępu do większości zawodów i umożliwi obywatelom Ukrainy podejmowanie pracy na podobnych co Polacy zasadach, ale również stworzy proste i jasne procedury oraz ogólną deregulację, która zniesie bariery również dla obywateli Polski.

Ze swej strony deklarujemy gotowość do podjęcia współpracy w tym zakresie, służymy wiedzą i doświadczeniem.

Fundacja FOR

Agata Stremecka, prezes zarządu

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza

Jacek Piechota, prezes zarządu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  jak to lecialo - niech jada
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Szkoda, że jak Balcerowicz powołał "zespól do odbiurokratyzowania gospodarki" to wtedy nie krzyczeli jego współpracownicy o tym, aby rzeczywiście coś zrobić. A teraz to im więcej biurokracji to więcej posad kontrolnych itp. Komuno wróć!!! bo wtedy to przynajmniej partia się ujęła za obywatelem w słusznej sprawie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0