Uważamy, że dobre czyny należy chwalić i ten społeczny zryw mieszkańców na rzecz naszych braci i sióstr z Ukrainy trzeba upamiętnić w miejskiej przestrzeni - piszą pomysłodawcy nazwania budowanej właśnie w Warszawie kładki pieszo-rowerowej Mostem Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ewa Dorota Malinowska-Grupińska

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Petycja ws. Mostu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Warszawa i Warszawiacy z poświęceniem włączyli się w kampanię humanitarną na rzecz setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do naszego miasta. Urząd m.st. Warszawy, urzędy dzielnicowe i jednostki zorganizowały szeroko zakrojone działania pomocowe. Tysiące mieszkańców zaangażowało się w wolontariat, wspomogło zbiórki rzeczowe lub przyjęło pod swój dach uchodźców. Organizacje pozarządowe prowadzą różnorodne akcje pomocowe. Szkoły przyjmują, wspierają i integrują nowych uczniów z Ukrainy. Firmy przekazują wsparcie rzeczowe oraz finansowe. Każdy się angażuje.

Jeśli ta sytuacja była testem na człowieczeństwo, można stwierdzić, że Warszawianki i Warszawiacy zaliczyli go na medal. Wdzięczność widzimy po twarzach tych wszystkich uchodźców, którzy trafiają do miejskich punktów pobytowych, gdzie angażujemy się w pomoc.

Uważamy, że dobre czyny należy chwalić i ten społeczny zryw mieszkańców na rzecz naszych braci i sióstr z Ukrainy trzeba upamiętnić w miejskiej przestrzeni.

Stąd zwracamy się do władz m.st. Warszawy o nadanie budowanej obecnie na Wiśle kładce pieszo-rowerowej nazwy Most Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. W naszym odczuciu będzie to idealny sposób na wyeksponowanie pozytywnych stosunków między naszymi narodami, a także uhonorowanie niesamowitego, społecznego zrywu mieszkańców na rzecz pomocy dla ukraińskich uchodźców.

Z uszanowaniem

Grzegorz Gruchalski

Przewodniczący

Warszawskie Forum Samorządowe

Mateusz Komorowski

Fundator & Prezes

Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Brzmi jak " przyjaźń Polsko Radziecka"
już oceniałe(a)ś
0
0
Od kiedy Ukraińcy są przyjaciółmi Polaków?Nigdy w historii Polski !Pamiętać należy o rzezi wołyńskiej i tym,że Ukraińcy nigdy nie przeprosili za to ludobójstwo.Hasło "Sława Ukrainie"to hasło Bandery i jego kompanów.
@andi.11111
andrjusza, idi na...
już oceniałe(a)ś
0
0
Most Rzezi Wolynskiej.
już oceniałe(a)ś
3
6
To nasze wielkie, polsko-ukrainskie "kumbaya" nalezaloby zaczac od uczczenia Wielkiego Przyjaciela Polakow z Wolynia...czlowieka, do ktorego Naczelny Glosu Ukrainy - Adam Michnik - codziennie wzdycha i nuci milosne serenady... - STEPANA BANDERY !....
już oceniałe(a)ś
0
4