Każdemu, kto w odniesieniu do katastrofy smoleńskiej używa słowa "zbrodnia", przypominamy: wśród ofiar byli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, którzy pielgrzymowali na groby swoich Bliskich. Nazywając "zbrodnią" wypadek lotniczy, szargacie pamięć: i tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, i tych, których w straszliwy sposób zamordowano w 1940 roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List otwarty Federacji Rodzin Katyńskich na Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia 2022

Wojna załomotała do domu naszych Sąsiadów, wyważyła drzwi i niszczy życie. Szerzy się zbrodnia popełniana rękami żołnierzy rosyjskiego imperium.

Nie wolno porównywać śmierci. "Zbrodnia to słowo tak straszne, że nie przyjmuje przymiotników: to słowo odbiera dech, poraża zmysły i zatruwa wyobraźnię. Jedyne, co zbrodnie odróżnia, to miejsca, po których zapamięta je historia: dokonana w 1940 roku zbrodnia w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i w miejscach jeszcze nieznanych. Dokonana w 2022 roku zbrodnia w Buczy, Mariupolu, Irpieniu, Borodziance, Chersoniu i w miejscach jeszcze nieodkrytych.

My, Rodziny Katyńskie, wiemy, że zbrodniarzom nie uda się zakopać prawdy. Masowe groby przemówią. 13 kwietnia to dla nas symboliczny dzień ujawnienia prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Jednocześnie to wspomnienie wydarzeń sprzed 82 lat, kiedy Nasi Bliscy ginęli w lasach i więzieniach, a Ich rodziny wywożono w głąb ówczesnego Związku Sowieckiego. Dzisiaj w każdej ukraińskiej kobiecie, która ucieka przed wojną, widzimy nasze babcie wiezione na Syberię i do Kazachstanu. We łzach dzieci rozpoznajemy zapłakane twarze naszych matek i ojców, których sieroce dzieciństwo naznaczył Katyń.

Uchodźcom w 2022 roku chcielibyśmy przekazać serdeczne słowa otuchy: wrócicie do swoich domów. Doczekacie osądzenia sprawców i tej sprawiedliwości, której nam, Rodzinom Katyńskim, odmówiła historia.

My, Rodziny Katyńskie, z niepokojem śledzimy bieżące wiadomości. Wojna łomocze do drzwi – a w tym samym czasie zło podnosi rękę na nekropolie katyńskie. Drżymy o los Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie-Piatichatkach, Miednoje, Kijowie-Bykowni. Chroniąc żywych, nie zapominajcie o Pomordowanych.

A każdemu, kto w odniesieniu do katastrofy smoleńskiej używa słowa „zbrodnia", przypominamy: wśród ofiar byli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, którzy pielgrzymowali na groby swoich Bliskich. Nazywając „zbrodnią" wypadek lotniczy, szargacie pamięć: i tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, i tych, których w straszliwy sposób zamordowano w 1940 roku. Zamilknijcie wreszcie.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Podpisuję się pod listem jako prawnuk uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, uczestnika "buntu" gen. Żeligowskiego, obrońcy Lwowa 1939 r., zamordowanego w Charkowie.
  Od wielu lat wykorzystuje się Zbrodnię Katyńską tylko i wyłącznie w celu zdobycia i utrzymania władzy.
  To fałszywy patriotyzm na pokaz. Jednak niestety wielu się nabiera na ten cyniczny przekaz...
  już oceniałe(a)ś
  126
  0
  Ten list powinien być wydrukowany w paru milionach egzemplarzy i rozwieszony w każdym polskim mieście i wsi bo na pis-tv nie ma co liczyć ,może chociaż do części tzw twardego elektoratu by dotarło jaką hieną cmentarną jest jarosław i jego przydupas kremlowski agent antoni
  @2464
  Na kościołach.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @niezapowiedziany2
  Tak to dobry pomysł
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @2464
  Nie, ten list nie powinien być rozwieszony, bo elektorat pis nie czytuje niczego, co ma więcej niż trzy linijki tekstu, chyba że jest to jakieś "Życie na gorąco" albo inny szmatławiec.

  Ten list powinien być CZYTANY w kościołach całej Polski w niedzielę Wielkanocną, zamiast napuszonych, pełnych niezrozumiałego bełkotu listów episkopatu.
  Ale czego ja wymagam od zakłamanych polskich hierarchów...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Niestety, wrzawa podniesiona przez określone kręgi polityków, a związana z tak zwanym "zamachem smoleńskim" bardzo mocno przysłania Zbrodnię Katyńską. Młode pokolenie wie, że była jakaś zbrodnia w Smoleńsku, ale Katyń zaciera się w umysłach ludzi. Zostanie zapomniany.
  @Jozef_K
  Tak bo liczy się tylko ból starucha z żoliborza
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  @2464
  Jaki ból? to wściekłość, zaciekłość i żądza zemsty za to, że wszystko poszło nie tak. Nie umie przeżyć żałoby jak dojrzały człowiek. Ktoś inny musi być winny, a nie bylejakość i działanie bez trybu zaślepione nienawiścią, pragnieniem władzy i kontroli za wszelką cenę
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  @elemelek
  Jest jeszcze gorzej. On nie wie, co to żałoba, bo gdyby wiedział, to nie budowałby schodów do władzy z trumny brata, bratowej i innych zabitych w katastrofie. Ten człowiek nie posiada żadnych uczuć wyższych, to podręcznikowy psychopata.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @hubba_hubba
  Zgadza się.
  Normalny człowiek w obliczu nieszczęścia instynktownie szuka wsparcia u najbliższych. A jak się zachował ten psychopata? Córce tego rzekomo ukochanego brata nawet ręki nie podał na lotnisku, gdy klęczała przy trumnach rodziców. Jakby nie istniała.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Niestesty, to jest wołanie na puszczy. Oni mają głęboko w poważaniu ofiary z Katynia czy Charkowa, jak też same ofiary katastrofy lotniczej, bo dla nich liczy się jedynie mechanizm napędzający walkę o władzę. Po trupach (dosłownie) do celu. Tak więc nie przestaną.
  już oceniałe(a)ś
  64
  0
  Szanowni,
  wyślijcie to na Nowogrodzką, na Mickiewicza i może na adres sejmu i senatu - imiennie do wszystkich pisowskich posłów i senatorów ...
  @ObywatelkaBemowska
  Marszalak Grodzki moglby Panstwa list odczytac publicznie, w radiu i telewizji, oczywiscie nie tych PiSich. Moze cos by to dalo...
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @eh3.14
  W każdym medium. Marszałek Senatu ma prawo wystąpić z orędziem w KAŻDYM medium. I to jest dobry pomysł.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Pisowskie mąciwody dobrze wiedzą, że jak raz wypłynęli na katastrofie smoleńskiej, to i dalej pływać mogą. Póki ich suweren ostatniego tchnienia nie wyda. A to jeszcze trochę potrwa, nim wymiana w sposób naturalny się dokona.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  Spodziewalibyscie sie kiedys Panstwo, ze to wlasni obywatele, Polacy, politycy najwyzszego szczebla w Waszej ojczyznie, tak beda szargac pamiec Waszych bliskich, tak zaklamywac ich historie? Z Bogiem,Ojczyzna, i Honorem na ustach! Czysta zbrodnia, ale nie dla ludzi pozbawionych jakichkolwiek skrupulow, nie dla Jaroslawa Kaczynskiego.
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  Wiemy nawet, kto jest winien tej katastrofy, inspirator Truposław Kłamczyński i bezpośredni organizatorzy Jacek 70 mln. S i Anżej D .  są zapisy , które nie ,,zaginęły,, : 17 minut przed uderzeniem w ziemię kapitan Protasiewicz zadał pytanie dysponentowi lotu, na jakie lotnisko ma odchodzić, bo tu się nie da lądować, po kilku minutach dysponent lotu, czytaj prezydent Rzeczypospolitej, poprzez jakiegoś swojego pośrednika udziela mu odpowiedzi - należy lądować w Smoleńsku. Skoro dysponent lotu kazał lądować w Smoleńsku, to wylądowali w Smoleńsku. I nie ma żadnej wątpliwości, gdzie jest wina. Gdyby istniała jakakolwiek dokumentacja dowodząca, że był to zamach, to w tej atmosferze, jaka jest dzisiaj, znalazłyby się dziesiątki krajów, poważnych polityków czy Amerykanie, którzy dysponują przecież pewnego rodzaju nagraniami, co tam się w tym Smoleńsku stało - oni by z tym wyszli i pokazali to obrzydliwe oblicze Putina z 2010 r. Nikt tego nie robi, bo nic po prostu nie ma, zero dowodów, że tak było. I fatalne jest, że jak my będziemy to nagłaśniali, to propaganda Putina powie: o, proszę, to są wariaci, to antyrosyjska fobia. I tak jesteśmy o nią oskarżani, i ona przybiera taką postać jak u pana Kaczyńskiego, niestety.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0