Tu w Polsce, na Węgrzech i w całej Europie musimy wszyscy pójść jedną drogą zjednoczenia nie tylko w naszych krajach, ale i demokracji i demokratów w całej Europie, by już nigdy więcej nie spotkały nas podobne próby doprowadzenia gdziekolwiek do dyktatury - zwraca się KOD do węgierskich demokratów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do węgierskich Demokratów

Drodzy Przyjaciele,

od 12 lat nie ustajecie w walce z postępującą erozją demokracji na Węgrzech, Wasza walka, Wasz heroizm są dla wielu przykładem. Podjęliście mądrą decyzję o zjednoczeniu, zbudowaliście szeroką koalicję, tworzycie wartości, które nigdy nie zginą. Poruszeni zwycięstwem Viktora Orbána w zmanipulowanych wyborach, zwracamy się do Was z wyrazami solidarności i przyjaźni, bo robicie rzeczy wielkie, a ta porażka powinna Was tylko wzmocnić.

Wybory zostały rozstrzygnięte przez zniszczenie niezależnych mediów, zmasowaną propagandę na rzecz jednej strony, wykorzystanie publicznych pieniędzy, przez zmianę ordynacji na korzystną dla jednej partii i populistyczne wzmacnianie polaryzacji społecznej, przez niebezpieczną narrację dotyczącą mniejszości węgierskiej w Ukrainie w czasie hańby rosyjskiej agresji. Wreszcie, co może najważniejsze w obecnej sytuacji niepewności, przez eskalację poczucia zagrożenia i lęku. My Polacy znamy te metody. Za nami przegrane wybory, a zwycięstwo w kolejnych jest poważnie zagrożone.

Ale dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Tu w Polsce, na Węgrzech i w całej Europie musimy wszyscy pójść jedną drogą zjednoczenia nie tylko w naszych krajach ale i demokracji i demokratów w całej Europie, by już nigdy więcej nie spotkały nas podobne próby doprowadzenia do dyktatury gdziekolwiek, a nasze wspólne działania przyniosły - jak w Waszym hymnie -

"szczęśliwy los

Uśmierzając smutek znany od tak dawna,

I wszystkie grzechy wszystkich dni".

Komitet Obrony Demokracji

Polska

Tutaj przeczytasz także węgierską wersję listu

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No fajnie, wypada demokratom pod Orbanem współczuć.

  Tylko dlaczego polscy demokraci, w tym także KOD, siedzą jak mysz pod miotłą gdy Morawiecki, Kaczyński i reszta tej bandy robi to, co robi? Już się zmęczyliśmy?

  A czy nie można by zwołać demonstracji w sobotę, gdy będzie u nas szefowa KE?
  I pokazać jej, że podli kłamcy spod znaku PiS-u nie mają poparcia wszystkich obywateli!

  Może jednak zdążycie, wy ludzie KOD-u, Akcji Demokracji, Obywateli Rzeczypospolitej, Strajku Kobiet i innych demokratycznych formalnych i nieformalnych instytucji obywatelskich?
  @ryyys4309
  A Ty co robisz, zrobiłeś aby nie było w Polsce powtórki z Priwiślanskiego Kraju, PRL? A pamiętasz germanizację, biedę galicyjską? Paluszkiem pokazujesz co powinniśmy, a aktualne władze i doją ,doją Polskę niczym kiedyś magnateria.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @ryyys4309
  Działamy codziennie, zapraszamy na nasz fanpage i stronę ruchkod.pl. Dowiedzą się Państwo co robimy. A robimy aktywnością wolontariuszy. Zapraszamy w nasze szeregi, działajmy razem!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Powinno być "wstrząśnięci" nie "poruszeni" .- ech, polski trudna języka.
  @Lealola
  Nie zmieszani, wstrząśnięci;-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dodam coś jeszcze a propos tych, którym daliśmy Polską władać. To w większości ci, którzy na ten nierząd nie głosują wspierają nieszczęśników z sąsiednich krajów (bo także z Białorusi, choć nie Białorusinów). Skala tej pomocy - obywateli, nie władzy - dodaj nam samym otuch, wiary w zwykłą ludzką solidarność. To zostało zauważone w świecie i właśnie na tym zyskują politycznie ci podli kłamcy i oszuści od 7 lat dewastujący i Polskę i demokrację i przyzwoitość i atmosferę, którą ten kraj zatruli. Ci wspaniali Polacy wspomagający ludzi w potrzebie wspierają bandę cynicznych złoczyńców. Mimo to róbmy to, co należy. Ponoć warto być przyzwoitym. Nie dajmy sobie tego odebrać, bo to byłoby zwycięstwo szubrawców, którzy niestety reprezentują FORMALNIE Polskę.
  Ale dla nich miejmy 8*.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  To nie osłabi, a przeciwnie , wwwzmocni naszą przyjaźń. Naszą z wami i waszą z nami.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Gulaszowy suteren chce w jednym czasie ssać kasę z UE a jednocześnie liczy na tania ropę i gaz z Moskwy. Do tego zamierzał zagarnąć kawałek Ukrainy ale sie nie udało. Odpychające i odrażające państewko.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Rechot orbana w powyborczym przemówieniu na temat Ukrainy i Zelnskiego przejdzie do historii światowego zbydlęcenia !!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Głównym powodem klęski był brak odpowiedniego kandydata opozycji. Marki Zay jest równie niewiarygodny jak Kijowski i tak jak on powoli odejdzie w zapomnienie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tępa chołota wybrała!
  już oceniałe(a)ś
  2
  2