Przecież ci mężczyźni - rosyjscy żołnierze - to czyiś synowie, często mężowie i ojcowie. Czy ich matki i ojcowie widzą, kogo wychowali? Kim stają się po takich zbrodniach?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Widok rzezi dokonanej w Buczy, w Mariupolu odbiera mowę, sen, oddech. Ten świat nigdy już nie będzie wyglądał tak samo.

Chociaż żyję w zachodniej części Polski, podświadomie wizualizuję to, co dzieje się z kobietami i dziećmi na tej bestialskiej wojnie.

Czytaj także:

W Borodziance może być gorzej niż w Buczy. "Akty eksterminacji ludności"

Wydaje mi się, że jestem daleko, a to zaledwie 2000 km od mojego domu.

Mój i moich dorosłych córek głęboki protest wzbudzają potworne gwałty na kobietach i dzieciach, na dziewczynkach.

I zadajemy sobie pytanie: do jakiego stopnia młody mężczyzna staje się na wojnie bestią, która w takiej traumie, w takim strachu, dokłada poprzez swoją ohydną i absolutnie niczym nieusprawiedliwioną przemoc kolejną traumę - gwałt. Czy można wyrządzić drugiemu człowiekowi, słabszemu i bezbronnemu, gorszą krzywdę niż właśnie taka?

Przecież ci mężczyźni - rosyjscy żołnierze - to czyiś synowie, często mężowie i ojcowie. Czy ich matki i ojcowie widzą, kogo wychowali? Kim stają się po takich zbrodniach?

Wierzę, że każdy haniebny czyn, każda łza kobiet i dzieci, zwłaszcza dziewczynek, będą odkupione. Każdy zadany ból będzie pomszczony.

Wierzę w sprawiedliwość i adekwatną karę.

Jako matka dwóch dorosłych córek, ale również matka dorastającego syna.

Joanna Krawczyk

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Z jednej strony: bestia jest w każdym z nas. Nie tylko Rosjanie wiedzą, jak ją wypuścić, jak z prostego, normalnego chłopaka zrobić zwierzę.
Z drugiej strony: cała masa psychologów i socjologów po II Wojnie Światowej badała skąd w tylu ludziach wziął się taki kompletny zanik empatii. Zbadali - i wnioski nie są budujące: nasze dzieci wcielone do wojska w warunkach wojennych będą metodycznie zezwierzęcane, bo jako "ludzkie zwierzęta" będą bardziej posłuszne i bardziej skuteczne.
już oceniałe(a)ś
5
0
"Czy ich matki i ojcowie widzą, kogo wychowali?"
Przecież one są dumne ze swoich chłopaków! Fotografują się na mieście z literką Z
Poparcie pokolenia 50+ do wojny i sentyment tego pokolenia do ZSRR to główna przyczyna tego bestialstwa..
@dobry_czlowiek...
W miejscu wychowania tez tak robią, za zgodą matek i ojców (przecież to nie mydło, się nie zmydli ... znamy to też u nas).
już oceniałe(a)ś
1
0
Jest Pani bardzo naiwna sądząc, że ktoś odpowie za te morderstwa, gwałty , zniszczenia, kradzieże... Ludzie właśnie po to wywołują wojny, żeby bezkarnie zabijać, kraść , gwałcić. Historia to potwierdza niestety.
Sprawcy zwykle uchodzą sprawiedliwości. Owszem, może kogoś tam skażą i może nawet ukarzą dla przykładu, sale reszta sukinsynów pozostanie bezkarna. Dlatego trzeba tępić Rosjan ii ich biznesy jak tylko się da...
już oceniałe(a)ś
2
1
To banał, ale prawdą jest , że wojna obnaża najgorsze instynkty. Wielu się w tym zatraca. Z każdą wojną pytamy: skąd te zdziczenie? A przecież kiedy rozejrzymy się dookoła, poczytamy komentarze , jesteśmy pewni, że ich autorzy, w sprzyjających warunkach, nie staną się bestiami.
już oceniałe(a)ś
0
0
Joanna Krawczyk jest idiotką. Wierzy, że te zbrodnie "zostaną odkupione". JAK, kuźwa???
Nic nie zostanie odkupione. Nie ma czegoś takiego jak odkupienie zbrodni. Odkupić można nieruchomość, paser odkupuje od złodzieja fanty. Żadna zbrodnia nigdy w historii nie została odkupiona. W żaden sposób.
To katolskie brednie.
@willie1950
Ton Twojej wypowiedzi i pogarda dla autorki artykułu sprawia, że mam problem do jakiej grupy zakwalifikować Ciebie. Chyba nie katoli, ale może do kiboli.
już oceniałe(a)ś
0
0
pani wie ,ze nadzieja jest matka glupich i ,ze caly czas rodza sie co chwile potwory w ludzkiej postaci , ktore jak dorosna beda tak jak ci dzisiejsi mordowac zawziecie zwyklych ludzi bo maja w sobie takie geny , ze rodza sie mordercami , ktorym zabijanie sprawia przyjemnosc
już oceniałe(a)ś
0
0
Nie odkupione, ale pomszczone!!! Teoretycznie złoczyńca co najwyżej może odkupić swoje winy - nie wierzę w to.
już oceniałe(a)ś
0
0
Zachodzie! Rób coś!!!
@wbart
Właśnie robi. Wsparcie militarne Zachodu dla Ukrainy jest niesamowite i bezprecedensowe. Szkoda tylko, że my oprócz MANPAD niewiele wysyłamy.
już oceniałe(a)ś
0
0