Przed wyborami 2023 roku blisko 2 miliony gospodarstw domowych, mających stare telewizory i anteny, jeśli ich nie wymieni lub nie zmodernizuje, utraci dostęp do programów informacyjnych TVN-u i Polsatu ("Fakty" i "Wydarzenia"). Będzie mogło oglądać tylko "Wiadomości", "Teleexpress" i "Panoramę" TVP oraz TVP Info.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Agresja Putina pretekstem do ograniczenia wolności mediów w Polsce

Kilka milionów telewidzów w Polsce utraci dostęp do innej niż rządowa informacji. Techniczna zmiana sygnału telewizyjnego obejmie wszystkich nadawców telewizyjnych z wyjątkiem TVP, która dostała na to czas do końca przyszłego roku. Urząd Komunikacji Elektronicznej uwzględnił jej wniosek o to „w związku z wojną w Ukrainie", tak jakby rosyjska agresja nie miała znaczenia dla innych nadawców.

W ten sposób przed wyborami 2023 roku blisko 2 miliony gospodarstw domowych, mających stare telewizory i anteny, jeśli ich nie wymieni lub nie zmodernizuje, utraci dostęp do programów informacyjnych TVN-u i Polsatu („Fakty" i „Wydarzenia"). Będzie mogło oglądać tylko „Wiadomości", „Teleexpress" i „Panoramę" TVP oraz TVP Info.

I o to właśnie chodzi rządzącym. Tak jak w putinowskiej Rosji nachalna, nienawistna i zakłamana propaganda, TVP ma zapewnić PiS władzę na następną kadencję. Wobec dezinformacji nadawcy publicznego wybory nie będą równe, bo obywatele nie będą mieli dostępu do rzeczowych, a nie propagandowych informacji i opinii.

Apelujemy do Rzecznika Praw Obywatelskich, broniącego naszego prawa do informacji, do Komisji Europejskiej oceniającej stan praworządności w Polsce i do Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC), do którego należy polski UKE, o sprzeciw wobec tego dalszego ograniczenia wolności mediów w Polsce.

Towarzystwo Dziennikarskie

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Urząd Komunikacji Elektronicznej uwzględnił jej wniosek o to ?w związku z wojną w Ukrainie", tak jakby rosyjska agresja nie miała znaczenia dla innych nadawców." - przyznali to sami TVP ma związek z wojną na Ukrainie ! Będą to wykorzystywali jak pandemię !
  @Lessmeansmore
  Sąd powinien nakazać TVP proporcjonalne czasowo korzystanie z programów wyborczych wszystkim partiom. Brak dostępu do informacji to nierówność wyborow.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @Lessmeansmore
  to jest nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych , powinni za to odpowiedzieć
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @Lessmeansmore
  nie po to na początku pandemii usuwali prezesa UKE, żeby teraz nie korzystać z ich uprawnień
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @Lessmeansmore
  A co z TV Trwam?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  TVN tez powinien napisac taka prosbę do UKE
  @adam_jozef
  Nawet IDENTYCZNĄ. Te sqwiele znajdą się w rozkroku.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @owca8888
  Identyczną! Kropka w kropkę. I opublikowac odpowiedź. Teraz nie odważą się zadrzeć z USA
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @adam_jozef
  WLASNIE! PYTANIE CZY NAPISAL A JESLI NIE TO DLACZEGO?!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @makroten
  Bo nikt przyzwoity nie jest mentalnie przygotowany na każdą niegodziwość. A poza tym to jest ewidentny wybieg czy USTAWKA.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gdyby w latach 30-tych XX wieku poważnie potraktowano zapowiedzi Adolfa Hitlera zawarte w "Mein Kampf", być może nie byłoby II wojny światowej. Gdyby przed laty poważnie potraktowano słowa Jarosława Kaczyńskiego, że w Warszawie będzie Budapeszt, może ten zakompleksiony życiowy nieudacznik nie miałby szansy niszczyć polskiej demokracji. Zgodnie ze znanym przysłowiem Polak jest mądry po szkodzie. Niestety, obserwując infantylne zachowanie Szymona Hołowni w przedmiocie wspólnej listy wyborczej opozycji zaczynam się zastanawiać, czy aby po szkodzie Polak wciąż nie jest tak głupi, jak wcześniej.
  @Grzegorz Stefanowicz
  to prawda
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @Grzegorz Stefanowicz
  Niestety, już Kochanowski o tym pisał:
  "(...) Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  @Grzegorz Stefanowicz
  Hołownia to nie jest zagubione dziecko. Hołownia to jest zakamuflowana opcja watykańska, niestety. Pomógł już uwalić Trzaskowskiego, w parlamentarnych pomoże czarnym w utrzymaniu pis-u. Przecież to jest widoczne okiem nieuzbrojonym. Wspólnota celów dla pis - kk - hoł jest oczywista : jak najdalej od UE, jak najbliżej do kk, jak najdalej od nauki, jak najbliżej do holy mary. Ciemnota, korupcja, inflacja, rozwalone sądownictwo. W konsekwencji z ue nas wyp a putin otworzy szampana. Nie zmieni się tego wyborami, niestety, bo nie będą uczciwe. Tylko majdan, niestety po raz kolejny
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @Grzegorz Stefanowicz
  Chyba traktowano te słowa poważnie... po prostu mało kto rozumiał co to znaczy Budapeszt. Przynajmniej ja takie zjawisko z tamtych czasów pamiętam z mojego grona znajomych.
  Ludzie po prostu wychodzili z założenia że skoro Budapeszt jest celem to znaczy że jest celem wartym zachodu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @terrakotta
  Książka Napastnik Igora Janke. Wyszła w 2012 roku. Nikt jej nie przeczytał.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Karanjukli
  ... tak przed szkodą, jak po szkodzie głupi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @terrakotta
  Widać, że mało kto rozumiał...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Grzegorz Stefanowicz
  Ale to przecież nie H. jest winny tylko te 15% które chce na niego głosować...

  Pis. Chce się rzy...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Grzegorz Stefanowicz
  Ależ tłum Polaków poważnie potraktował słowa Kaczyńskiego i poszedł na niego zagłosować!
  Jesteś pan najwyraźniej częścią tej sfrustrowanej mniejszości, która nic nie może zrobić ale uważą, że "przecież wszyscy" uważają jak oni.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  A statystycznie, to czy Ci odbiorcy przypadkiem i tak nic innego nie oglądają? ***** ***
  @powolizatobylejak
  Może tak, może nie. W momencie, gdy liczy się każdy głos, nie wolno machać ręką na takie sprawy. PiSdy to rozumieją i dlatego wygrywają każde wybory.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @powolizatobylejak
  Jak ktoś chce wiedzieć więcej i nie chce słuchać kłamstw, to to sobie załatwi, a tzw elektorat ciemnego ludu, chociaż nie wiem co by ktoś robił, to i tak będzie wierzył to skąd ciemnota się sączy.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @powolizatobylejak
  Polsat jest czasami bardziej PiSSdzielski niż sam PiSS w umizgach i przymilaniu do gości Rymanoskiego i tej drugiej, z twarzy, jak jej tam... dobrze odżywionej.
  Prezes, ksywka "uśmiech nutrii" chyba zatrudnił tego księgowego, którego odrzuciło TVN i zaoszczędziło rocznie 40 mln. zł.
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @powolizatobylejak
  Niekoniecznie. Zdolności finansowe i techniczne nie muszą iść w parze ze światopoglądem.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @tso
  Polsat jest dość zrównoważoną telewizją, ale w tej bańce w życiu tego nie przyznacie !
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  Putinizacja postępuje. Jak zwykle Pinokio z ferajną nałgają, że jest to dla dobra ogółu a tak naprawdę zamierzenia ekipy PiSlamu jest wejście w orbitę wpływu Kremla. Czy wiejska dzicz się obudzi czy po drodze im do Putina?
  @pkas1
  Obudzi się jedynie jak trzeba będzie wrócić do obrabiania ugorów bez dopłat.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @pkas1
  u nas Putin ma gebe Jedraszewskiego i Gadeckiego! Putnizacja=klerykalizacja, taki nasz miejscowy folklor.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Pędzimy w kierunku Budapesztu, a tak w zasadzie w kierunku Moskwy.
  @rozliczymy_to_wszystko
  Wujek Joe dopilnuje zmiany kursu ! Nie lękajcie się !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Głupiemu można wmówić wszystko. A on nawet jest zadowolony. Czy można się temu dziwić? Tak samo rozumowali komuniści ale do czasu. Szkoda tylko straconego czasu. Chyba, że rządzący szykują się na powitanie bratniej armii(kolorowej).
  już oceniałe(a)ś
  100
  0
  PiS bez oszustw nie może funkcjonować. Zapomnieli jednak , że obywatele dostali już tak popalić dzieki pisowi iż nie zagłosują na te bandę kłamców,oszustów ,złodziei. Nikr przy zdrowych zmysłach nie ogląda tvpis.
  @oola
  Oj nadal są tacy wyznawcy smoleńskiego zamachu.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @oola
  Zdziwiłabyś się. Większa część moich żyjących jeszcze wujków i ciotek regularnie chodzi do kościoła i słucha mądrości z ambony, jaki to rząd jest dobry.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @oola
  Problem w tym, że pisolubni dawno zdrowy rozsądek i umysł stracili.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @Halibut
  co to za wyznanie?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0