Podczas 30. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 224 mln zł. To najwyższa kwota w 30-letniej historii fundacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dokładna kwota zebrana podczas 30. Finału WOŚP, którą podał dziś wieczorem szef fundacji Jerzy Owsiak, to 224 mln 376 tys. zł. - Nie chodzi o rekordy, ale o to, by pokazać, że jesteśmy - podkreślił przy tym.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 30 stycznia zorganizowała Finał pod hasłem "Przejrzyj na oczy!", którego celem było wsparcie oddziałów okulistyki dziecięcej. Taki cel fundacja obrała po raz pierwszy. Planuje wyposażyć 25 ośrodków z oddziałami okulistyki dziecięcej w 17 miastach. Co roku w Polsce przeprowadza się kilkaset skomplikowanych operacji usuwania zaćmy, jaskry czy zeza u dzieci. Aby operacje miały jak największą skuteczność, muszą być przeprowadzane na sprzęcie, który ma nie więcej niż kilka lat.

W tym roku do kwestowania zgłosiło się blisko 120 tys. wolontariuszy. Utworzono ponad 1,6 tys. sztabów, w tym 90 zagranicznych w 29 krajach. 

Kiedy o północy lider WOŚP Jerzy Owsiak kończył zbiórkę, na koncie Finału było 136 mln zł. Teraz, po podsumowaniu wszystkich aukcji i wpłat, ostateczna kwota po raz kolejny okazała się rekordowa.

W zeszłym roku WOŚP zebrała 210 mln zł, dwa lata temu - niespełna 176 mln zł. Odkąd w 2015 r. TVP zerwała współpracę z WOŚP, fundacja przygotowuje finały ze stacją TVN. Jak podał Owsiak, od tego czasu Orkiestra zgromadziła podczas kolejnych zbiórek 804 mln zł. Od pierwszego finału w 1993 r. WOŚP zebrała 1,5 mld zł, za który kupiła 68 tys. urządzeń dla szpitali. 

WOŚP pomaga Ukrainie. Kupuje sprzęt za 35 mln zł

Fundacja angażuje się również w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Kupuje i wysyła sprzęt medyczny do ukraińskich szpitali, jednocześnie wyposaża w dodatkową aparaturę polskie placówki, do których trafiają pacjenci ewakuowani z Ukrainy. W sumie do placówek na terenie Ukrainy i Polski fundacja przekaże wsparcie o wartości około 35 mln zł.

- Nasza pomoc dla Ukrainy ruszyła natychmiast. Kupujemy sprzęt, bo na tym znamy się najlepiej. Nasze sztaby pod każdą szerokością geograficzną zbierały dary dla Ukrainy. To jest doświadczenie społeczeństwa obywatelskiego - mówił podczas konferencji Owsiak. 

- Jesteśmy wśród milionów Polaków, wolontariuszy i samorządów, które dziś pomagają. Również denerwujemy się, gdy do tej listy próbuje dopisać się ktoś, kto tego nie robi - podkreślał Owsiak. To nawiązanie do rozgoryczenia aktywistów i organizacji pozarządowych, którzy w pierwszych dniach i tygodniach wojny wzięli na siebie ciężar pomocy uchodźców, po czym rząd zaczął deklarować, że doskonale radzi sobie z kryzysem.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie ma konkurencji z Zerro. To naprawdę kupa forsy zebranej przez Owsiaka i dobrze wykorzystanej. Ale z drugiej strony? To kwota naliczonych za TYLKO trzy tygodnie kar, które "dzięki" dewastacji sądownictwa przyjdzie płacić za dokonania tego Duce - ksywka "zero". Obłęd. I najgorsze, że jakoś nie ma chętnych żeby ten strumień guana spływającego na polaków zatrzymać...
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Brawo My!
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Przez 30 lat zbierano na polskich pacjentów, odrobinę się do tego dorzucałem, choć im więcej PIS i TVP atakowała Owsiaka tym bardziej WOSP mogła na mnie polegać. Nie obrażę się a nawet śmiem powiedzieć, że jest powinnością następną zbiórkę zrobić dla Ukrainy. Jeżeli ktoś chciałby podważyć ten pomysł, to powiem że przez ostatnie lata ja pomagałem WOSP mieszkając za granicą, praktycznie bez szansy żebym sam na tym skorzystał... Dbaj o sąsiada swego, bo możesz mieć gorszego...
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  Róbmy swoje! W jedności siła. A PiS ? Pies go ...
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  Gratulacje P. Owsiak
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Brawo NBP. Przy waszej pomocy w nastepnym roku bedzie kolejny rekord swiata.WOSP trzyma za was kciuki.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  Rydzykowi się żółć zagotowała!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Gdy pisowcy u władzy to same rekordy !!! Brawo My!!
  już oceniałe(a)ś
  3
  2