Zdarza się, że właściciele mieszkań czerpiący przychody z regularnego wynajmu Ukraińcom chcą wnioskować o pieniądze za uchodźców, którymi wcale się nie opiekowali.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszę do Was z uwagą o pilnej potrzebie "zalakowania" przepisów w sprawie zwrotu kosztów za pobyt uchodźców.

Mieszkam we Wrocławiu i dowiedziałam się o sytuacji, gdy właściciel czerpiący przychody z regularnego wynajmu mieszkań Ukraińcom chce wnioskować o pieniądze za uchodźców, którymi wcale się nie opiekował. 

Właściciel mieszkania zarabia podwójnie: na regularnym najmie według warunków umowy, a dodatkowo - jeśli np. Ukrainka przygarnęła swoją mamę uciekającą przed wojną - właściciel żąda PESEL-u, bo złoży wniosek o 40 zł za dobę, choć tą mamą zajmowała się tylko rodzina.

Sytuację tę uświadomiła mi rozmowa ze znajomą Ukrainką. Dziewczyna ma 24 lata, od paru lat mieszka we Wrocławiu, tu studiuje, pracuje jako instruktorka tańca. Wraz z partnerem już dłuższy czas mają  podpisaną umowę najmu na mieszkanie.

Pochodzi z Kijowa, więc po 24 lutego zaczęły przyjeżdżać mamy pary, przyjaciółki, kuzynki itd. Większość osób „przelotem" - na parę dób, bo udawało się im znaleźć pokoje w innych mieszkaniach na warunkach normalnego najmu.

Właściciel mieszkania był poinformowany o dodatkowych osobach.

Miesiąc po rozpoczęciu wojny dziewczyna dostała od niego telefon z informacją, że ma przygotować listę PESEL-i i daty pobytów osób, które wcześniej u niej nocowały - za każdą osobę właściciel złoży wniosek o 40 zł za dobę.

Właściciel mieszkania nie kupił tym osobom ani jednego posiłku, ubrania, przyboru toaletowego, tamponu lub podpaski. Te osoby nie kosztowały go ani złotówki.

Za luty i marzec dostał wszystkie opłaty zgodnie z umową najmu. A teraz skosi extra cash – choć w niczym nie pomógł, po prostu wystarczy, że jest właścicielem.

Młoda Ukrainka to prostolinijna osoba, słyszała oczywiście, że Polacy będą dostawać jakieś pieniądze za uchodźców, ale myślała, że ci, którzy albo wzięli kogoś do siebie - do swojego gospodarstwa domowego - albo ci, którzy zrezygnowali z wynajmowania komuś mieszkania za pieniądze, i za to dostaną tę „zapomogę".

Wyrwało się jej w rozmowie z właścicielem, że przecież on nie łożył na żadnych uchodźców, nie karmił, nie zapłacił za prąd ani internet. Usłyszała, że albo PESEL-e, albo rozwiąże z nią umowę,

a mieszkań na wynajem teraz naprawdę nie ma - za to chętnych do zamieszkania wielu.

Mam wrażenie, że ustawodawcy nie o taki wariant chodziło.

Znowu - tak jak wcześniej podczas pandemii - pomoc publiczna może nie trafić do osób w potrzebie,  tylko do ludzi wykorzystujących nadarzającą się okazję. Dopłacimy im do dodatkowego zarobku, który im się moralnie nie należy - ale jest "niezalakowana" luka w prawie i oni po prostu tak mogą. Nie musisz pomagać, wystarczy, że jesteś właścicielem.

Żadne słowa nie oddadzą, jak wstyd mi było za takie zachowanie mojego rodaka i jak oburzona jestem takimi nadużyciami pomocy publicznej.

Może jeśli o temacie stanie się głośno, luka zostanie szybciej załatana?

 am

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Od razu było wiadomo, że ludzkie hieny natychmiast wyjdą na żer.
Tylko PiS twierdzi, że wśród Polaków takich ludzi nie było i nie ma. Gdyby tak było, to chyba cały PiS zniknąłby natychmiast.
@Milo-kot
Co się czepiasz bogu dycha winnych zwierząt. One pełnią pożyteczną rolę w naturze, w przeciwieństwie do tych tam...
Polak - szmalcownik, każda okazja jest dobra. Smutne, ale prawdziwe.
@jan.dabrowski196-6@wp.pl
A może by tak bardziej po polsku.
Nie sadze żeby cwaniakowi się udało bo pesel tej mamy i kuzynki z Ukrainy wyjdzie z innym wynajmowanym mieszkaniu . Warto to nagłośnić. A koleś podpisuje wniosek pod odpowiedzialnością karną
@bardzogrubaberta
Wyjdzie ale za inny okres.
Niestety jest duża szansa, że cwaniak się obłowi.
@zyx123
Strasznie się obłowi 40 złotych za dobę. Gdzie masz takie stawki za nocleg?
@zxc123
Pod Rzeszowem w miejscach dla robotników (głównie z Ukrainy) - w wielu miejscach poniżej 40 zł. Ale tu oszust zarobi DODATKOWO po 40 zł/noc/osobę!
@zxc123
Bo wynajmuje mieszkanie, a nie miejsce w mieszkaniu.
już oceniałe(a)ś
@bardzogrubaberta
Partyja nie da skrzywdzić prawdziwego patrioty.
"Mam wrażenie, że ustawodawcy nie o taki wariant chodziło."
A mnie się wydaje, że właśnie o taki. Gdyby chodziło o zakup jedzenia czy podpasek, to pieniądze dostaliby sami uchodźcy, a nie pan.
To pretekst, żeby zasilić suwerena gotówką, i tyle.
@eisi22
Od początku wydawał mi się pomysł dopłat za pomaganie nieetyczny. Nie pomagam dla pieniędzy, ale z dobrego serca. Teraz widzę, ze miałem rację, a Państwo Polskie powinno pomagać uchodźcom w inny sposób - tak aby Ci, nie musieli szukać pomocy u zwykłych ludzi.
@eisi22
Suweren, gotówka, skubanie, cwaniakowanie to wygrane nimi wybory. Znają polskiego specyfikę skrwerena.
Pisie janusze byznesu, drobne obajtki, nakupowały mieszkań na wynajem i chcą teraz zarobić. Pisie"ustawodawstwo" sprzyja im, oczywiście. Efektem ubocznym całej tej żałosnej "polytyki mieszkaniowej" jest przekręt, albo wyzysk Ukraińców. A najgorzej mają ci, co faktycznie potrzebują mieszkań, bo na przykład wyprowadzają się od rodziców i chcieliby kupić własne lokum.
@megabuck
To kup! Od groma mieszkan w miastach i pod miastami. Od klitek po 100m2.
To jest nagminne.Ukrainki placa niemalo za wynajem mieszkania, czesto meszka po 6-8 osob w jednym mieszkaniu, a jeszcze wlasciciel bierze za nie po 40zl.Nie sprzeciwiaja sie, bo nie maja wyboru...
już oceniałe(a)ś
"Mam wrażenie, że ustawodawcy nie o taki wariant chodziło."
"Ustawodawcy" czyli tym, którzy nami teraz rządzą chodziło wyłącznie o propagandę. Dlatego, tak jak wiele innych ustaw i tą przygotowali - za przeproszeniem - w kiblu przed spuszczeniem wody (pardon, ale brak mi już cierpliwości). To jest grupa kretynów sprawująca władzę, której chodzi wyłącznie o nią. Nic nie przemyślą, nad niczym, co wypierdzają się nie zastanowią. Byle coś pierdyknąć szybko do sejmu i przeżywać orgazmy nad swoją wielkością, czyli wmawiać ją ciemnocie.
@jaroslaw smukly
pożyczka z banku, to twój problem, hieno, rząd nie będzie jej spłacał za pieniądze podatników
@jaroslaw smukly
I wszystko jak u pisowca-kretyna-zdrajcy (wychodzi na jedno) przez internet na PESEL, zgłoszenie, oświadczenie, podpis-ksero, dowód wykradziony skan i hulaj dusza, a kasa też przez internet na konto - dowolne wiadomo, nowoczesność musi być. Kasa jesdt, dużo kasy, bo wojna. A WIATRU szukajcie w polu. Szukajcie jego, a znajdziecie; wołajcie, a będzie wam dane... Akurat, Życie to nie Biblia. Żę co???, że prawo moralne we mnie. Jakie k...wa prawo w państwie bezprawia!?, tu nawet podatki pięć razy w roku zmieniane w trakcie GRY. To wszystko jest jeden wielki SKOK Wołomin "na słupa", raczej na baaaardzo wiele, wiele, wiele słupów. Przypomnijcie sobie, jak miało być, a jak jest z rejestracją kart SIM. Wystarczy?
Nowa odsłona SZMALCOWNICTWA.

Dla takich ludzi mam jedynie pogardę.
@174pit
TY pogardę masz, oni pełne konta dienieg i bryki wypasione do fasonowaia, a TY Koleś najesz się tą swoją POGARDĄ? Samo-poczucie, dobrostan psychiczny niewatpliwie tobie wzrośnie. Zauważ jednak, że "Rząd jakoś sie sam wyżywi", władza, samorząd, pisowiec, szmalcownik, putinista spokojnie również "dadzą radę" oni wszyscy. A ty swoją "pogardą" dzieci nakarmisz, ubierzesz, wyedukujesz, a przynajmniej sprawisz że głodne spać nie pójdą i nie będą robiły zacw...i - pariasów, "Żydów" w swojej szkole pisowskiej, czarnkowej, rydzykowej? Co Ci zatem koleś z twej pogardy?? Nie rozumiem.