Nie zapomnę dwóch rzeczy. Jak broniąc porządku prawnego UE byliśmy pytani o to, czy oby na pewno reprezentujemy obywateli polskich. I tego momentu: kiedy mówiliśmy, że Unia Europejska i Rada Europy są elementami powojennego ładu mającego zapewnić bezpieczeństwo i pokój Polsce, z ław przedstawicieli Sejmu usłyszeliśmy cichy rechot - wspomina Maciej Taborowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Na moją prośbę, w ten piątek, 1.04.2022, RPO Marcin Wiącek odwoła mnie ze stanowiska zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich – napisał na swoim prywatnym profilu na FB prof. Maciej Taborowski.

– Na to stanowisko powołał mnie prawie trzy lata temu Adam Bodnar, któremu jestem bardzo wdzięczny za zaufanie i zaprzęgnięcie mnie do tej ciekawej, wymagającej i odpowiedzialnej pracy. W Biurze RPO zastałem zespół wspaniałych, zaangażowanych i znających swój fach pracowników. Razem z nimi i zastępcami Hanną Machińską i Stanisławem Trociukiem szliśmy przez wyjątkowo trudny okres w życiu biura: kryzys praworządności, epidemię COVID, a ostatnio również przez nadal trwający kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej oraz ten powstały po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – napisał zastępca rzecznika.

– W tym tygodniu w postach jedynie kilka wspomnień. Jeżeli miałbym wymienić to najmocniejsze, to w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej największego znaczenia nabierają wspomnienia dotyczące naszego stawiennictwa w budynku Trybunału Konstytucyjnego w obronie prawa Unii Europejskiej. Wspaniały zespół: Adam Bodnar, Mirosław Wróblewski i Paweł Filipek. Nie wiem, jak wy, ale ja nie zapomnę dwóch rzeczy. Jak broniąc porządku prawnego UE byliśmy pytani o to, czy oby na pewno reprezentujemy obywateli polskich. I tego momentu: kiedy w mowie końcowej mówiliśmy, że Unia Europejska i Rada Europy są elementami powojennego ładu mającego zapewnić bezpieczeństwo i pokój Polsce, z ław przedstawicieli Sejmu usłyszeliśmy cichy rechot… – wspomina.

Dr hab. Taborowski jest specjalistą prawa międzynarodowego, w tym unijnego. W 2019 r. zastąpił Sylwię Spurek, które zdecydowała się na karierę polityczną i została europarlamentarzystką. 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pozostali zastępcy, czyli dr Hanna Machińska i Stanisław Trociuk zostają w Biurze RPO. Następcę prof. Taborowskiego poznamy prawdopodobnie w piątek.

Sam zainteresowany nie chciał wczoraj komentować powodów swojej decyzji.

Wczoraj zadaliśmy pytania RPO, prof. Marcinowi Wiąckowi, m.in. czy odejście prof. Taborowskiego oznacza zmianę podejścia RPO w sprawach związanych z obroną praworządności w Polsce, szczególnie w toczących się obecnie i przyszłych postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

RPO odpowiada

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl

W kwestii samorządności moje stanowisko się nie zmienia

W odpowiedzi na Pańskie pytania pragnę poinformować, że:

- odejście pana Macieja Taborowskiego z funkcji Zastępcy RPO było od dawna zaplanowane, odbywa się w pełnym porozumieniu i z gotowością do dalszej współpracy czy konsultacji. Jeśli chodzi o osobiste powody jego odejścia, to nie czuję się upoważniony do udzielenia odpowiedzi. Najlepiej byłoby zapytać samego zainteresowanego;

- pozostali zastępcy w dalszym ciągu zajmują swoje stanowiska;

- jeśli chodzi o nowego zastępcę, to informacja kto nim zostanie podana będzie w najbliższych dniach;

- natomiast jeśli chodzi o stanowisko RPO w sprawach w TSUE i ETPCz, to warto zauważyć, że w tym zakresie to rzecznik – a nie zastępcy – podejmuje decyzje, a moje podejście do tego zagadnienia jest znane od początku urzędowania, co znajduje wyraz zarówno w udzielonych wywiadach, jak i podpisywanych przeze mnie stanowiskach procesowych. Zachowana tu będzie zarówno ciągłość instytucjonalna, jak i nasze zaangażowanie.

Łączę pozdrowienia

Marcin Wiącek

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziękuję, ja, zwykła obywatelka! Ile trzeba mieć samozaparcia i wytrwałości, żeby walczyć z tymi przygłupami z PIS-u. Podziwiam i raz jeszcze dziękuję.
  już oceniałe(a)ś
  175
  0
  Rechotali Ast z Mularczykiem, najwybitniejsi prawnicy Pi$u zaraz po TW Balbinie:))
  @korab1
  jak ich widze odzywaja sie w mnie zle moce
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @korab1
  Orły Temidy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Dziękuję bardzo
  już oceniałe(a)ś
  99
  1
  A co ,niby ,kanalie ,mają robić ,niż rechotać?
  @smotek22
  ropuchy?
  sorry, płazy, za porównanie...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To bydło stać wyłącznie na rechotanie bo z wiedzą i kultur.a to raczej kiepsko. Prawda panie Ast i Mularczyk ?
  już oceniałe(a)ś
  90
  0
  Wieki szacun dla Pana Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich za wykonaną pracę przez te wszystkie lata. Właściwie powinny być liczone podwójnie za obcowanie z takimi tuzami intelektu (o znajomości prawa już nie wspomnę) jak Ast i Mularczyk.
  już oceniałe(a)ś
  85
  1
  Dziękuję bardzo jako obywatelka. Podziwiam ile trzeba było mieć wytrwałości z tymi aroganckimi przygłupami z pis-u.
  już oceniałe(a)ś
  64
  1
  Może pomoże. Nie można rezygnować. Chwała niezłomnym. Cześć Jacku i wszystkim, którzy idą za Tobą.
  już oceniałe(a)ś
  34
  1