Czytelnik zwrócił się do Komisji Nadzoru Finansowego o interwencję dotyczącą możliwości zakładania rachunków bankowych dla obywateli Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytelnik przekazał "Wyborczej" kopię swego maila wysłanego do Komisji Nadzoru Finansowego. Zwrócił uwagę, że opisana sprawa może dotyczyć licznej grupy uchodźców z Ukrainy.

Mail do Komisji Nadzoru Finansowego

Do

KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO

Prośba o pilną interwencję dotyczącą rachunków bankowych dla obywateli Ukrainy

Szanowni Państwo

Problem, który sygnalizuję, dotknął mnie osobiście w trzech kolejnych bankach, gdzie spotkała nas odmowa założenia rachunku dla uchodźczyni z Ukrainy, którą goszczę od 27.02. Ten problem prawny dotyczy zapewne większej liczby obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę bez paszportu międzynarodowego, jedynie z odpowiednikiem dowodu osobistego, tzw. paszportem krajowym Ukrainy.

Do tych dokumentów przy przekraczaniu granicy służby graniczne nie wstemplowywały datownika z datą przekroczenia granicy. Osoba, która gości u mnie w domu, co prawda dostała PESEL, ale trzy kolejne banki odmówiły jej założenia rachunku. Dwa (PKO BP i BNP Paribas) nie honorują ukraińskiego dokumentu tożsamości, a dokument o nadaniu PESEL uznają za niewystarczający do identyfikacji osoby, bo nie ma w nim zdjęcia. Natomiast BNP Paribas żąda dokumentu o nazwie Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, ale jest to dokument wydawany w zwykłej procedurze uchodźczej na 30 dni po złożeniu wniosku o status uchodźcy w urzędzie wojewódzkim. Zatem osobie, która dostała PESEL na podstawie nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i w ten sposób zalegalizowała pobyt, otrzymanie takiego dokumentu nie przysługuje, bo jej pobyt nie może być powtórnie zalegalizowany na innej podstawie prawnej. Mamy zatem błędne koło - nie można założyć konta, bo nie ma tymczasowego dokumentu, którego nie można otrzymać, bo pobyt już zalegalizowano na innej podstawie prawnej.

 Inaczej postąpił Bank Pekao SA - urzędniczka w okienku nie zakwestionowała ukraińskiego dokumentu,  ale jedynie brak pieczątki z datą przekroczenia granicy. W związku z tym skontaktowałem się z warszawską placówką Straży Granicznej, gdzie poinformowano mnie, że w związku z wejściem w życie nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy takich pieczątek ani zaświadczeń w tej sprawie nie wydaje się, bo potwierdzeniem jest z mocy tej ustawy (art. 3 i 4 ust. 1) dokument przyznania numeru PESEL. I znów błędne koło - bank nie honoruje dokumentu o przyznaniu numeru Pesel ani paszportu krajowego Ukrainy, bo nie ma w nich daty przekroczenia granicy, a Straż Graniczna odmawia potwierdzenia tej daty, twierdząc, że z mocy prawa dokument o nadaniu numeru PESEL na podstawie przepisów nowej ustawy jest potwierdzeniem przekroczenia granicy po 24.02. 

 Czy KNF nie powinno interweniować w szczególności w dwóch największych polskich bankach, które dodatkowo są bankami państwowymi. Także BNP Paribas nie może żądać od cudzoziemca dokumentu, którego państwo polskie nie może mu wydać, jeżeli podlega przepisom nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Nie muszę chyba dodawać, że brak rachunku bankowego uniemożliwia otrzymanie należnego świadczenia 500+, jak także innych świadczeń pieniężnych, do których uchodźcy mogą mieć tytuł.

 Proszę o potraktowanie sprawy pilnie, bo problem będzie narastał.

 Z poważaniem

Jacek Kozłowski

Od redakcji. Zwróciliśmy się z pytaniami do wymienionych w mailu banków.

Otrzymaliśmy następujące odpowiedzi. 

Oto stanowisko PKO BP przysłane przez biuro prasowe banku.

Aby otworzyć rachunek w PKO Banku Polskim obywatel Ukrainy powinien posługiwać się jednym z  poniższych dokumentów: paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny wydawany od 2016r, dowód osobisty jednego z krajów Unii Europejskiej lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Pracujemy nad poszerzeniem bazy dokumentów, na podstawie których klient z Ukrainy otworzy konto.

Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.

Dla osób przybywających z Ukrainy proponujemy PKO Konto bez Granic wraz z kartą, dostępem do rachunku przez internet i telefon, które dla nowych klientów jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia.

A to odpowiedź Biura Prasowego Banku BNP Paribas

Na chwilę obecną ukraiński dowód osobisty nie jest akceptowanym dokumentem w procesie zakładania konta bankowego, nie mniej jednak intensywnie analizujemy możliwość dołączenia tego dokumentu do standardowego procesu otwierania konta w naszym banku.

W chwili obecnej do założenia konta w Banku BNP Paribas obywatel Ukrainy, który nie posiada relacji z Polską (tj praca, studia) i przybywa w związku z obecną sytuacją w swoim kraju, potrzebuje przedstawić dokument tożsamości: paszport lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, TIN - ukraiński numeru identyfikacji podatkowej oraz polski numer telefonu. Dodatkowo należy podpisać oświadczenie. Rachunek można otworzyć w oddziale banku.

Od redakcji:

Odpowiedzi banków potwierdzają niestety obserwację czytelnika.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
No po prostu polski burdel Jak zwykle pidzielnia przygotowała ustawę , która jest niespójna z innymi aktami prawnymi, ale kto by się tym przejmował? A może właśnie o to chodzi? Wedle ustawy ukraińskim uchodźcom należą się jakieś pieniądze, ale i tak ich nie dostaną , bo nie założą konta w żadnym banku.
@verita serum
to że bank odmawia otwarcia konta to wina ?pi...ni? albo ustawy? Ustawa zabrania bankowi otwarcia konta?
@misiaczki
Państwowy bank dodaj.
@misiaczki
No... tak. Ustawa o prawie bankowym określa jakie dokumenty są wymagane do otwarcia konta.
Jakies zdziwienie? Przeciez to norma, ze co uchwala to spieprza...
już oceniałe(a)ś
Mówiąc po ludzku: system komputerowy (biurokratyczny) banku nie przewiduje takiej sytuacji, więc "nie da się". Dotyczy to nie tylko uchodźców z Ukrainy. Również obywateli Polski. Brak wyobraźni programistów, niestety.
@lodzer_mensch_xxi
Widać że nie masz kompletnie zielonego pojęcia o tym, o czym piszesz. "Programiści" nie tworzą aplikacji według własnego "widzi-mi-się". W istocie, każda funkcjonalność musi wynikać ze głoszonego wymagania i przechodzi cały cykl weryfikacji i testów zanim zostanie wdrożona. Nie ma takiej możliwości, żeby "programiści" mogli wdrożyć system, a już na pewno nie w banku, w którym zostawiają "boczną furtkę" na "wszelki wypadek". Każda, dosłownie każda lista wyboru, pole tekstowe musi być zawczasu zdefiniowane i ściśle określone\ w dokumencie opisującym wymagania biznesowe i funkcjonalne. A te dokumenty nie są tworzone przez programistów.
już oceniałe(a)ś
@lodzer_mensch_xxi
Oj, chyba masz zerową wiedzę o pracy programistów, a i wyobrażenia o niej też rozmijające się z rzeczywistością. To prawnicy określają jakie dokumenty, i w jakiej formie mogą poświadczać tożsamość. I muszą to robić w zgodzie z wytycznymi KNF, prawa i polityką banku. A programista to ma tylko stworzyć tabelę danych, w której możesz zapisać identyfikator dokumentu, typ i ewentualnie skan. ;)
już oceniałe(a)ś
@lodzer_mensch_xxi
Przecież to nie programistów chodzi. Ale o niespójne przepisy, pospiesznie uchwalane.
@lodzer_mensch_xxi
Miałem taki przykład:
chciałem pożyczyć 5000 na 12 rat.
Umowę o pracę na czas określony - kończyła się za 3 miesiące, ale wiem, że będzie kontynuacja.
Bank (miałem w nim od 2 lat kartę kredytową, regularnie spłacaną, z limitem 20000, nie powiem jaki to bank, ale go już porzuciłem na stałe)
mówi, że nie da mi pożyczki na 12 miesięcy, bo pracę mam na 3 miesiące.
Ja na to - że poproszę w takim razie na 3 raty.

Nie da się, bo w komputerze najmniejsza możliwa ilość rat to 5.

Nie zrażony porażką poszedłem do PKO BP. I tam się dało na 12 rat.
W 2004 przyjechałem do W. Brytanii. Banalna w Polsce czynność otwarcia konta okazała się tu nie taka prosta. W mieście były oddziały wszystkich pięciu największych banków brytyjskich, ale tylko jeden otwierał konta przybyszom z Polski, którzy dla Anglików byli wówczas równie egzotyczni jak przybysze z księżyca. Co ciekawe po otwarciu konta w tym jednym banku można je było już bez większych przeszkód przenieść do dowolnego innego. Ale otworzyć wchodząc ?z ulicy? nie dało rady.
@misiaczki
W UK żeby otworzyć konto w banku trzeba było mieć osoby polecające. Dopiero UE w CRD to zmieniła. Ciekawe jak jest po Brexicie...
jak zwykle "rząd" czegoś nie przewidział...
Skoro sa przepisy obowiazujace nas wszystkich, to moze niech obowiazuja rowniez Ukraincow? bez podtekstow.
B.dobrze postąpiły te banki, po co ma się Ukrainka stresować, że za każde podniesienie tyłka musiałaby płacić..